V kinech od 27. ledna (přehled a ukázky)

Zac Efron tento týden otevírá přehled tuzemských kinopremiér. A na první pohled je docela k nepoznání. Spaluje ho totiž sluce při hlídání obřího zlatého nugetu v australské poušti. Název filmu asi uhodnete – Zlato. Ulička přízraků je noir film od Guillerma del Tora s hvězdným obsazením včetně Bradleyho Coopera či Cate Blanchett. Ani tento týden nechybí rodinný film, tentokrát animák z ruské provenience Moje krásná příšerka.

Zlato (Austrálie, 2022)

Dva cizinci putují australskou pouští. Virgil (Zac Efron) jede za prací, která mu údajně změní život, a má ho tam přivézt ne zrovna sympatický řidič Keith (Anthony Hayes). Během cesty se jim přehřeje motor auta, a tak musí zastavit uprostřed vyprahlé divočiny. Když Keith automobil opravuje, zaujme Virgila zlatý odlesk u jeho nohou. Začnou kopat a objeví ten největší balvan zlata, jaký kdy kdo nalezl. Prvotní nadšení se promění v bezmoc, když zjistí, že vytáhnout ze země tak velkou hroudu zlata je nad jejich síly. Domluví se na tom, že zlatý balvan bude hlídat Virgil, zatímco Keith odjede do nejbližšího města a zajistí potřebné vybavení. Jenže jsou uprostřed naprosté pustiny a tak je nejbližší město dva dny cesty tam a dva dny cesty zpět. Virgil tak musí zůstat čtyři dny sám uprostřed pouště. K dispozici má nevelkou zásobu vody, trochu jídla a plachtu, která jej má ochránit před žhnoucím sluncem. A pak se všechno zkomplikuje. Nejdřív se Keith o něco zpozdí. Zprvu jen o den, pak o další a další. Virgil pomalu začíná propadat zoufalství. Široko daleko není žádná pomoc, jen písek, kamení a pár pokroucených stromů a keřů. Společnost mu dělají pouze divocí psi, kteří se k němu nepřiblíží, dokud má zapálený oheň. Ale dřevo mu dochází, stejně tak jídlo a po tom, co se přežene písečná bouře, přijde Virgil i o poslední kapku vody. V tu chvíli se začnou dít podivné věci. Je s ním opravdu v poušti někdo další, kdo ho chce o zlato připravit, anebo jsou to jen pouhé přeludy? Tak jako tak, nezbývá mu než čekat a doufat, že se pro něj Keith opravdu brzy vrátí.

Zlato
Gold
Thriller
Austrálie, 2022, 97 min
Režie: Anthony Hayes
Scénář: Anthony Hayes, Polly Smyth
Kamera: Ross Giardina
Hudba: Antony Partos
Hrají: Zac Efron, Anthony Hayes, Susie Porter


Ulička přízraků (USA, 2022)

V kriminálním dramatu se představuje Bradley Cooper jako mladý ambiciózní umělec s nadáním zmanipulovat lidi díky vhodně zvolených slov, který se spojí s psychiatričkou (Cate Blanchett), která je však mnohem nebezpečnější než on sám.

Ulička přízraků
Nightmare Alley
Drama / Krimi / Thriller
USA, 2021, 151 min
Režie: Guillermo del Toro
Předloha: William Lindsay Gresham (kniha)
Scénář: Guillermo del Toro, Kim Morgan
Kamera: Dan Laustsen
Hudba: Nathan Johnson
Hrají: Bradley Cooper, Cate Blanchett, Toni Collette, Willem Dafoe, Rooney Mara, Richard Jenkins, Ron Perlman, David Strathairn, Mary Steenburgen, Holt McCallany, Clifton Collins Jr., Tim Blake Nelson, Jim Beaver, Mark Povinelli, Peter MacNeill, Paul Anderson, David Hewlett, Lara Jean Chorostecki, Stephen McHattie, Dian Bachar, Mike Hill, Drew Nelson, Romina Power, Tim Post, Linden Porco, Neil Whitely, Danny Waugh, Will Conlon, Troy James


Moje krásná příšerka (Rusko, 2021)

Princezna Barbara není žádné uťápnuté stvoření a nenechá si od tatínka krále nic přikazovat. Natož pak, když zjistí, že krále drží v hrsti zloduch, který mu ukradl zázračný lektvar. Jako správná rebelka se rozhodne z paláce utéct. V lese narazí na strašidelnou lesní příšeru, ale protože ona se jen tak vylekat nenechá, otočí život Bogeyho vzhůru nohama a začne v lese diktovat svá vlastní pravidla. Bogey se s tím hodně težko srovnává, vlastně ji i tak trochu nenávidí, ale jak víme, hranice mezi nenávistí a láskou jsou mnohdy hodně tenké…

Moje krásná příšerka
My Sweet Monster
Animovaný / Rodinný
Rusko, 2021, 98 min
Režie: Maxim Volkov
Scénář: Alexandr Archipov
Produkce: Sergej Seljanov