V kinech od 11. listopadu (přehled a ukázky)

Do kin vchází sváteční atmosféra, přestože do Štědrého dne zbývá více než měsíc. Romantická komedie Přání Ježíškovi na plátnech představí plejádu hereckých hvězd a neuvěřitelné peripetie hlavních hrdinů během pouhého jednoho svátečního dne. Mix žánrů nabízí thriller Poslední noc v Soho a nutno říct, že režisérovi Edgaru Wrightovi se film neskutečně povedl. Dokument o Romech v odboji, kteří bojovali za naši svobodu a upadli do úplného zapomnění se jmenuje Jak jsem se stala partyzánkou. A nakonec je tu režijní debut německé herecké hvězdy Daniela Brühla – komedie Soused vypráví o zvláštním setkání, které hlavnímu hrdinovi přinese velké problémy.

Přání Ježíškovi (Česko, 2021)

Obyčejné lidské příběhy o tom, co nás trápí, co hledáme a nenalézáme jsou vyprávěny s nadhledem a okořeněné trefnou situační komikou. Samozřejmě nechybí i ta správná dávka nefalšované romantiky a sentimentu. Ve filmu Přání Ježíškovi se ukázkově rozkmotřená rodina znovu a znovu snaží usmířit. Nezodpovědný floutek, jehož životní náplní je obšťastňování žen, zjišťuje, že existuje i otcovská a partnerská odpovědnost. Spokojenému manželskému páru, kterému zdánlivě nic nechybí, postaví osud do cesty malou uprchlci z dětského domova. Úspěšný a sebevědomý manažer svou spřízněnou duši už našel, ale představit ji rodičům, je pro něj noční můra. Dva osamělí lidé, kteří už rezignovali na štěstí a hledání toho pravého, možná dostanou ještě jednu šanci.

Přání Ježíškovi
Romantický / Komedie
Česko, 2021, 109 min
Režie: Marta Ferencová
Scénář: Marcin Baczyński
Kamera: Mário Ondriš
Hudba: James Harries
Hrají: Richard Krajčo, Jaroslav Dušek, Eva Holubová, Jiří Langmajer, Elizaveta Maximová, Anna Polívková, Petr Vaněk, Matěj Hádek, Táňa Pauhofová, Hana Vagnerová, Veronika Marková, Arnošt Goldflam, Veronika Khek Kubařová, Jiří Burian, Michal Isteník, Valentýna Bečková, Irena Máchová, Jordan Haj, Michal Bumbálek, Milan Němec, Oliver Vyskočil, Jakub Barták, Nico Klimek


Poslední noc v Soho (Velká Británie, 2021)

Mladá dívka, která se zajímá o módní design, záhadně vstupuje do šedesátých let, kde se setkává se svým idolem, oslnivou rádoby zpěvačkou. Ale Londýn v šedesátých letech není tím, čím se zdá, a zdá se, že se čas rozpadá se stinnými následky.

Poslední noc v Soho
Last Night in Soho

Drama / Horor / Thriller
Velká Británie, 2021, 116 min
Režie: Edgar Wright
Scénář: Edgar Wright, Krysty Wilson-Cairns
Kamera: Jung-hoon Jung
Hudba: Steven Price
Hrají: Anya Taylor-Joy, Thomasin McKenzie, Matt Smith, Diana Rigg, Terence Stamp, Synnove Karlsen, Lisa McGrillis, Rita Tushingham, Michael Jibson, Andrew Bicknell, Colin Mace, Will Rogers, Jessie Mei Li, Margaret Nolan, James Phelps, Oliver Phelps


Jak jsem se stala partyzánkou (Slovensko / Česko, 2021)

Dokument o Romech v odboji, kteří bojovali za naši svobodu a upadli do úplného zapomnění, a zemřeli tak podruhé.
Téma dokumentu úzce souvisí s režisérčinou rodinou. Od babičky znala příběh svého praděda, který byl romský partyzán. Kvůli tomu, že byl v odboji, mu za války zavraždili šestičlennou rodinu – dvě miminka, dvě starší dcery, manželku i matku. On sám byl v tu dobu v koncentračním táboře a dozvěděl se o tom, až když se dostal domů. Po válce se znovu oženil se ženou s podobným osudem – jí Němci zavraždili muže. Pradědeček s ní měl tři dcery a nejmladší z nich byla režisérčina babička.
„O Romech v odboji se toho moc neví. Když už, tak je na ně většinou nahlíženo spíš jako na oběti holokaustu, ale neví se, že to byli i hrdinové,“ říká autorka dokumentu.

Jak jsem se stala partyzánkou
Ako som sa stala partyzánkou

Dokumentární
Slovensko / Česko, 2021, 90 min
Režie: Vera Lacková
Scénář: Vera Lacková
Kamera: Petr Racek
Hudba: Jan Šikl ml.


Soused (USA / Německo, 2021)

Berlín, čtvrť Prenzlauer Berg. Daniel je filmová hvězda zvyklá na úspěch. Jeho půdní byt je stylový, stejně jako jeho manželka a chůva, která má pod kontrolou děti. Všechno je tip top, a tedy připravené na to, aby odletěl na konkurz do Londýna, kde na slavného německo-španělského herce čeká role v americkém filmu o superhrdinech. Když vejde do místního baru na rohu a zjistí, že tam sedí Bruno. Jak se ukazuje každou další minutu, Bruno na tento okamžik dlouho čekal. A tak se tento věčně přehlížený muž – jeden z obětí znovusjednocení a gentrifikace bývalého východního Berlína – mstí. Daniel jako jeho cíl…

Soused
Nebenan
Komedie
USA / Německo, 2021, 92 min
Režie: Daniel Brühl
Scénář: Daniel Kehlmann
Kamera: Jens Harant
Hudba: Moritz Friedrich, Jakob Grunert
Hrají: Daniel Brühl, Peter Kurth, Rike Eckermann, Aenne Schwarz, Gode Benedix, Vicky Krieps, Steffen Scheumann