Peter Bebjak představuje trailer dramatu Zpráva, do kin vejde 14. října

Historické drama Zpráva renomovaného režiséra Petera Bebjaka vstupuje 14. října do kin. Nyní představuje trailer. Tvůrci zvou také diváky na speciální projekce a debaty s hosty včetně režiséra. Slovensko-česko-německý snímek o obdivuhodném činu dvou mladých židovských vězňů Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby, kteří utekli z Osvětimi a dokázali přesvědčit svět o hrůzném fungování koncentračního tábora zamíří také za studenty v rámci školních projekcí.

Po boku hlavních hereckých představitelů Noela Czuczora a Petera Ondrejičky ze Slovenska se v roli spoluvězně představí český herec Jan Nedbal (aktuálně známý z minisérií Božena a Herec), v menší roli se objeví Ondřej Malý. Z Čech je také architekt snímku Petr Synek. Kameramanem snímku Zpráva je Martin Žiaran a kostýmní výtvarnicí Katarína Štrbová Bieliková. Koproducentem za Českou republiku je Ondřej Zima ze společnosti Evolution Films. Stěžejní roli ztvárnil i známý britský herec John Hannah.

Peter Bebjak na place filmu Zpráva

Ve spolupráci s Památníkem ticha a u příležitosti 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí proběhnou v několika kinech v republice speciální projekce a debaty pro veřejnost moderované ředitelem památníku Pavlem Štinglem s dalšími hosty včetně režiséra Petra Bebjaka.

První veřejná projekce s diskusí proběhne už 5. října v brněnském kině Art od 17.30 hodin, režisér Bebjak se zúčastní 7. 10. projekce v pražském kině Pilotů od 18.30 hodin, další hosté budou 8. 10. na promítání v kině Varšava v Liberci od 17 nebo 13. 10. od 19 hodin v teplickém kině Květen. Lístky na tyto projekce jsou již v prodeji jednotlivých kin. Akce připomenou i datum 16. října, kdy před osmdesáti lety v roce 1941 opustil Prahu první tisícihlavý židovský transport směřující z pražského nádraží Bubny do Lodže.

Zpráva – John Hannah

Režisér Peter Bebjak svým filmem vyzdvihuje skutečný hrdinský čin dvou mladíků, kteří se vydávají z koncentračního tábora přes hory a nepřátelské hlídky na cestu do rodné země, na území Československa. Jejich cílem však není jen útěk samotný, ale především sepsání a předání zprávy o osvětimském pekle. Nakonec tak jde o základní dokument holocaustu, kterým přesvědčili svět, aby uvěřil.

Zpráva (foto: Falcon)

Bebjak se ve snímku Zpráva pokusil na plátno přenést silné emoce spojené s obrovskou trýzní, ale i odvahou a lidskostí. Divák tak s vězni spoluprožije „normální“ den v koncentračním táboře, skrývání se před hlídkami či doslova nekonečný a úmorný nástup všech vězňů z baráku 9 v mrazivém počasí, když se zjistí, že dva z nich chybí.
„Tu bolest, ten strach, to utrpení nepřeneseme na filmové plátno nikdy. Můžeme se o to jenom pokoušet. Důležité je, abychom věděli, co svou snahou chceme říct. Nikdy nedopustit, abychom opakovali stejné chyby,“ říká Bebjak.

Zpráva (foto: Falcon)

Film Zpráva je natočen podle autobiografického Wetzlerova románu Co Dante neviděl. Dvěma mladíky následně sepsaná detailní zpráva o fungování „továrny na smrt“ se v červnu 1944 dostala i do rukou W. Churchilla a F. D. Roosevelta, po válce byla využita v tzv. norimberském procesu.

Producenty je na Slovensku společnost DNA Production a RTVS, v České republice Evolution Films a Česká televize, v Německu Ostlicht Filmproduktion. V České republice uvede film do distribuce společnost Falcon.

-red-
zdroj: M. Ch. Reková, K. Bobková 
foto/video: DNA, Falcon © 2021