Zrcadla ve tmě ve Varech: Nechali jsme herečku samotnou v bytě a šli na pivo (rozhovor)

Dalším českým účastníkem karlovarské soutěže Na východ od Západu je snímek Šimona Holého Zrcadla ve tmě. Celovečerní debut Šimona Holého se snaží „jinak“ popsat stav současné generace mladých dospělých a jejich neklidně stojaté vody ubíhajících dnů. S režisérem Šimonem Holým a herečkou Alenou Dolákovou jsme si povídali o vzniku filmu. 

Sada 36 otázek prý stačí k tomu, abyste se zamilovali do kohokoliv. Čerstvě třicetiletá tanečnice Marie (Alena Doláková) a její přítel František si tvrzení vědců chtějí ověřit na vlastní kůži. Jenže lze se spolehnout na lásku k druhému, když se nevyznáte ani sami v sobě?
Intenzivní vztahová studie otevírá témata ženství, rodinného zázemí, slovanství.

“Zkusili jsme Alenu nechat samotnou v bytě, nainstalovali jsme tam mikrofony, jednu kameru a odešli pryč. Požádali jsme ji, aby prostě žila život své postavy,” prozradil mimo jiné režisér Šimon Holý k netradičnímu přístupu k natáčení jedné ze silných scén filmu. Film se natáčel ve zúženém formátu 4:3 i širokoúhlém rozlišení. Šimon Holý vysvětluje, že vizuální poměr stran přímo souvisí se sugestivnějším diváckým prožitkem.

Zrcadla ve tmě – Alena Doláková

Hlavní představitelka Alena Doláková popisuje, jak se k výrazné roli v netradičním filmu vlastně dostala: “Šimon mi napsal na Facebook v roce 2020, kdy jsem šla zrovna po Sunset Boulevardu a večer mě čekal jeden z oscarových večírků. Četla jsem si zprávu, ve které stálo, že chce natočit černobílý muzikál o průměrnosti. Když jsem zvedla oči a koukala na ty obrovské billboardy oscarových filmů, říkala jsem si, jestli je dobrý nápad točit film zrovna o průměrnosti. A černobílý muzikál mi zněl vlastně taky docela šíleně. Když jsem se pak vrátila z Ameriky a Šimon mi pustil úvodní písničku, tak jsem se rozplakala. Pak mi řekl, že už má scénář z půlky napsaný a chtěl by za měsíc a půl točit, což mě totálně vyděsilo. Sice jsem už byla docela ve fyzické formě, ale na tancování jsem se po dvanácti letech úplně necítila. Říkala jsem si, že je to úplná blbost a že by Šimon měl obsadit Elišku Křenkovou a ne mě. A doba na přípravu mi přišla jako hodně krátká. V tom nás ale „zachránil“ Covid-19, protože jsem díky němu měla nakonec na přípravu čtyři měsíce. Protože se nic netočilo a neměla jsem ani divadlo, tak jsem opravdu většinu té doby protancovala a byla sama se sebou.”

Intenzivní vztahová studie tanečnice Marie (Alena Doláková) a jejích nejbližších otevírá témata ženství, rodinného zázemí, slovanství. Autentický snímek o mladé tanečnici, která hledá svoje místo na světě a chtěla by sama sobě rozumět a nenechat se svazovat „těžkými“ vztahy s nejbližšími osobami v životě.

Do českých kin vstoupí Zrcadla ve tmě 30. září v distribuci Aerofilms.

-red-
připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm Media, Aerofilms © 2021