Budiž voda! – V kinech je dokument o unikátním českém vynálezu

Výjimečný celovečerní dokument Budiž voda! mapuje vznik unikátního vynálezu s názvem S.A.W.E.R., který má při téměř nulových nákladech získat i na nejsušších místech planety pitnou vodu. Film o projektu, který je momentálně ozdobou českého pavilonu na výstavě EXPO v Dubaji, produkoval Miloslav Šmídmajer. Vyrazit na něj můžete právě teď do českých kin

Sběrný dokument o českém vynálezu s názvem S.A.W.E.R. (Solar-Air-Water-Earth-Resource) popisuje události, které ovlivňují, měníva determinují českou účast na výstavě EXPO 2020. Film o dvouleté bitvě s okolnostmi představuje sedm odvážných českých vědců, kteří si vzali do hlavy, že vyrobí přístroj, jenž denně dokáže získat ze vzduchu vodu a pomocí něhož lze uvažovat o vzniku oáz na poušti.

Snímek mapuje sestavení S.A.W.E.R.u, jeho testování v laboratořích a posléze i v pouštních podmínkách. Je zasazen do širších souvislostí problému s nedostatkem vody v mnoha oblastech světa. Český vynález s pomocí slunce získává ze vzduchu kapalnou vodu, kterou sytí zemi – z extrémně vyprahlého vzduchu dokáže získat až 200 litrů vody denně!

Budiž voda! Přístroj uvnitř (foto: Bio Illusion)

Producent Miloslav Šmídmajer přibližuje obsah filmu: Hlavním tématem dokumentu je voda. Její úbytek na planetě. Neustále se vysušují nové a nové plochy, a dokonce i u nás jsme už zažili velmi  suchá léta. Problém s vodou se začal týkat i nás. A část světa je bez přístupu k pitné vodě vůbec. To je obecnější rovina vyprávění. Jinak v dokumentu sledujeme, co znamená takový vynález realizovat a jaká úskalí neustále vznikají. A k tomu tikající hodinky blížící se výstavy, kdy bylo potřeba nejprve vybudovat pavilon…

Budiž voda! – Dubaj, plán výstaviště EXPO (foto: Bio Illusion)

„S nápadem na projekt českého pavilonu, jak zúrodnit poušť, když už se světová výstava koná na Arabském poloostrově, přišel komisař české účasti na EXPO Jiří František Potužník. Inženýři Zmrhal, Matuška a Šourek pod střechou UCEEB (Univerzitního centra energeticky efektivních budov) vymysleli takzvanou adsorpční jednotku, která dokáže vyrobit vodu z pouštního vzduchu i při extrémně malé vlhkosti, aniž by při tom propálila tisíce megawatt a spotřebovala tisíce litrů nafty. Vystačí si jen se slunečním svitem. Takže vyrábí vodu tak trochu z ničeho,“ dodává producent snímku Miloslav Šmídmajer. 

Dramatické peripetie kolem vzniku a fungování vynálezu a jeho vystavení sledoval režisér Karel Žalud, zkušený dokumentarista, jehož poslední film Uzamčený svět získal na MFDF Ji.hlava hlavní cenu. Před lety se dokonce tématikou EXPO zabýval a pro Českou televizi natočil cyklus EXPO po česku.

S každým z vědců přinese režisér Karel Žalud do filmu malý osobní příběh. Nejvýraznější s Jiřím Potužníkem a energetikem Tomášem Matuškou. „To nejdůležitější, co mě na dokumentu přitahuje, je to, že v tomhle nespolehlivém, matoucím světě, co si potrpí víc na prestiž a mediální gesta, se sešla parta lidí, kteří s přirozenou činorodostí, prostě a jednoduše, usilují o dobrou a užitečnou věc. A kdybych o nich nenatočil film, udělají to stejně,“ vysvětlil své zaujetí tématem Žalud. Na filmu spolupracoval s kameramanem Prokopem Součkem a zvukařem Ivanem Horákem.

Budiž voda! (foto: Bio Illusion)

Dokument vznikl ve spolupráci společnosti Bio Illusion s Českou televizí a s kanceláří generálního komisaře účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO.
Do kin snímek uvedla 25. listopadu 2021 distribuční společnost CinemArt.

-red-
zdroj: Gábina Vágner
foto/video: Bio Illusion, CinemArt © 2021