Krása na prodej přináší životní příběh objevitelky ženské krásy

Milada Karasová začínala jako modelka v bývalém Československu – bez kadeřníka, make-up artisty a konkrétního cíle. Na konci osmdesátých let už úspěšně vyhledávala pro francouzskou modelingovou agenturu nové tváře. Nedlouho na to si založila vlastní agenturu a dala světu Terezu Maxovou, Evu Herzigovou, Simonu Krainovou nebo Taťánu Gregor Brzobohatou. Dokument o ženě, která se zasloužila o základy českého modelingu, uvede Česká televize v úterý 7. prosince od 21:35 hodin na programu ČT2.

Krása na prodej vypráví příběh Milady Karasové, hledačky a objevitelky české ženské krásy. Milada v ještě socialistickém Československu začínala jako modelka. Oproti mnohým dívkám však tato práce nebyla splněním jejího snu. Našla se totiž na druhé straně – jako vyhledavačka tváří pro modelingové agentury. Poprvé se s touto prací setkala v roce 1988, kdy ji oslovila francouzská agentura, aby pro ni v Československu hledala nové, neokoukané tváře. V roce 1989 si Milada založila vlastní agenturu Czechoslovak Models, s níž spolupracovaly známé osobnosti dalších oborů jako Tono Stano, Liběna Rochová nebo Robert Vano. Její oko pro krásu změnilo život Evě Herzigové, Pavlíně Němcové, Simoně Krainové, Tereze Maxové, Daniele Peštové a mnoha dalším dívkám.

Krása na prodej – Milada Karasová

Dokument není jen portrétem, ale zároveň také zajímavým a realistickým vhledem do světa modelingu. Prostřednictvím výpovědí Milady, ale i jí objevených modelek, dokument probírá otázky, které se světem modelingu souvisí – problémy příjmu potravy, psychické nemoci, konkurenci, závist, vztahy, ale také krásu a vývoj jejího vnímání od osmdesátých let až do současnosti. Výpovědi jednotlivých modelek doplňují dobové záběry z dob jejich prvních konkurzů, cest do zahraničí až po záběry z přehlídkových mol.

Režisérka snímku Šárka Maixnerová chtěla, aby v sobě snímek obsahoval i trochu humoru, neboť ten je podle ní důležitou součástí ženskosti. Usadila proto Miladu Karasovou, Pavlínu Němcovou, Terezu Maxovou, Simonu Krainovou a další v dokumentu vystupující osoby do prostoru plného výprodejových figurín a provezla je na lodi po Vltavě. Záběry díky tomu nejsou statické a je vidět, že všichni účinkující vystupují velmi spontánně a uvolněně. To činí snímek velice pohodovým, oddechovým, ale i zajímavým. Právě díky uvolněné atmosféře se protagonisti snímku ve svých odpovědích nebáli zajít do detailů svého života.

Krása na prodej – Daniela Peštová

Snímek Miladu Karasovou vyobrazuje jako energickou, sebevědomou a také empatickou ženu. Díky jejímu příjemnému vystupování a smyslu pro humor má divák pocit, jako by si poseděl s kamarádkou u kávy.  Z rozhovorů s modelkami, které Milada objevila, je znát značná úcta k její osobě. Miladu neberou jako jejich „objevitelku“, ale spíše jako maminku, která se o ně v náročném světě modelingu pečlivě starala.

Dokument bude dostupný také v nové verzi ivysilani.cz

Kateřina Slavíková, Totalfilm.cz
foto/video: Česká televize © 2021