Startuje festivalová přehlídka Be2Can, letos bude v rekordním počtu kin

Divácky atraktivní přehlídka filmů z největších festivalů se od 6. do 12. října vrací do kin po celé České republice. Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou – 11 filmů bude tvořit program osmého ročníku. Letos se filmy ze zavedené filmové přehlídky objeví v rekordním počtu kin, zapojilo se jich 33.

Be2Can se koná po celé České republice. „Letos se nám do Be2Can podařilo zahrnout rekordní počet kin. To je dobrým důkazem toho, že lidé se nebojí programovat festivalový film, ale taky že se nemají strach chodit do kina,“ řekl na tiskové konferenci ředitel Film Europe Ivan Hronec.

„Zahajovacím snímkem Be2Can bude letos snímek režisérky Julia Ducournau Titan, který získal hlavní cenu v Cannes. Už jste u nás měli možnost vidět její kanibalský snímek Raw. Tato dáma představuje filmovou kategorii nazvanou New french extremity. Není to klasický festivalový film, který byste z Cannes očekávali. Je to snímek, který demonstruje snahu světového festivalu být nejenom politicky korektní, ale také zůstat moderní. O Cannes se v posledních letech mluvilo jako o festivalu, který řídí konzervativci. Titan má ale všechny přesvědčit o tom, že to není pravda,“ okomentoval snímek Ivan Hronec. Titan po promítání v Cannes způsobil doslova šílenství mezi novináři a diváky. Média byla plná zmínek o tomto filmu a některá ho dokonce označila za nejdivočejší film, který byl kdy na festivalu promítán.

„Z 11 prezentovaných filmů je jich letos 7 od režisérek. Ženy tedy dominují. Nebylo to sice cílem, ale těší mě, že se tak stalo. Takový přístup rezonuje i na všech dalších festivalech,“ dodal kreativní ředitel Dominik Hronec.

Dalším snímkem od režisérky je tedy z Cannes i nejnovější film Ildikó Enyedi Miloval jsem svou ženu. Maďarská režisérka už v minulosti získala srdce diváků i kritiky filmem O těle a duši, který vyhrál Zlatého medvěda a byl nominovaný na Oscara. Na stříbrná plátna se vrací s historickým romantickým dramatem natočeným podle stejnojmenného románu maďarského spisovatele Milána Füsta. Jde o milostný příběh kapitána lodi, který se jednoho dne s přítelem vsadí, že si vezme první ženu, která vstoupí do kavárny. Ve filmu exceluje francouzská femme fatale Léa Seydoux a po jejím boku sekundují herci Gijs Naber a Louis Garrel.

Ve druhé sekci oficiálního výběru Cannes Un Certain Regard zvítězil film ruské režisérky Kiry Kovalenko Uvolnit pěsti. Režisérka byla žačkou samotného Alexandra Sokurova, který dal šanci několika talentům na filmové vzdělání v rodném městečku. Snímek vypráví příběh mladé ženy, která se zoufale snaží uniknout z dusivého sevření rodiny v bývalém hornickém městě v Severním Osetsku. Film produkoval Alexander Rodnyanskij, producent filmů jako Leviatan nebo Nemilovaní.

Další zajímavou novinkou z Cannes bude film Začátek. Gruzie jej vybrala také jako adepta na Oscary. Režisérka Dea Kulumbegashvili přináší působivý a intimní debut, jenž se zaměřil na komunitu Svědků Jehovových, kteří jsou v ospalé vesničce napadeni extrémistickou skupinou.

Německá herečka, scenáristka a režisérka Maria Schrader je v našich končinách známá především díky minisérii Neortodoxní. Její nejnovější film Miluj svého robota se ocitnul v soutěžní sekci na Berlinale, odkud si odnesl cenu za Nejlepší herecký výkon, která byla udělena herečce Maren Eggert. Film vypráví tragikomický příběh ženy, introvertní intelektuálky, a humanoidního robota nejnovější generace vytvořeného tak, aby své partnerce splnil jakékoli přání. Využívá k tomu subtilní německý humor v duchu Toniho Erdmanna.

Z benátské hlavní soutěže přinášíme film inspirující polské režisérky Małgorzaty Szumowské Sněžit už nikdy nebude, ve kterém do života uzavřené zámožné komunity vstupuje mysteriózní muž, masér z východu se zvláštním darem. Szumowská se představila již svými předešlými, oceňovanými snímky, které si zamilovali diváci i kritika, jako třeba Tvář nebo Tělo.

Řemeslnou tradici, která se dědí z pokolení na pokolení, rozhodně najdete v rodině Coppolů. Gia Coppola, vnučka legendárního režiséra Francise Forda Coppoly, vstoupila do sekce Horizonty v Benátkách s filmem Mainstream. Ten si bere na paškál současnou antisociální dobu sociálních sítí a pranýřuje chování novodobých influencerů. Ve filmu vystupují herci Andrew Garfield a Maya Hawke.

Druhým oceněným filmem z Cannes, který 8. ročník Be2Can přinese, bude Nitram od australského režiséra Justina Kurzela. Herec Caleb Landry Jones získal za ztvárnění masového vraha, který v roce 1996 zavraždil v Tasmánii 35 lidí, cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Film sleduje události vedoucí k masakru v městě Port Arthur ve snaze pochopit, proč a jak k této tragédii došlo.

Ruský režisér Kirill Serebrennikov, který donedávna čelil pokusům ruské vlády zdiskreditovat jeho kariéru a během natáčení posledních dvou snímků nemohl ani opustit svou rodnou zemi, se do Cannes po filmu Léto vrátil se snímkem natočeným podle stejnojmenného románu U Petrovových řádí chřipka. Sleduje v něm rodinu v postsovětském Rusku, která zápasí o přežití v městě zasáhnutém chřipkovou epidemií.

U Petrovových řádí chřipka (foto: Film Europe)

Z Berlinale přichází i maďarský válečný snímek Přirozené světlo, jehož režisér Dénes Nagy získal na festivalu cenu za nejlepší režii. Porota na filmu ocenila hlavně inovativní formální přístup, jakým zobrazil pochod vojáků během 2. světové války. Jeho neotřelý přístup je poznat i díky tomu, že sám je primárně režisérem dokumentárních filmů a Přirozené světlo je jeho první hraný film. Snímek posouvá hranice válečného žánru a navazuje na současnou maďarskou vlnu v čele s Kornélem Mundruczem, Ildikó Enyedi a Lászlem Nemesem.

Ruský režisér Andrej Končalovskij získal v Benátkách Speciální cenu poroty. Ta mu byla udělena za černobílý snímek Drazí soudruzi!, který zachycuje nešťastné události ze stávky pracovníků z Novočerkassku v době tvrdého komunismu.

Více informací o celé filmové přehlídce najdete na www.be2can.eu

připravila: Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Film Europe, Totalfilm Media © 2021