Český animák Barevný sen vstupuje do českých kin po úspěšné festivalové pouti

Nový animovaný snímek Jana Baleje Barevný sen už měli mnozí diváci možnost vidět jak na domácích tak světových filmových festivalech. Originální příběh realizovaný stop-motion animací za pomocí loutek a výrazné výtvarné stylizace s humorem zpracovává nadčasové téma konfliktu mezi neomezenou mocí na straně jedné, a touhou po svobodě na straně druhé. Film vstupuje do kin 4. listopadu.

Na Ostrov uprostřed oceánu, kde panuje všemocný Velitel a přísný pořádek, příjíždí parta pouličních umělců. Nepovedený výstřel z pouťového kanonu při jejich vystoupení odstartuje řadu dramatických událostí. Mládenec Drin, dívka Tuvi a racek Natan se musí pustit do souboje s policejní přesilou.

Svoje hlasy loutkám propůjčili Matouš Ruml, Antonie Formanová, Vladimír Javorský, Karin Vápeníčková, Miroslav Táborský, Petr Forman, David Vávra, Barbora Hrzánová nebo Radek Holub.

Jan Balej ke genezi filmu sám říká: “Na samém začátku byla četba knihy romantického spisovatele Alexandra Grina nazvaná Zářivý svět. Nejprve se celý nápad na film vyvíjel spíše po linii dospělého diváka, pak jsme ale něco málo obrousili a vznikl z toho snímek vhodný už i pro děti od osmi, deseti let. Chtěli jsme téhle mladinké generaci povědět o našem pohledu na svobodu.”

Balej se podílel na projektu Fimfárum 2, za zmínku stojí i jeho celovečerní film Malá z rybárny (2015) nebo televizní večerníček Karlík, zlatá rybka (2010).

-red-
foto/video: Hafan Film, APK © 2021