Nepřehlédněte

V kinech od 9. prosince (přehled a ukázky)

Do kin míří remake slavné muzikálové klasiky West Side Story, kterou tentokrát natočil nikdo menší než Steven Spielbeg. A povedlo se mu to! Do kin míří další klasika, tentokrát jde o animovaný rodinný snímek režiséra Hajaa Mijazakiho Můj soused Totoro. Slavný snímek z produkce studia Ghibli se na plátnech českých kin objevuje vůbec poprvé. Vyrazit můžete také na polského kandidáta na Oscara, drama Sněžit už nikdy nebude nebo dokument o slavném malíři Kamilu Lhotákovi Muž zbavený tíže.

West Side Story (USA, 2021)

West Side Story vypráví klasický příběh o vášnivé rivalitě dvou pouličních gangů a romantické lásce dvou mladých lidí v prostředí New York City roku 1957.

West Side Story
Muzikál / Drama / Romantický / Krimi
USA, 2021, 156 min
Režie: Steven Spielberg
Scénář: Tony Kushner
Kamera: Janusz Kamiński
Hudba: Leonard Bernstein (nepůvodní), David Newman
Hrají: Ansel Elgort, Rachel Zegler, David Alvarez, Ariana DeBose, Rita Moreno, Corey Stoll, Brian d’Arcy James, Maddie Ziegler, Mike Faist, Ana Isabelle, Jamila Velazquez, Victor Cruz, Kevin Csolak, Victoria Zalipsky, Melania Zalipsky, Ken Holmes, Ryan Woodle


Můj soused Totoro (Japonsko, 1988)

Sestry Sacuki a Mei se s tatínkem stěhují na venkov do strašidelného domu. Starší Sacuki musí převzít péči o domácnost, zatímco malá Mei objevuje zákoutí přilehlého lesa. Dívky se spřátelí s roztomilými lesními duchy v čele s obrovským chlupáčem Totorem a prožijí s nimi největší dobrodružství svého života. Nadčasový film mistra japonské animace Hajaa Mijazakiho v produkci studia Ghibli s ohromující obrazotvorností vypráví o každodenních radostech i trápeních diváků každého věku. Stal se fenoménem po celém světě a nyní je poprvé k vidění na plátnech českých kin.

Můj soused Totoro
Tonari no Totoro
Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Rodinný
Japonsko, 1988, 86 min
Režie: Hajao Mijazaki
Scénář: Hajao Mijazaki
Kamera: Hisao Shirai
Hudba: Džó Hisaiši
Hrají: Šigeru Čiba, Ikue Ótani, Tomohiro Nišimura, Tanie Kitabajaši, Čika Sakamoto, Hitoši Takagi, Sumi Šimamoto, Naoki Tacuta, Noriko Hidaka, Čie Kódžiro


Sněžit už nikdy nebude (Polsko, Německo, 2020)

Do života uzavřené zámožné rodiny vstupuje masér z východu. Navzdory bohatství z nich vyzařuje vnitřní smutek a žal. Mysteriózní návštěvník má dar, jeho ruce léčí a jeho oči pronikají do duší osamělých žen. Jeho ruský přízvuk zní jako píseň minulosti, klidná melodie jejich dětství, kdy byl svět bezpečnějším místem. Zhenia, protože tak se jmenuje, mění jejich životy.

Sněžit už nikdy nebude
Polsko Śniegu już nigdy nie będzie
Drama / Komedie / Mysteriózní
Polsko / Německo, 2020, 116 min
Režie: Małgorzata Szumowska
Scénář: Michał Englert, Małgorzata Szumowska
Kamera: Michał Englert
Hrají: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Łukasz Simlat, Andrzej Chyra, Krzysztof Czeczot, Maciej Drosio, Olaf Marchwicki, Astrid Nanowska, Wojciech Starostecki, Jerzy Nasierowski, Konstantin Solovjov, Blanka Burzyńska, Adrian Podlaski, Lena Wochal, Casper Richard Petersen, Roman Gancarczyk, Maria Seweryn, Ewa Dałkowska, Ewa Kolasińska, Zbigniew Biel, Miroslaw Haniszewski, Michał Wołczyk, Andrzej Pankowski, Mariusz Zaniewski, Jarosław Milner, Sebastian Dziubiel, Michał Hołub, Łucja Stachowczyk, Agata Trzebuchowska


Muž zbavený tíže (Česko, 2021)

Pod zdánlivě prostými všedními výjevy obrazů Kamila Lhotáka se skrývá znepokojující magnetismus vzpírající se logickému vysvětlení. Dokumentární film Muž zbavený tíže hledá dosud neznámé skutečnosti a snaží se je propojit do nových souvislostí. Režisér Josef Císařovský se s pomocí umělcova syna Kamila Lhotáka Juniora, publicisty Jana Králíka, autora monografií Libora Šteffka, sběratele a nakladatele Jana Dvořáka, tiskaře Martina Boudy a dalších pamětníků snaží hledat inspirační zdroje Lhotákovy imaginace i události, které ovlivnily nejen jeho výtvarnou cestu ale i samotný život. Existovala vůbec „tajemná ohrada snů“ s dírou po suku, jíž nahlížel do dílny, kde se na periferii města opravovala auta a letadla? A pokud ano, kde stála? Kým je onen „muž zbavený tíže“, který si vykračuje vzduchem? Je to on sám? Víme, že jedním silným impulsem pro malého Kamila Lhotáka byla pražská výstava v roce 1891, na které došlo k zřícení horkovzdušného balónu Kysibelka. Lhotáková touha zbavit se zemské tíže se pak prosazovala v celé řadě jeho dalších děl. Stejně jako jeho láska k starým automobilům a nejrůznějším vznášedlům, k magickému Českému středohoří i opuštěným periferiím a tajemstvím skrytými za ohradami. Jeden vypadlý suk tak spojuje celý sled asociací, vzpomínek a snových výjevů. Autoportrét Kamila Lhotáka levitujícího nad Ohradou snů se proměňuje v Muže zbaveného tíže, který se nakonec snáší k zemi jako vzkaz z nebes v podobě novinového útržku.

Muž zbavený tíže
Dokumentární
Česko, 2021, 70 min
Režie: Josef Císařovský
Scénář: Josef Císařovský
Kamera: Michal Němec
Hudba: David Koller