Nepřehlédněte

Total Week #36 – Pražák Thor, lvi, postradatelná čtyřka a diváci v kinech

Máme tu září a s ním překvapivě dobrou zprávu o kondici tuzemských kin, která ale bohužel trochu hořkne v kontextu další vlny odsunů očekávaných blockbusterů. Kromě lamentování o covidových dopadech na kinematografii se podíváme na nový projekty z prověřených sérií, řekneme si který Avenger míří točit do Prahy a který X-Men se možná chystá do MCU.

Lví král

Lví princ

Dva roky starý “hraný” remake Lvího krále vydělal slušné peníze, Disney si tedy už nějakou dobu brousí zuby na další film s fotorealistickými šelmami. Jon Favreau u toho tentokrát nebude, scenárista jedničky se ovšem již pustil do příprav prequelu v neprobádaném období mládí krále Mufasy a jeho zlovolného mladšího bratra ještě v době, kdy se jmenoval Taka a oko mu nehyzdila ikonická jizva, podle které ho známe pod přízviskem Scar. Lví bratry nadabují Kelvin Harrison Jr. známý z Chicagského tribunálu a Aaron Pierre z aktuálního Shyamalanova Času.

Postradatelný čtvrtý díl

Šuškalo se o tom dlouho, tento týden ale Sylvester Stallone po dlouhých sedmi letech od premiéry trojky oznámil další pokračování akční série Postradatelní. Děj by se měl tentokrát spíš než na pětasedmdesátiletého Stalloneho soustředit na postavu Jasona Stathama a jeho sexy parťačku s tváří Megan Fox, která si tak střihne comeback po několika letech objevování se v nenápadných a zapadlejších projektech. Z akčních dinosaurů by se měl vrátit ještě Dolph Lundgren a Randy Couture, nově se k neohroženým gerojům přidá raper 50 Cent nebo thajský bijec Tony Jaa.

Thor míří do Prahy

Obyvatelé Starého města a Letné se stále potýkají s postraumatickým stresovým syndromem z toho, když jim před pár měsíci Netflix zablokoval ulice kvůli natáčení přestřelek Ryana Goslinga a Chrise Evanse v thrilleru Gray Man. Streamovacímu gigantovi se ale v našem hlavním městě zjevně zalíbilo, protože sem zamíří i Evansův avengeří kolega Chris Hermsworth, aby zde točil pokračování dosud nejúspěšnější netflixovky Vyproštění. Produkce se sem přesouvá na pár týdnů kvůli zhoršující covidové situaci v Austrálii, kde se točilo dosud, fandové a fanynky Thora tak mohou již chystat památníčky.

Chris Hemsworth (foto: AMPAS, archiv)

Paramount couvá

Fandové Toma Cruise netrpělivě vyhlíží pokračování série Mission: Impossible i Top Gunu: Maverick, který se původně měl do kin podívat už vloni v létě. Oba filmy jsou příslibem nesmírně působivé audiovizuální filmařiny, tvůrci ani studio tedy nepřipouští jakýkoli prodej filmu na stream. Termíny jejich premiér tedy byly opětovně posunuty, tentokrát zhruba o půl roku na sezonu 2022.

Prvním filmem, který Paramount v tuto chvíli hodlá uvádět v kinech, se tak stává reboot Vřískotu, který je aktuálně plánován až na leden. Letošní rok tedy studio na rovinu pohřbilo a nezbývá než doufat, že šlo o unáhlený krok a že ostatní hráči jej nebudou následovat.

Šílené multiverzum

Hrátky s marvelovským multiverzem ve světě Avengers začínají nabírat na obrátkách, a zatímco konečně vydaný trailer na Spider-Mana: Bez domova (ano, je to oficiální český název a ne, dabing ukázky hotový ještě není) boří jeden rekord sledovanosti za druhým, začíná se víc a víc spekulovat o dalším projektu.

Ve dvojce Doctora Strange by se totiž údajně podle relativně důvěryhodných zdrojů díky přesunům mezi dimenzemi a přesunům práv mezi studii má objevit postava, kterou jsme v minulosti viděli v některém z Foxovských filmů. Pravděpodobně by nemělo jít o nikoho menšího, než je Profesor X ikonicky ztvárněný Patrickem Stewartem, a údajně by si to v psychickém souboji měl rozdat se samotnou Scarlet Witch. Potvrzené zatím není nic, tyhle marvelovské sleziny ale bude v nejbližších letech hodně zajímavé sledovat.

Doctor Strange (foto: Falcon)

 

Překvapivě slušné tržby

Zátopek si doběhl pro historicky desátý nejlepší start v českých kinech. V aktuálním marastu je to skoro až zázrak a obrovský úspěch a mediální pozornost věnovaná filmu, který se tak stává slušnou tuzemskou událostí, mu vynesla za první čtyři dny 108 tisíc diváků. V překvapivě dobré kondici je ale i Reynoldsův Free Guy i několik dalších českých projektů, jako Deníček moderního fotra nebo maratonci Prvok, Šampon, Tečka a Karel a taky psí citový vyděrač Gump – pes, který naučil lidi žít. Kinaři tak poprvé od startu pandemie napočítali na svých pokladnách čtvrt milionu diváků za víkend, což je pro trh potřebné a příjemné nadechnutí. Doufejme, že trend bude pokračovat a že nastupující podzim nepošle všechny naděje zpět pod drn.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm, CinemArt, Falcon, archv, A.M.P.A.S. © 2021