Tomáš Vorel o Cestě domů: Byl jsem v šoku, že lidi chtějí pokračování (video)

Nepředpokládal jsem, že na Cestu z města budou lidi chodit, takže jsem byl v šoku, že chtěli pokračování. Na venkov jezdím stále, mám tam spoustu kamarádů a pozoruju, jak tam život běží a jaké příběhy tam ti lidé zažívají. Tohle všechno dalo dohromady rozhodnutí točit pokračování,“ přiblížil režisér, scenárista a kameraman Tomáš Vorel svou motivaci navázat na filmovou adaptaci své zkušenosti s útěkem z Prahy nejen devět let starou Cestou do lesa, ale i aktuální Cestou domů, která celou trilogii zakončuje.

Útěk z města evidentně není něco, co by vyřešilo všechny problémy. První díl byl poměrně naivní, tenhle poslední je smířlivější, civilní. Táta za těch dvacet let pochopil, že věci nejsou černobílý,“ zasazuje film do kontextu trilogie režisérův syn Tomáš Vorel ml., který se objevil nejen ve všech třech Cestách, ale diváci si ho pamatují i z otcových černých komediích Gympl a Vejška. Jeho partnerku si ve druhém díle zahrála Anna Kameníková, v aktuální Cestě domů v její roli uvidíme Lucii Šteflovou.

Na Rabštejnsko se kvůli natáčení potřetí vydali i Bolek Polívka, Tomáš Hanák, Milan Šteindler nebo Eva Holubová, která si natáčení historek režisérových přátel podle svých slov užila:Já vidím přínos těch filmů v odvaze natočit běžný život obyčejných lidí bez jakékoli prvoplánové senzace, která by se divákům podbízela.“

Cesta domů vede tam, odkud jsme vzešli. Nejen ve smyslu fyzickém, ale i duchovním. Je to cesta do našeho rodiště, cesta k našim zdrojům, k lesům, stráním a polím. Cesta k čiré vodě, k divokému ohni, k větru bez zplodin, k zemi bez chemie. Hrdinové příběhu, každý svým způsobem, hledají ztracenou harmonii se zvířaty, s rostlinami a hlavně se sebou samými.

Film má premiéru zítra, 9. září. Do kin ho uvádí Bontonfilm.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Bontonfilm © 2021