Bill Gerber ve Zlíně – americký producent a bývalý šéf studia Warner má na kontě celosvětové hity

Pozvání právě probíhajícího zlínského filmového festivalu přijal americký producent Bill Gerber, který ve své filmografii má takové celosvětové pecky, jako Zrodila se hvězda, série Harry Potter nebo Gran Torino. Původně manažer z hudebního prostředí a vášnivý bubeník, Gerber po několik let také působil jako šéf studia Warner Bros.

Bill Gerber před speciáln

Naštěstí ve výkonné funkci už pár let nejsem, ale myslím si, že když s tím souhlasí režisér a tvůrci, není v tom žádný problém. Film je velkou investicí a čekání s jeho uvedením stojí další peníze, takže tohle rozhodnutí chápu. Diváci si pak mohou vybrat, jestli ho chtějí vidět v kině nebo doma, takže v tom vidím dobré řešení,“ poskytl nám v rychlosti Gerber svůj názor na aktuální kauzu ohledně simultánních premiér v kinech i na HBO Max v odpovědi na dotaz, jestli by se jako šéf Warner Bros. zachoval v průběhu pandemie stejně, jako jeho aktuální následovníci.

Bill Gerber s uměleckou ředitelkou Zlín Film Festivalu Markétou Pášmovou

Gerber za sebou má bohatou historii těžkých kreativních i výkonných rozhodnutí, jako producent stojí třeba za čtvrtým remakem legendární hollywoodské pohádky Zrodila se hvězda. Oscarový projekt původně měl ale vypadat trochu jinak, než jak si ho diváci pamatují – režírovat namísto Bradleyho Coopera měl Clint Eastwood a místo Lady Gagy se v hlavní roli měla objevit Beyoncé. Ta ale v průběhu příprav natáčení otěhotněla a Clint se rozhodl se svým dalším projektem nečekat, což nám do práce trochu hodilo vidle. Jako producent s tím ale musíte počítat. Naštěstí mi záhy zavolal Bradley Cooper, že by film zkusil zrežírovat. Když poté Gerber začal hledat „zpívající herečku nebo alespoň hrající zpěvačku“ do druhé hlavní role, Gaga se stala jasnou volbou nejen díky skvělé chemii s Cooperem, ale hlavně i uvěřitelné nenápadnosti potřebné pro první část děje, kdy hraje namísto hvězdy ještě jen talentovanou holku od vedle. Gerberovi dle jeho slov v tomto slavná zpěvačka připomněla Barbaru Streisand, která si její roli zahrála v jedné ze starších verzí filmu. Úspěch nejnovější verze pak podle něj hodně ovlivnily právě i použité písně Lady Gagy, jako třeba populární Shallow.

Přítomní novináři samozřejmě nevynechali otázky ani k natáčení Harryho Pottera, které jako producent Warner Bros. Gerber před dvaceti lety povoloval, přistupoval k celé historce ale velmi skromně: Příběh o kouzelnickém klukovi se mi jako námět a natáčení jsem odklepl, ale že sedíme na dvacetimiliardové sérii jsem samozřejmě nevěděl.“  Zbytek se samozřejmě stal historií.
Gerber v průběhu tiskové konference ocenil českou kinematografii, byť přiznal, že kromě díla Miloše Formana s ní nebyl před pozváním na festival podrobně seznámený. S Formanem jako producent málem spolupracoval na filmu Skandální odhalení, ten ale po neshodách s autorem knižní předlohy od projektu odešel a film nakonec režíroval Barry Levinson. Producent ale přiznal, že po prohlídce barrandovských studií ho velmi láká realizovat některý z budoucích projektů právě v Česku.

Jako vášnivý cyklista producent navíc ocenil kopce ve městě a jeho okolí, kam se každé ráno v průběhu svého pobytu ve Zlíně chystá na projížďku. V 16:30 ho dnes ve Zlíně čeká ještě masterclass s profesionály i veřejností v malém sále Kongresového centra. Cestou se v 16:00 zastaví na červeném koberci, aby se setkal s fanoušky, máte-li tedy na producenta otázku k některým z jeho mnoha úspěšných filmů, zde budete mít příležitost.

 

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto: Zlín Film Festival © 2021