Do kin tento týden vstoupil dokument Manželství, příběh Zdeňky z Aše a jejího manžela Tabiše z pakistánského Karáčí, kteří se seznámili na internetu při hraní hry Farmville. Příběh jejich komplikovaného vztahu probíhajícího vzhledem k nedůvěře českých úřadů dlouhé roky zejména po Skypu během několika let natáčely dva štáby dvou režisérů oddělených tisíci kilometrů.
Potřeba prokázat imigračním úřadům České republiky „skutečnou lásku“ mezi protagonisty je jedním z vícero absurdních, až úsměvných momentů dokumentu, jehož hlavní jiskra a zábavnost kromě bezelstnosti hlavních protagonistů tkví hlavně v jemných kulturních odlišnostech, které diváky baví zejména v druhé polovině filmu.
Zdeňka i Tabiš tokající na sebe lámanou angličtinou jsou sympatickými a milými protagonisty, nosnosti tématu navíc napomáhají kontrastní výjevy z ospalého, liduprázdného českého maloměsta a rušných, zaprášených pákistánských ulic obsypaných starými mopedy, velbloudy a ozdobnými cetkami. Štáby režisérky Kateřiny Hager a Asada Faruqiho oba aktéry sledovali simultánně na dvou různých kontinentech při jejich online hovorech až do osobního setkání na Srí Lance a vzápětí i v Česku, kde spolu šťastně Tabiš se Zdeňkou žijí dodnes. Nejde o spoiler, protože happy end avizuje už distributor v propagačních materiálech k filmu, stěžejní na Manželství je komplikovaná cesta, která za společným soužitím vede.
Navzdory zajímavosti obsahu ovšem na dokumentu poněkud drhne forma. Způsob vyprávění začne někde kolem pasáže s Ministerstvem zahraničí trochu klopýtat; třeba když začne využívat bez varování a nárazově mluvících hlav, což v kontextu zbytku filmu, který do té doby všechno dění observoval z povzdálí a nevstupoval do něj, působí nepatřičně a rušivě. Z konceptu diváka vytrhává i absence jakéhokoli záznamu klíčové schůzky, která je bodem zvratu celého děje. Samozřejmě není vinou štábu, že nebyl k jednání připuštěn, ve výsledném sestřihu by si ovšem určitě šlo s touto situací poradit lépe.
Manželství (2021)
Střihová a dramaturgická zaškobrtnutí jsou vadou na kráse zajímavého příběhu o předsudcích, kulturních rozdílech, zejména ale o milých protagonistech bojujících s překážkami na cestě jejich společného života se sympatickým humorem a odhodláním.

foto/video: Asociace českých filmových klubů © 2021