V kinech od 16. září (přehled a ukázky)

Asi nejočekávanějším filmem tohoto týdne je novinka Davida Loweryho Zelený rytíř. Epický středověký fantasy příběh má v hlavní roli talentovaného Deva Patela. Film se objevil v předpremiéře na letošním karlovarském festivalu stejně jako česká psychologická romance Marťanské lodě. Ve festivalovém soutěžním programu mohli diváci vidět i nový dokument Mira Rema Láska pod kapotou. Příběh padesátníka, kterého s přítelkyní spojuje láska k automobilovému sportu i žehrání na osud také dneškem vstupuje do široké distribuce. Na vybraná plátna se dostává i restaurovaná česká komediální klasika Hotel Modrá hvězda. Poprvé měli diváci možnost vidět vyčištěnou verzi na právě uplynulém Zlín Film Festivalu. Do kin také vstupuje dokument o legendárním filmaři Fellini a duchové.

Zelený rytíř (USA / Irsko, 2021)

Tento příběh začíná v dobách kdy čest byla nadevše a odvaha dělala krále. Temnějším způsobem převypráví epický středověký fantasy příběh z legend o Artušovi. Chrabrý ale svéhlavý rytíř kulatého stolu Sir Gawain, synovec krále Artuše, se vydává na troufalou cestu, na jejímž konci ho čeká osudový vyzyvatel – obrovský a tajemný Zelený Rytíř. Sir Gawain na této pouti, během níž blíž poznává i sám sebe, musí čelit duchům, obrům i zlodějům, aby dokázal, že je hoden cti v očích jeho rodiny a celého království.

Zelený rytíř
The Green Knight
Drama / Fantasy / Dobrodružný
USA / Irsko, 2021, 125 min
Režie: David Lowery
Scénář: David Lowery
Kamera: Andrew Droz Palermo
Hudba: Daniel Hart
Hrají: Dev Patel, Alicia Vikander, Joel Edgerton, Sarita Choudhury, Sean Harris, Kate Dickie, Barry Keoghan, Erin Kellyman, Ralph Ineson, Anthony Morris


Marťanské lodě (Česko / Norsko, 2021)

Martin (Martin Kyšperský) a Eliška (Eliška Křenková), hlavní hrdinové filmu Marťanské lodě, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. On kolem ní krouží, ona ho loví. Martin za ní odletí do Norska. Po návratů domů zjišťují, že bez sebe nemůžou být. Je to jak z hollywoodské romance, jen v kulisách Brna. Vyléčí vesmírná láska všechny bolesti?

Marťanské lodě
Two Ships
Romantický / Drama
Česko / Norsko, 2021, 77 min
Režie: Jan Foukal
Scénář: Zdeněk Jecelín
Kamera: Jan Šuster
Hudba: Albert Romanutti
Hrají: Eliška Křenková, Martin E. Kyšperský, Jan Strejcovský, Anita Krausová, Agáta Červinková, Pavel Zatloukal, Cyril Kaplan, Jiří Konvalinka


Láska pod kapotou (Česko / Slovensko, 2021)

Odhodlaný padesátník Jaroslav má v životě dvě vášně. Rychlá auta a školní lásku Jitku, která mu po zpackaném manželství vrátila naději a chuť jít dál. Jitka, služebně nejstarší autokrosová řidička v Čechách, by sotva našla lepšího mechanika a kouče, než je Jaroslav. Ten pro ni znovu a znovu staví z ojetin závodní auta a společně doufají ve vítězství. Sportovní klání je jen kulisou pro skutečný „závod života”, ve kterém pár zatím nepatřil mezi favority. Frustrace a deziluze minulosti tak mohou nabrat překvapivý směr. Režisér Miro Remo přichází s příběhem z moravsko-slovenského pohraničí, kterému nechybí drama ani humor.
Láska pod kapotou
Dokumentární
Česko / Slovensko, 2021, 85 min
Režie: Miro Remo
Scénář: Miro Remo, Juro Šlauka
Kamera: Martin Chlpík, Miro Remo
Hudba: Adam Matej


Hotel Modrá hvězda (1941, 2021)

Populární herecké trio Nataša Gollová, Oldřich Nový a Adina Mandlová dva roky po Kristianovi (1939) znovu spojilo síly s režisérem Martinem Fričem, aby natočili remake romantické komedie Karla Lamače Zamilovaný hotel (Das verliebte Hotel) z roku 1933. Děj obou filmů se točí okolo titulního hotelu. Ten zdědila sebevědomá a přičinlivá Zuzana (Gollová), které se snaží jednak vzkřísit neprosperující podnik, jednak získat srdce zámožného Vladimíra (Nový), který trpí ve vztahu s elegantní Miladou (Mandlová). Oblíbená prvorepubliková komedie je založena jednak na hereckém souladu hlavních představitelů, kteří dostali velký prostor projevit svůj komediální talent, jednak na důvtipně rozehraném příběhu. Snímek byl v roce 1941 oceněn Cenou města Zlína na Filmových žních, Nataša Gollová pak obdržela národní cenu za herecký výkon.

Hotel Modrá hvězda
Komedie
Československo, 1941, 93 min
Režie: Martin Frič
Scénář: Václav Wasserman, Martin Frič
Kamera: Ferdinand Pečenka
Hudba: Sláva Eman Nováček
Hrají: Nataša Gollová, Oldřich Nový, Adina Mandlová, Karel Černý, Theodor Pištěk, Ladislav Pešek, Jan Pivec, Antonín Novotný, Ferenc Futurista, Jára Kohout, Karel Dostal, Čeněk Šlégl, František Filipovský, František Roland, Vojta Novák, Marie Nademlejnská, Gustav Hilmar, Karel Postranecký, Doďa Pražský, Jaroslav Orlický, Miloš Šubrt, Viktor Socha, Vladimír Štros, Josef Bělský, Jan W. Speerger, Josef Dvorský, Olga Augustová, Ada Karlovský, Emanuel Hříbal, Ferdinand Jarkovský, Jiří Vondrovič, Eman Fiala, Jaroslav Malina, Antonín Zacpal, Vladimír Řepa, Ella Nollová, František Paul, Inka Zemánková, Marie Hodrová, František Haller, Ladislav Janeček, Bolek Prchal, František V. Kučera, Nina Strnadová-Jarková, Růžena Kurelová


Fellini a duchové (Itálie, 2020)

Nahlédněte u příležitosti 100. výročí narození režiséra a držitele pěti Oscarů Federica Felliniho (Sladký život, Amarcord, Osm a půl, Giulietta a duchové) do jeho “skrytého světa”. Dokument ukáže množství dosud neodhaleného archivního obsahu a slavných filmových ukázek, které pomohou vykreslit unikátní vztah italského maestra k duchovnu a nadpřirozenu. Uvidíte také rozhovory s Damienem Chazellem, Terrym Gilliamem, Williamem Friedkinem a dalšími osobnostmi světového filmu i Felliniho blízkými spolupracovníky.

Fellini a duchové
Fellini degli spiriti
Dokumentární
Itálie, 2020, 100 min
Režie: Anselma Dell’Olio
Kamera: Daniele Botteselle
Hudba: Antonio Fresa
Hrají: Damien Chazelle, William Friedkin, Filippo Ascione, Aldo Tassone