Manželství: Láska, která vyrostla při společném hraní online hry Farmville

Do kin tento týden vstoupil dokument Manželství, příběh Zdeňky z Aše a jejího manžela Tabiše z pakistánského Karáčí, kteří se seznámili na internetu při hraní hry Farmville. Příběh jejich komplikovaného vztahu probíhajícího vzhledem k nedůvěře českých úřadů dlouhé roky zejména po Skypu během několika let natáčely dva štáby dvou režisérů oddělených tisíci kilometrů.

Manželství (foto: AČFK)

Potřeba prokázat imigračním úřadům České republiky „skutečnou lásku“ mezi protagonisty je jedním z vícero absurdních, až úsměvných momentů dokumentu, jehož hlavní jiskra a zábavnost kromě bezelstnosti hlavních protagonistů tkví hlavně v jemných kulturních odlišnostech, které diváky baví zejména v druhé polovině filmu.

Zdeňka i Tabiš tokající na sebe lámanou angličtinou jsou sympatickými a milými protagonisty, nosnosti tématu navíc napomáhají kontrastní výjevy z ospalého, liduprázdného českého maloměsta a rušných, zaprášených pákistánských ulic obsypaných starými mopedy, velbloudy a ozdobnými cetkami. Štáby režisérky Kateřiny Hager a Asada Faruqiho oba aktéry sledovali simultánně na dvou různých kontinentech při jejich online hovorech až do osobního setkání na Srí Lance a vzápětí i v Česku, kde spolu šťastně Tabiš se Zdeňkou žijí dodnes. Nejde o spoiler, protože happy end avizuje už distributor v propagačních materiálech k filmu, stěžejní na Manželství je komplikovaná cesta, která za společným soužitím vede.

Manželství (foto: AČFK)

Navzdory zajímavosti obsahu ovšem na dokumentu poněkud drhne forma. Způsob vyprávění začne někde kolem pasáže s Ministerstvem zahraničí trochu klopýtat; třeba když začne využívat bez varování a nárazově mluvících hlav, což v kontextu zbytku filmu, který do té doby všechno dění observoval z povzdálí a nevstupoval do něj, působí nepatřičně a rušivě. Z konceptu diváka vytrhává i absence jakéhokoli záznamu klíčové schůzky, která je bodem zvratu celého děje. Samozřejmě není vinou štábu, že nebyl k jednání připuštěn, ve výsledném sestřihu by si ovšem určitě šlo s touto situací poradit lépe.

Manželství (2021)

Střihová a dramaturgická zaškobrtnutí jsou vadou na kráse zajímavého příběhu o předsudcích, kulturních rozdílech, zejména ale o milých protagonistech bojujících s překážkami na cestě jejich společného života se sympatickým humorem a odhodláním.

65 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Asociace českých filmových klubů © 2021