Fenomén Sám doma vygeneroval kromě filmů i stavebnici Lego® (soutěž)

S Vánocemi si každý z nás spojuje tak trochu jiné filmy. Někdo preferuje naše filmové pohádkové klasiky, někdo každý Štědrý večer očekává novou televizní pohádku a někdo zase dává přednost tvorbě zahraniční. Nejspíš ale existuje málokdo, komu alespoň jednou během svátků neběží na obrazovce Sám doma. Tato vánoční komedie ze začátku 90. let se stala celosvětovou ikonou prakticky přes noc a už více než tři dekády patří během adventu k tradičnímu filmovému výběru. Příběh o osmiletém Kevinovi, kterého rodiče nedopatřením nechají samotného v domě vyhlídnutém dvěma „Mokrými bandity“ je nesmírně jednoduchým, ale zároveň geniálním nápadem, který prostě nestárne. To samé se bohužel nedá říct o celé řadě pokračování a rebootů, jež s sebou úspěch prvního filmu nevyhnutelně přinesl. Co ale fanouškům původního filmu může udělat obrovskou radost je úžasná stavebnice Lego inspirovaná prvním Kevinovým příběhem. O jednu budeme soutěžit zde na webu, o druhou na instagramu.

Sám doma (1990) foto: 20th Century Fox

První Sám doma si při vývoji prošel tak trochu produkčním peklem a je vlastně zázrakem, jak skvěle nakonec dopadl. Za původní jiskru vděčí film legendárnímu scenáristovi Johnu Hughesovi, který se ve své době proslavil jako specialista na komedie o teenagerech. Nápad mu prý vnukla příprava na dovolenou, během níž si sám pro sebe žertem říkal, že by hlavně neměl zapomenout doma vlastní děti. Od jediné myšlenky se mu v hlavě začal odvíjet koncept pro film, dal si tedy přestávku od balení, postupně napsal 8 stránek plných poznámek a z těch později vytvořil kompletní scénář. Když s ním obcházel režiséry, zdaleka největší zájem o něj projevil Chris Columbus, tehdy prakticky neznámý mladý filmař, dnes samozřejmě autor takových hitů jako prvních dvou filmů s Harrym Potterem či komedie Táta v sukních. Columbus byl ze scénáře nadšený, sám si jej malinko doladil a přípravy mohly začít.

Sám doma (1990) foto: 20th Century Fox

Mokří bandité málem na útěku

Hughes mladému režisérovi doporučil do hlavní role osmiletého Macaulayho Culkina, s nímž už dříve pracoval na filmu Strýček Buck. Columbus sice nechal castingem projít více než 200 dětí, nakonec ale souhlasil, že Culkin je zdaleka nejlepší volbou. S výběrem ikonických rolí zlodějů Harryho a Marva to už bylo složitější. Roli Harryho odmítla řada herců včetně Roberta De Nira nebo Jona Lovitze a Joe Pesci, který na ni filmařům nakonec kývl, ji nebral vůbec vážně a do práce si chodil tak nějak po svém. Daniel Stern, představitel Marva, zase film málem opustil poté, co se plánované natáčení prodloužilo o dva týdny. Columbus ale nedokázal najít nikoho, kdo by měl s Pescim podobně přirozenou a vtipnou chemii, nakonec tedy Sterna přesvědčil, aby zůstal.

Chris Columbus a Maculay Culkin na place prvního dílu Sám doma

Harry, jdu do kina!

Natáčení také nešlo po másle. Uprostřed produkce film přesáhl stanovený rozpočet a studio Warner mu zastavilo financování. Když ale štáb začínal pomalu balit, Hughes přesvědčil konkurenční 20th Century Fox, aby se filmu ujalo a dotáhlo jej do konce. Studio samozřejmě nemohlo tušit, jak skvělý tah právě udělalo. Risk se jim ale vyplatil. Sám doma vydělal v kinech téměř půl miliardy dolarů a udržel se na první příčce návštěvnosti 12 týdnů v kuse, o výborném přijetí ani nemluvě.

Sám doma (1990) (foto: Warner Bros.)

Dlouhoprstá studia

Jak to ale často u velkých značek bývá, po prvním filmu vede cesta dolů. První pokračování Sám doma 2: Ztracen v New Yorku sice peníze vydělalo, divákům ovšem neuniklo, že příběh je přeci jen pouhou vykradenou kopií jedničky. Někteří diváci si na filmu užívají atmosféru vánočního New Yorku, v porovnání s nadcházejícími katastrofami má dvojka stále své momenty a také výhodu v podobě původního a neméně skvělého obsazení.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Třetí Sám doma totiž všechny herce vyměnil. Noví dětští předatavitelé Kevina postrádali většinu původních Culkinových kvalit (který bohužel po svém dětském úspěchu propadl drogám a ze závislosti se kdysi roztomilý klučík dlouhá léta léčil), originální zápletka prvního filmu se opět dočkala recyklace a film dopadl otřesně. Další dvě pokračování, Sám doma 4 a Sám doma 5: Vánoční loupež, levné a téměř nekoukatelné pokusy ze značky vyždímat i posledních pár centů, se už s kiny ani neobtěžovaly a zamířily rovnou na domácí video.

Sám doma 3 (1997) foto: 20th Century Fox

V mezičase pak český distributor pod názvem Sám doma a bohatý uvedl film Richie Rich, který sice se sérií nic společného neměl, ale hlavní roli v něm ztvárnil Macaulay Culkin, takže marketingová berlička v podobě zavádějícího názvu se tak trochu nabízela.

Drobný si nech, ty blbý ho…

Nejnovější pokus filmovou sérii znovu oživit momentálně chystá Disney pro svou streamingovou službu Disney+, kde snímek s názvem Home Sweet Home Alone bude exkluzivně dostupný od 12. listopadu. Do kin se vůbec nepodívá, a nejspíš tomu tak je i dobře.

Film se zatím světu představil dvěma trailery, které oba na internetu právem schytaly značkou dávku kritiky. Na první pohled levnou produkci by snad člověk ještě odpustil, všechny „vtipy“ z upoutávek ovšem působí otřesně a nuceně a z filmu je silně cítit toporná snaha vydělat na zavedeném jméně další peníze. Originální nápady byste v něm nejspíš nenašli ani pod mikroskopem. Jestli to skutečně bude taková hrůza, jakou nám Disney zatím slibuje, hezký dárek pod stromeček nečekejte. Doufejme tedy, že kluci v marketingu pouze usnuli na klávesnici.

Home Sweet Home Alone (2021) (foto: Disney+)

Soutěž o luxusní stavebnici LEGO® Ideas Sám doma

Pokud chcete pachuť z pokračování zahnat vzpomínáním na Kevinovy původní trampoty ve filmu Sám doma, můžete strávit adventní neděle stavením monumentální stavebnice Lego® s celým domem MacCallisterů. Stavebnice domu rodiny McCallisterových určená především pro dospělé fanoušky Lego kostiček, je doslova nabitá dobře známými detaily a důmyslnými funkcemi, které vám pomohou při přehrávání komických scén. K dispozici je vše, co potřebujete pro Kevinův falešný vánoční večírek, ale také kotel ve sklepě se světelnou kostkou LEGO, funkce padající žehličky, plechovky s barvou zavěšené na provazech, padající police, lano vedoucí z podkroví do domku na stromě a mnohem víc. Jednotlivá patra domu jsou odnímatelná a stěny a střechu lze odklopit pro snadný přístup.
Čtyřkilovou krabici se skoro čtyřmi tisíci dílky, po jejímž rozbalení si můžete na mokré bandity počíhat sami, můžete vyhrát, když správně odpovíte na naši soutěžní otázku.

 

SOUTĚŽ probíhá od 9. 11. do 19. 11. 2021. Dodavatelem cen do soutěže je společnost Lego®. Soutěžní email, pokud nepoužijete formulář na webu, je soutez@totalfilm.cz – nezapomeňte do předmětu uvést “Sám dom Lego”.
Při zpracování osobních údajů shromažďujeme osobní údaje odpovídající pouze stanovenému účelu a v rozsahu nezbytném pro naplnění kontaktování účastníka soutěže. Zpracovatelem stanovený účel, který je součástí smlouvy mezi účastníkem a zpracovatelem, je kontakt na výherce soutěže a doručení soutěžní ceny. Za tímto účelem byl stanovený rozsah údajů, uvedený v registračním formuláři, který obsahuje jméno, příjmení a email. Následně po případné výhře Totalfilm.cz doplní i adresu.
Po ukončení soutěže se údaje likvidují a nejsou poskytovány třetím stranám ani marketingově využity.

foto: 20th Century Fox, Warner Bros., Disney, Lego © 2021