Encanto: S tvůrci animáku o ingrediencích poctivé Disneyovky (video)

Animovaná novinka studia Disney vypráví příběh kolumbijské rodiny Madrigalových, jejíž členové byli nadáni kouzelnými superschopnostmi. Zápletka jak ušitá na míru nové generaci diváků vyrůstající s komiksovými filmy není prostá nezbytných prvků, které v disneyovkách milovali již jejich prarodiče někdy od dob původní kreslené Sněhurky. Tvůrci Encanta nám prozradili, jak k nim při kreativním procesu při vzniku filmu přistupovali.

Encanto – Dům Madrigalových

Barevné prostředí

Madrigalovi žijí ve velkém, mezigeneračním domě, který má kouzelné schopnosti stejně jako členové rodiny. „Dům filmové rodinky od začátku měl fungovat jako samostatná postava,“ vysvětluje spoluscenárista a režisér Charise Castro Smith. „Snažili jsme se personifikovat každé jeho vybavení a brzy jsme o něm začali přemýšlet asi jako o psovi, protože má své oblíbence a k nim chodí spát. Chová se ale i jako kočka, když nedostane odměnu.“

Encanto – Kouzelný dům Mirabelových

Brzy bylo jasné, kam by ideálně svou novinku chtěli zasadit: Kolumbie. „Je to křižovatka Jižní Ameriky, kde se potkávají evropské, africké i původní vlivy,“ vysvětluje Bush. „Prostě to dávalo smysl.“ „Kolumbie je jako několik zemí v jedné,“ dodává Howard. „Vybrat si jednotný styl architektury nebylo snadné. Ten dům je spíš jako takový mix osobností jeho obyvatel.“

Díky schopnostem malého Antonia, který se tak trochu po doolitlovsku pyšní schopností mluvit se zvířaty, se navíc našlo využití pro pestrou kolumbijskou faunu a tradiční disneyovské zvířecí parťáky. „Můj osobní oblíbenec je těžce flegmatická kapybara,“ směje se Casto Smith.

Encanto

Písničky

Hudební čísla jsou odnepaměti devízou disneyovských filmů. Režiséři Byron Howard a Jared Bush známí díky populárnímu animáku Zootropolis vždycky věděli, že je láká žánr muzikálu.
Autor hudby k oblíbené Odvážné Vaianě, Lin-Manuel Miranda, pro film napsal osm nových písní. „Lin byl u projektu od samého začátku. Jak jsme s Jaredem pracovali na scénáři, samy k nám chodily momenty, kdy jsme si uměli představit hudební vložku, a říkali jsme o nich Linovi. Ten pak obratem vymyslel něco geniálního, co jsme vložili zpětně do filmu,“ vysvětluje kreativní proces za tvorbou muzikálu Castro Smith.

Jedna z písniček na příklad vypráví o odcizení se strýčkem Brunem, které je důležitou součástí příběhu. „Myslím, že v řadě těch písniček se diváci často budou moci najít,“ dodává Bush.

Zkoušené hrdinky

Hlavní postavu Mirabel, která jako jediná z rodiny Madrigalových nebyla obdařena zvláštními schopnostmi, dabuje v originále herečka Stephani Beatriz (v čes. znění Vendula Příhodová). „Chtěli jsme, aby už na pohled působila jako outsider. Ve čtrnácti jsem sám byl trochu podivín, takže jsme měl kde čerpat inspiraci,“ směje se Castro Smith.

„Mirabeliny sestry, dokonalá Isabel a silná Luisa, zase schválně byly navrženy jakožto archetypy, které jsme v průběhu příběhu chtěli podvrátit,“ vysvětluje Bush kreativní rozhodnutí za návrhy postav, které ve filmu ukazují, že někdy je v pořádku vzepřít se očekáváním a rozhodnout se žít si po svém.

Čemu z tradičních disneyovských ingrediencí se Encanto nicméně vyhýbá je přítomnost tradičního černobílého zloducha. Kdo a proč nadané superhrdince zatopí se dozvíte právě teď v kinech.

-red-
foto/video: Totalfilm Media, Falcon, Disney © 2021