Total Week #43 – Úmrtí na place, Daenerys v Praze a herečtí důchodci

Ještě pár zpráv o zpožděných premiérách, a slovo “odsun” přestane být traumatizující jen v kontextu dějin sudetských Němců. Smutné zprávy přinášíme i z placu westernu Rust, kde po záměně rekvizity za skutečnou zbraň Alex Baldwin zastřelil kameramanku filmu. Mezitím navíc jeden osmdesátník a jeden čtyřicátník hrozí odchodem do hereckého důchodu. Máme ale i dobré zprávy. Do české koprodukce Václava Marhoula byla obsazena samotná Emilia Clarke a zatímco zahraniční kinotrh pokračuje v pomalinkém uzdravování, o vaši diváckou pozornost se tento týden utkávají hned dva naprosto fantastické velkofilmy.

Lavina disneyovských odsunů

Ačkoliv kinotrh navzdory neveselým epidemiologickým ukazatelům stále opatrně vykazuje známky pomalého oživování, studia stále důkladně zvažují termíny uvedení svých velkých titulů. Zatímco v kuloárech se šušká o přípravách nové sólovky s Hulkem, která by adaptovala slavný komiks World War Hulk, tento týden jsme se dočkali laviny odkladů filmů z právě z produkce Marvelu, Disneyho a Sony. Už zhruba po tisící se o několik dní posouvá nikým neočekávaná lednová premiéra Morbia. Co se zajímavějších titulů pro příští rok týče, zhruba o čtvrt roku se odsouvají pokračování Doctora Strange (na 5. květen), Thora (na 7. červenec) a Black Panthera (na 10. listopad). Až do sezony roku 2023 pak zásadně zacouvala pětka Indiana Jonese a týmovka The Marvels.

Na place projektu Víťaz

Hřebejk točí pro HBO Max

Před dvěma týdny jsme informovali o vzniku unscripted lifestylové minisérie s Lukášem Hejlíkem, která vzniká pro HBO Max. Streamovací služba, které se příští rok konečně v Česku dočkáme, s tvorbou originálního obsahu pro jednotlivá teritoria nelení. Šestidílnou dramedy Víťaz pro ni natáčí režisér Jan Hřebejk, který pro HBO připravil už dvě řady seriálu Až po uši. Minisérie má pojednávat o slovenském premiérovi, který opouští svou úspěšnou kariéru politika a vrací se do běžného života. Následně zjišťuje, že doma nemá takovou moc, na jakou byl ve své funkci zvyklý. V hlavní roli se představí známý slovenský herec Ady Hajdu, dále pak Ivana Chýlková, Milan Ondrík nebo Petra Dubayová.

Do důchodu a zase zpátky

Někdejší Alfred z Nolanovy batmanovské trilogie, britský herec Michael Caine, se kterým jsme měli tu radost se nedávno potkat na festivalu v Karlových varech, oznámil ve svých 88 letech, že odchází do hereckého důchodu. Podle svých slov by se rád soustředil na psaní knih; spisovatele ostatně ztvárnil i v komediálním dramatu Bestsellery, které bylo ve Varech také k vidění, a které by se tak stalo jeho poslední rolí. Cainův zástupce nicméně krátce po jejím oznámení zprávu vyvrátil, takže herec si buď konec své kariéry rozmyslel, nebo byl rozmyšlen za něj.

Michael Caine na zahájení 55. MFF Karlovy Vary

Pauzu evidentně potřebuje i Ryan Reynolds, který k příležitosti dotočení filmu Spirited pro Apple TV na Instagramu oznámil, že si menší pauzu od herectví dává taky. Po několika letech nabitých projekty, jako Red Notice, Zabijákova žena a bodyguard nebo Free Guy je pochopitelné, že Ryan odpočinek potřebuje, snad to ale nebude na dlouho. Deadpool 3 se sám nenatočí.

Daenerys v českých rukou

Václav Marhoul, režisér oceňovaného Nabarveného ptáčete, už nějakou dobu pracuje na svém mezinárodním projektu o senátorovi McCarthym, lítém odpůrci komunistů, který podle některých hlasů zásadně v USA eskaloval napětí během Studené války. Tento týden Marhoulova novinka nabrala poměrně zvučné obsazení. Hlavní roli ztvární herec Michael Shannon, známý třeba z detektivky Na nože, a sekundovat mu bude samotná Khaleesi, Emilia Clarke. Držme tedy režisérovi známému svou houževnatostí a oddaností své umělecké vizi palce, aby McCarthy zabodoval – podporu na hereckém poli k tomu určitě má slušnou.

Václav Marhoul na place filmu Nabarvené ptáče

Tragická záměna rekvizity

Čas od času se v prostředí filmových štábů urodí zpráva tak bizarní, jako by ji vymysleli sami scenáristi. Podobně jako před několika dekádami nešťastně zemřel herec Brandon Lee při natáčení snímku Vrána, byla tragickou náhodou při natáčení westernu Rust zastřelena kameramanka Halyna Hutchins a režisér filmu Joel Souzu bojoval se střelným zraněním v nemocnici, než byl propuštěn. Herec Alec Baldwin, který se objevuje v hlavní roli a film i produkuje, dostal při natáčení namísto rekvizity skutečný revolver s ostrými náboji. V případu zatím nebyl nikdo přímo obviněn, policisté ale v těchto dnech zahajují vyšetřování celé smutné události.

Na co se chodilo

Masivní americký otvírací víkend dvanáctého přírůstku do hororové série Halloween zabíjí překvapil nejen filmové novináře, ale zřejmě i producenty – zvlášť vzhledem k jeho vlažným recenzím a naopak zjevným a zásadním kvalitám historické novinky Ridleyho Scotta Poslední souboj. Dost zjevně tato realita ale odráží demografické rozložení amerického postcovidového diváctva, které zjevně z většiny tvoří spíš mladší diváci, kteří daleko raději zajdou se společně bát u zabijáckého řádění magora s kudlou, než na boomerský velkofilm o dvou rytířích. Ačkoliv je výpravné novinky režiséra Gladiátora škoda, úspěch Halloweenu ukazuje, že američtí diváci jsou připraveni do kina chodit – dost si nicméně vybírají, za co své dolary utratí.

U nás i v zahraničí mezitím dál penízek k penízku střádá i Bond a Venom, zatímco v tuzemských kinech s dalším víkendem citelně propadl slušně rozjetý Karel. Zubatý symbiont se 131 tisíci diváky u nás dokonce trumfnul nedávný Zátopkův rekord nejlepšího českého postlockdownového otvíráku, a bude zajímavé sledovat, co si za týden řekneme o konečně dorazivší monumentální Duně, jejíž projekce v Imaxu jsou vyprodány na několik dní dopředu. A zaslouženě.

Na co do kina

Jak se dočtete v naší nadšené 91% recenzi, Duna je totiž suverénně největší filmovou událostí za sakra dlouhou dobu. Audiovizuálně dokonalou a ohromující oslavu kinozážitku je povinnost vychutnat si na co největším plátně a s co nejlepším zvukem – jednak kvůli sobě, jednak kvůli tomu, aby výsledky filmu přesvědčily studio rozmáchlý a opojný příběh o planetě Arrakis dopovědět.

Pokud by vás přeci jen sci-fi epika z nějakého důvodu nelákala, zajděte si bez jakýchkoli obav na zmíněný Poslední souboj. Jeden příběh postupně vyprávěný třemi úhly pohledu z pera oscarového Matta Damona a Bena Afflecka rozhodně stojí za pozornost a své probíhající kasovní pohoření a odhození do starého kinematografického železa si tento krvavý, výpravný, historický epos stojící na výborně zahraných postavách rozhodně nezaslouží.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz