Nepřehlédněte

Emmy: Televizní Oscary ovládl Netflix s Korunou, poprvé boduje i Apple

Po loňském ročníku, kdy byly televizní Oscaři předáni online, se 73. předávání cen Emmy včera v noci vrátilo do ulic Los Angeles. Předané sošky pak viditelně odráží trend přesunu hlavních televizních událostí z klasického vysílání na pole streamovacích služeb, jejichž role v diváckém chování je od nástupu pandemie čím dál zásadnější. Ceremoniál na americké obrazovky přenášela televizní stanice CBS, a podle některých komentátorů tak odvysílala v přímém přenosu pohřeb klasických programů, mezi které se řadí.

Koruna – seriál Netflixu

Nejúspěšnější službou se stal dle očekávání streamovací gigant Netflix, nekorunovaný král pandemie, který proměnil hned 44 nominací; tento pro platformu dosud největší úspěch, který je oproti loňsku pro dvojnásobný a který daleko za sebou nechal i veškerou konkurenci. Ještě donedávna obvykle předávání cen obvykle opanovávala televize HBO, její úspěchy ale opadly po skončení Hry o trůny.

Letos se nejúspěšnějším seriálem stal netflixovský pohled za veřejnou oponu vztahů královny Alžběty a její královské rodiny, Koruna. Získal hned sedm ocenění, včetně prestižní ceny za nejlepší dramatický seriál, scénář, režii a herecké výkony hned čtyř jeho představitelů – Olivie Colman za hlavní roli královny Alžběty, která cenu v slzách věnovala svému otci nedávno zemřelému na covid-19, Tobiase Menziese hrajícího nedávno zemřelého prince Phillipa, Joshe O’Connora za roli jejich syna prince Charlese, a nakonec Gillian Anderson ztvárňující premiérku Thatcherovou. Tvůrci Koruny přenos sledovali online z Londýna.

Gillian Anderson v roli britské premiéry Margaret Thatcherové

Nepřekvapivě si cenu za nejlepší minisérii odnesl další velký hit Netflixu, Dámský gambit, kde v roli geniálních šachistky bojující se závislostí exceluje Anya Taylor-Joy. Seriál s překvapivou dynamikou ukázal šachové partie tak poutavě, že po jeho premiéře viditelně vzrostl zájem o šachové kroužky.

Oceněn soškou pro nejlepšího herce byl Ewan McGregor za roli excentrického homosexuálního návrháře Halstona, kterého diváci mohli vidět v pětidílné stejnojmenné sérii rovněž na Netfixu. Již svou jedenáctou Emmy si pak odnesl bavič RuPaul za svou show RuPaul’s Drag Race stanice VH1, i ta je ovšem na Netflixu dostupná.

Ewan McGregor jako Halston

HBO, letos odsunuté na druhou kolej, právem zabodovalo alespoň s komediálním dramatem Hacks a detektivkou Mare z Easttownu. Za opěvovaný výkon v její hlavní roli si cenu za nejlepší herečku odnáší Kate Winslet, která zaujala média, když režisérovi seriálu zakázala na propagačních materiálech retušovat jakékoli údajné fyzické nedokonalosti a trvala na ukázání přirozeného vzhledu postavy.

Vůbec první Emmy v historii si pak odnáší platforma Apple TV, která získala prestižní cenu za nejlepší komedii díky seriálu Ted Lasso o trenérovi amerického fotbalu, po přestěhování do Evropy bojující s koučováním prvoligového týmu v kopané, o které zhola nic neví. Momentálně běží jeho druhá série a v hlavní roli se objevuje komik Jason Sudeikis, který je zároveň scenáristou. Oceněny byly i herecké výkony jeho a dvou kolegů ze seriálu.

Ted Lasso

Pochmurná nálada na rozdíl od centrál jejích streamovacích konkurentů musela panovat v sídlech streamovacích platforem Hulu a Disney+, která letos neproměnily během večera ani jednu ze svých nominací.

Navzdory tomu, že streamovací služby a TV stanice produkují obsahu víc, než kdy dříve, z asi 500 pořadů si nejprestižnější ceny rozdělilo pouhých šest z nich –  KorunaTed LassoHacksMare z EasttownLast Week Tonight Dámský gambit.

Celý ceremoniál se po loňském online ročníku konal pod řadou hygienických pravidel a restrikcí a v omezeném počtu 500 osob. Navzdory chladnému počasí se předávání konalo v Los Angeles venku pod stanem. Předávání otevřené pěveckým vystoupením mělo zároveň podle organizátorů za úkol připomenout roli, kterou televize během pandemie sehrála. Vzpomínalo se i na zesnulé filmaře, jako třeba nedávno zemřelého Michaela K. Williamse.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Netflix, Totalfilm Media © 2021

%d blogerům se to líbí: