Total Week #47 – Potterovský speciál, Smrtonosná zbraň a asteroid

Zatímco kinaři se oprávněně nervózně ošívají kvůli stoupajícím epidemiologickým cifrám, jako diváci streamů se můžeme alespoň těšit na vzpomínkový speciál o natáčení série Harry Potter, pátý díl Smrtonosné zbraně pod režijní taktikou jejího hlavního představitele nebo hvězdně obsazenou netflixovskou komedii o asteroidu, který by veškeré trápení nejen kinařů šmahem ukončil. Menší nervozitu vyvolává staronové vedení společnosti Lucasfilm a neutuchající snaha Hollywoodu vyždímat pár dolarů z remaků evropských pecek. Vítejte na prahu třetího letošního listopadového víkendu.

Harry Potter a Kámen mudrů (foto: archiv)

Kouzelný Nový rok s Harry Potterem

Podobně, jako se svého nostalgického vzpomínání dočkali letos Přátelé, když se herci sešli na gauči s Jamesem Cordenem a vyprávěli si veselé historky z natáčení, se předplatitelé HBO dočkají i speciálu k příležitosti dvacetiletého výročí Kamene mudrců. Ústřední potterovské trio Daniel Radcliffe, Ruppert Grint a Emma Watson při té příležitosti zavzpomínají s řadou kolegů ze štábu osmidílné série na kouzelnické počátky svých kariér 1. ledna příštího roku, třeba nám tak kouzelný Nový rok s nimi zpříjemní kocovinu po silvestrovských oslavách i další covidem poznamenané zimě.

Rytíři spravedlnosti schytají remake

Co mají společného dánský voják, kradené kolo v Estonsku a ukrajinský prostitut? Kromě krvavé pecky Rytíři spravedlnosti doufejme nic moc. Černohumorná dramedie mistrně balancuje na hraně absurdity a stala se tím nejlepším, co nabídla letošní přehlídka severských filmů Scandi. Stejně jako další dánská pecka s Maddsem Mikkelsenem, Chlast, by se pak Rytíři měli podle čerstvých zpráv dočkat amerického remaku. Můžeme doufat, že tamní diváci jej nebudou považovat za pokračování Ligy spravedlnosti, jinak ale naši skepsi tlumí snad jen fakt, že na scénáři už pracuje autor původního snímku Anders Thomas Jensen. I tak se ale jen těžko lze ubránit úvahám o zbytečnosti celého projektu.

Smrtonosné finále zrežíruje Gibson

Že by se Riggs a Murtaugh měli na stará kolena znovu vrátit do akce v pátém pokračování Smrtonosné zbraně je dávnou známou skutečností. Film po dlouhé roky chystal autor původních filmů, režisér a scenárista Richard Donner, který letos v létě ale bohužel zemřel. Otěže proto podle oznámení z tohoto týdne převzal sám Mel Gibson, který po boku Dannyho Glovera tvoří polovinu ústředního policejního dua. Gibsona, zkušeného, byť v minulosti kapku kontroverzemi zatíženého režiséra, o to údajně Dover sám před svou smrtí požádal. Zatím nevíme, kdy bychom se snímku měli dočkat, vzniknout by pravděpodobně měl primárně pro HBO Max.

Smrtonosná zbraň (foto: archiv)

Lucasfilm zůstává pod vedením Kathleen Kennedy

Minulý týden jsme mluvili o zrušení projektu Rogue Squadron o pilotech stíhaček z předaleké galaxie, tím ale narušování Síly neskončilo. Navzdory tomu, jak masovou nespokojenost disneyovská trilogie Star Wars mezi fanoušky i kritikou vyvolala, i tomu, že Lucasfilm opakovaně oznámil a krátce nato zas v tichosti zrušil už několik celovečerních projektů, byla prodloužena smlouva producentce Kathleen Kennedy. Ta společnost vede už od jeho odkoupení Disneym v roce 2012 a současný marast je tedy primárně její zodpovědností. Je pravdou, že na televizní obrazovce se Star Wars díky angažování tvůrčích srdcařů nadmíru daří, že tržebně stále jde o jednu z nejprofitabilnějších hollywoodských značek a že Kennedy má za sebou dlouhou a velmi úspěšnou kariéru, i tak je ale na místě doufat, že se na celovečerním poli frančíza pod jejím vedením konečně vzchopí.

O Vánocích spadne meteorit

Lidstvo se řítí do záhuby, ale nic s tím při své debilitě nehodlá dělat. To není jen povzdech nad aktuálním stavem věcí, ale i zápletka dalšího hvězdně obsazeného připravovaného hitu od Netflixu. Absurdní komedie K zemi hleď má vyprávět o blížící se srážce Země s asteroidem, který se skupina imbecilních politiků okázale rozhodla ignorovat, zatímco novináři si mnou ruce nad vzniknuvší mediální senzací. Ve své herecké sestavě může film mávat takovými jmény, jako je Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Cate Blanchett, Timothée Chalamet, Jonah Hill, Ariana Grande, Matthew Perry, Chris Evans, Ron Perlman a spousta dalších. Protože aktuální Red Notice jasně ukázal, že klik narozdíl od vstupenky do kina prostě nezabolí, je už teď tutovka, že si film pustí všichni. Těšit se na něj můžeme na Štědrý den a tento týden jsme se dočkali nové upoutávky.


Na co se chodilo

Dobře už bylo. Opatrný tržební optimismus posledních týdnů nás nejen kvůli rekordním tuzemským epidemiologickým ukazatelům opouští a relativně slušná čísla návštěvnosti pravděpodobně vidíme na nějakou dobu zase naposledy.

Ve světě Eternals, jedničky z minulého víkendu, ještě pár milionů posbíraly, nicméně propad o více než 60 % naznačuje, že věrní marvelovští fanoušci film už viděli a noví diváci se kvůli pandemické obavě a převážně vlažným recenzím na film již příliš nepohrnou. Překonat alespoň půlmiliardovou hranici se tedy filmu nejspíš nepovede. Překvapivě docela slušně globální publikum chodilo i na old-school rodinnou oddechovku Velký červený pes Clifford (v česku v kinech od 6. ledna 2022), která vydělala za pár dní něco přes 20 milionů dolarů, zatímco na třetím místě se drží Duna s celkovým prozatímním výsledkem 365 milionů dolarů.

V Česku se mezitím potvrdila záliba v tuzemských rodinných komediích. Přání Ježíškovi, naše variace na Lásku nebeskou a remake polské vánoční klasiky, ve které se střídají příběhy celé řady známých hereckých tváří, zaujala skoro 50 000 diváků. Eternals u nás dva týdny od premiéry dosud nastřádali pouhý dvojnásobek.

Filmový tip týdne

Tento týden doporučujeme podívat se v okolí po některých z předpremiér právě probíhajícího Festivalu francouzských filmů. Najdete mezi nimi novinku režiséra Jacquese Audierda, Paříž: 13. obvod, dynamické černobílé drama sledující krátké období v životě současných třicátníků, kteří se vyhýbají závazkům a samotu zahánějí večírky a náhodným sexem.

Zaujmout by vás mohlo i životopisné drama Hlas lásky inspirované životem zpěvačky Céline Dion. Kromě emočních momentů nabízí podle recenzentů i správnou dávku humoru a odhaluje oběti, které musí umělkyně tohoto formátu podstoupit, aby se dostala až na vrchol. Výkon Valérie Lemercier, herečky i režisérky v jedné osobě, je podle zahraničních novinářů úctyhodný.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto: archiv, Film Europe, Netflix, CinemArt, Bioscop © 2021