Total Week #44 – Návrat Duny, Anakina a Brendana Frasera

Tento týden potěšíme fanoušky Duny, Star Wars, Mumie, Postradatelných… a patrně i panenky Barbie. Kdo tento týden ale ostrouhá, jsou fandové Krotitelů duchů. Přejeme hezký skoro prodloužený podzimní víkend a pojďme na to.

Duna (foto: Vertical Entert)

Na Dunu se vrátíme!

Že je Duna teprve úvodem do celého nového fantastického světa a ne uzavřenou jednorázovou záležitostí možná některé nepřipravené diváky zaskočilo, fanoušci rozsáhlé předlohy a filmoví novináři nicméně již dlouhé měsíce před premiérou spekulovali, zda režisér Denis Villeneuve dostane příležitost monumentální příběh planety Arrakis dopovědět. Výsledky prvního promítacího víkendu tak byly napjatě očekávány na mnoha stranách, zvlášť kvůli komplikacím v podobě stokrát propraného prapodivného rozhodnutí studia uvést film současně s kiny i na streamu. Nakonec se i díky nadšeným recenzím titulujícím film jako výjimečnou filmovou událost Duna stala nejlepším zámořským otvírákem režiséra a nejlepším výsledkem Warner Bros. v rámci jejich paralelních premiér na HBO Max. Nyní již víme, že druhé části se skutečně dočkáme, a my nemůžeme mít větší radost, protože Duna je cokoliv, jen žádná dunící nuda. Dvojku uvidíme už v říjnu 2023, takže Villeneuve již zjevně dokonce i je v pokročilých fázích příprav.

Návrat Haydena Christensena

Anakin se vrátí hned dvakrát

Disneyovská trilogie Star Wars zvlášť ve srovnání se zmíněnou Dunou objektivně za moc nestála, vedlejší projekty z předaleké galaxie ale fandům dělají už několik let radost – ať už jde o Rogue One, návrat animovaných The Clone Wars nebo o oblíbeného Mandaloriana. Právě v něm tvůrčí tým okolo produkujícího Jona Favreaua ukázal, jak rád naslouchá fandovským přáním, když na scénu vrátil nejen mladého Luka Skywalkera, ale postaral se i o první hrané ztvárnění Ashoky Tano parádně namaskovanou Rosario Dawson. Po návratu Ashočina někdejšího mista Anakina Skywalkera a jeho představitele Haydena Christensena fandové dnes již kultovní Pomsty Sithů volali pravidelně, a kromě menší role v chystaném seriálovém Obi-Wanovi by se podle nejčerstvějších zpráv herec měl objevit právě i v seriálu Ahsoka, který má mít premiéru na Disney+ za dva roky. Vzhledem k časovému situování seriálu několik let po smrti Dartha Vadera tak Hayden pravděpodobně ztvární Anakina jakožto duši mluvící ke své učednici ze záhrobí.

Světluška Brendan

Pokračování oživování kariéry kdysi věhlasného Brendana Frasera, o kterém jsme mluvili před pár týdny, zdárně pokračuje. Herec známý mj. z trilogie Mumie se totiž objeví v chystané komiksovce Batgirl, kterou pro HBO Max připravují režiséři třetích Mizerů. Ztvárnit by údajně měl hlavní zápornou roli, sociopatického pyromana s přezdívkou Firefly, experta na pyrotechniku v ohnivzdorném obleku. Brendan během nešťastnými okolnostmi nuceného kariérního útlumu sice kapku ztaťkovatěl, vysekaných záporáků jsme si ale užili až až, pro roli je tedy určitě zajímavou volbou. A kdo ví, třeba na své muskulatuře někdejší dobrodruh Rick O’Connell ještě mákne.

Brendan Fraser

Kdo si zahraje Kena?

Před pár měsíci byla oznámena realizace celovečerního filmu o Barbie s Margot Robbie v hlavní roli. Režie a scénáře se ujala talentovaná Greta Gerwig, která zaujala v posledních letech zejména adaptací Malých žen. Jak tenhle nepravděpodobný mix feministické režisérky a hračky kritizované za propagaci prvoplánové ženské krásy bude fungovat, je stále napínavou záhadou. Tento týden jsme se ovšem dozvěděli, kdo ztvární Barbiinu polovičku, vysportovaného fešáka Kena. Volba herce není nijak překvapující, ikonického panďuláka ztvární vysportovaný fešák Ryan Gosling, který si zřejmě chce odpočinout po několika akčních rolích. Film bychom měli vidět již příští rok.

Ryan Gosling ve filmu Za borovicovým hájem (foto: archiv)

Krotitelé duchů ustupují

Premiéra nových Krotitelů duchů, pokračování kultovní série zcela ignorující pár let starý nepovedený ženský reboot, se bohužel v Česku a na několika dalších trzích odsouvá z původního světového listopadového termínu až na leden. Je to škoda, protože první diváci, kteří již měli příležitost snímek vidět na různých filmových akcích, si film velice pochvalovali jakožto slibného nositele odkazu původních filmů a hlavně zábavnou jízdu, ve které baví především nové postavy Paula Rudda a Finna Wolfharta. Vlastní názor si bohužel budeme moci udělat nejdřív po novém roce.

Nový padouch pro Postradatelné

Expandables se po nepovedené trojce vrací ke kořenům. Čtyřka se má zaměřit opět na staré pardály a akční dinosaury, se zvláštním fokusem na rozhněvaného muže Jasona Stathama. Podle čerstvých zpráv už víme, s kým si parta postradatelných gerojů bude dávat přes držku. Po Van Dammovi nebo Melu Gibsonovi se dalším padouchem série stane oficiálně překupník zbraní ztvárněný indonéským bitkařem Tonym Jaa, známým především z akční pecky Zátah: Vykoupení. Už teď je jasné, že Stallone a spol. dostanou solidně přes tlamu, a že po stránce choreografie by to mělo i moc hezky vypadat.

Tony Jaa

Na co se chodilo

Jak už jsme zmínili, kina oprávněně ovládlo koření planety Arrakis a obstojně v nich úřaduje velkolepá Duna, kterou si u nás nenechalo za první víkend ujít 74 tisíc diváků. Na dobu covidovou je to pěkné číslo, které předčí i některé starší žánrové otvíráky z nedávných let, kdy v kinech ještě nebyl povinný respirátor. Díky kvalitním recenzím navíc politicko-mocenské maléry rodu Atreidů by navíc v sálech měly ještě nějakou chvíli vydržet, zvlášť když do listopadových Eternals nemá dorazit žádná větší blockbusterová konkurence. Kačky dál u nás i ve světě soustavně sbírá i houževnatá trojice Venom, bondovka Není čas zemřít a Karel. Solidní tuzemský držák se právem stává i z parádního animáku Myši patří do nebe, který tímto ještě jednou srdečně doporučujeme.

Filmový tip na víkend

Z aktuálních premiér bychom pro vás rádi vypíchli relativně artovou záležitost, sebejistě odvyprávěné drama Paralelní matky španělského klasika Pedra Almodóvara, ve které si režisérova můza a dlouhodobá spolupracovnice Penélope Cruz střihla komplexní roli nastávající maminky čekající v nemocnici na porod. Setkává se ale s těhotnou a traumatizovanou puberťačkou, která se na porod těší citelně méně. Zatímco obě čekají na své děti, utváří se mezi nimi zvláštní a nečekané pouto.

Kdyby vás hutné drama s rozkojeným plakátovým vizuálem nezaujalo, zajděte si třeba na obstojný atmosférický horor Paroží z produkce Guilerma del Tora; případně si v pohodlí domova pusťte vynikající nenápadnou záležitost Cesta za smířením. Za telenovelově znějícím názvem se ukrývá krvavá norská variace na Tarantina o dvou rozhádaných manželích, kteří se své vztahové problémy snaží vyřešit vzájemným odkráglováním na odlehlé chalupě. Film zaujme božsky podvratným humorem, satirou namířenou vůči současnému Hollywoodu a řadou absurdně krvavých a zabávaných výjevů.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm Media, archiv, Bioscop, Vertical Entertainment, Falcon © 2021