Recenze: Sněžit už nikdy nebude naráží na mnohá důležitá témata

Polská režisérka Małgorzata Szumowska vytvořila již několikátý film ve spolupráci se scénáristou Michałem Englertem, Sněžit už nikdy nebude, který více než rok po premiéře vstupuje do českých kin a je zároveň letošním polským kandidátem na Oscara. Vypráví o východoevropském migrantovi, jenž vstoupí do životů polských zbohatlíků a navždy je obrátí vzhůru nohama. Tento záhadný muž totiž není tak obyčejný, jak se na první pohled může zdát…

Snezit-uz-nikdy-nebude

Sněžit už nikdy nebude (foto: Film Europe)

Protagonistou filmu Sněžit už nikdy nebude je Zhenia, ukrajinský přistěhovalec, který se živí jako masér zámožných obyvatel varšavského předměstí. V této roli exceluje herec Alec Utgoff, známý především jako Alexei ze seriálu Stranger Things. A právě s hrdinkou tohoto seriálu, Eleven, má Zhenia mnohé společného. Pochází totiž z Pripjati a Černobylská havárie v roce 1970 v něm spolu s traumatizujícími vzpomínkami na umírající matku zanechala i zvláštní schopnosti. A díky nim se z něj stává něco víc, než obyčejný masér.

Nejste náhodou radioaktivní?

Tuto otázku si jistě položí i sám divák, žádného skutečného vysvětlení se ale nedočká. Zheniovy schopnosti zůstávají záhadou, která není nijak objasněna, což umocňuje nádech tajemna prostupující celým filmem. V neustálém napětí diváka udržuje také kamera, jejíž statické záběry a pomalé přechody vyvolávají pocit, že se každou chvílí něco šeredně pokazí. Současně vytváří znepokojivě plíživé tempo filmu.

Prostředí, ve kterém se Sněžit už nikdy nebude odehrává, představuje v jeden z nejsilnějších prvků filmu. S pochmurnou atmosférou jde ruku v ruce i prostředí panelových domů, Zheniovo bydliště. Vůči nim vizuálně přímo kontrastují moderní domácnosti jeho klientů. Ti bydlí v řadách rodinných domů, které by jeden druhému jako z oka vypadly. Přeci jen spolu ale mají tato místa něco společného. Ačkoliv navenek mohou působit uniformovaně, za každými dveřmi se skrývá individuální životní příběh. A právě do nich se Zheniovi naskytne výjimečná možnost nahlédnout.

Sněžit už nikdy nebude (foto: Film Europe)

Zajímavost: 
“Místo, kde se natáčelo, je skutečné a leží asi patnáct minut od Varšavy. Je svým způsobem hnusné, ale v Polsku populární a docela vystihuje polskou mentalitu. Je to místo, kde žije vyšší dělnická třída, která se nechce nechat „nakazit“ nikým dalším, a tak žije takhle odděleně, aby nebyla konfrontována s neznámým,“ popisuje režisérka.

Sněžit už nikdy nebude (foto: Film Europe)

Já jsem tvůj léčitel.

Zhenia dokáže díky svým schopnostem ulevit svým klientům jak fyzicky, ale i psychicky, a to jakousi hypnózou. Úleva ale není jediné, co u nich nastává, zdá se, že pro každého z nich se Zhenia stane i objektem touhy. Nechybí četné sugestivní záběry na jeho holé ruce, v právě kterých tkví jeho výjimečnost. Jako snad vše v tomto filmu však zbývá na divákově interpretaci. Možná nejde ani tak o touhu sexuální, jako hledání spásy a útěchy, kterou jim může poskytnout jedině on, téměř až v metafyzickém smyslu. Ze Zhenii navíc vyzařuje hluboký vnitřní klid a vyrovnanost, který obyvatelé varšavského předměstí zjevně postrádají. Vyobrazení některých jeho občanů místy spadá až do jakéhosi měšťanského stereotypu, a ačkoliv se o nich v mnohém dozvídáme víc než o Zheniovi samotném, jejich charakteristika místy působí oproti záhadnému protagonistovi až ploše a karikaturně.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 50%
  50
 • Herci - 70%
  70
 • Kamera - 80%
  80
 • Hudba - 75%
  75

Sněžit už nikdy nebude (2021)

Podle předpovědi má v Evropě naposledy sněžit v roce 2025. Tak zní nadpis závěrečných titulků, který se zdá být bleskem z čistého nebe, ale přinutí nad tématem tohoto filmu přemýšlet z nového pohledu. Ve finální montáži sníh přeci jen napadne, ale je sníh opravdu sněhem, či jen přízrakem jaderného popela ze Zheniova dětství? Ačkoliv se jako hlavní premisa filmu může zdát muž se superschopnostmi, ve skutečnosti se za ním skrývá mnoho narážek na celospolečensky významná témata, jak má režisérka Małgorzata Szumowska ve zvyku. Rozevřené nůžky mezi bohatými a chudými, problematika imigrace a přístupu k migrantům, dopady jaderné katastrofy a v neposlední řadě změna klimatu. Zheniovy schopnosti mohou být jen způsob, jak lidem příliš zahleděným do sebe otevřít oči a rozhlédnout se i kolem sebe.

68 %
Tereza Mažáriová
foto/video: Film Europe © 2021
Sněžit už nikdy nebude
Śniegu już nigdy nie będzie
Drama / Komedie / Mysteriózní
Polsko / Německo, 2020, 116 min
Premiéra: 9. 12. 2021 Film Europe
Režie: Małgorzata Szumowska
Scénář: Michał Englert, Małgorzata Szumowska
Kamera: Michał Englert
Hrají: Alec Utgoff, Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Łukasz Simlat, Andrzej Chyra, Krzysztof Czeczot, Maciej Drosio, Olaf Marchwicki, Astrid Nanowska, Wojciech Starostecki, Jerzy Nasierowski, Konstantin Solovjov, Blanka Burzyńska, Adrian Podlaski, Lena Wochal, Casper Richard Petersen, Roman Gancarczyk, Maria Seweryn, Ewa Dałkowska, Ewa Kolasińska, Zbigniew Biel, Miroslaw Haniszewski, Michał Wołczyk, Andrzej Pankowski, Mariusz Zaniewski, Jarosław Milner, Sebastian Dziubiel, Michał Hołub, Łucja Stachowczyk, Agata Trzebuchowska