Odkaz Krotitelů duchů: Co čekat od návratu ke kultovní sérii

První Krotitelé duchů z 80. let se dodnes těší velké oblibě a zaslouženě patří k neznámějším komediím všech dob. Z netradičního mixu fantasy a science fiction elementů se suchou komedií a špetkou hororu se navzdory očekáváním vyklubal obrovský úspěch. Na ten se ale bohužel podle mnohých nikdy nepodařilo navázat. První pokračování si nevedlo špatně, třetí díl se ale nikdy nedokázal odrazit od země. Následně jej zcela znemožnila smrt jednoho z představitelů hlavních hrdinů a reboot s ženským obsazením z roku 2016 diváky příliš neoslnil. Série ale přesto nikam neodchází. O nové zpracování se totiž pokusil režisér Jason Reitman s filmem Krotitelé duchů: Odkaz, který brzy vtrhne do kin v Americe a k nám se dostane příští leden. Reitman se nyní rozhodl svou verzi klasiky blíže představit a prokázat, že značka tentokrát skutečně přistála ve správných rukou.

Dětství mezi duchy

Jasným ukazatelem, že právě Reitman je ideální volbou pro Krotitele duchů, je prostý fakt, že byl nejspíš jejím vůbec prvním fanouškem. Doslova na ní totiž vyrostl. Jeho otec Ivan Reitman první film režíroval a tehdy sedmiletý Jason se rád potloukal po place a sledoval tátu při práci. Krotitelé duchů byli jedním z prvních filmů, které kdy miloval, a utvářeli proto jeho vlastní pohled na filmařinu.

Po nastartování vlastní úspěšné kariéry v oblasti komedií tedy prý často slýchal otázku, kdy převezme rodinné otěže a sám nějaké ty Krotitele natočí. Výzvě se ale dlouho vyhýbal. Cítil totiž, že tento příběh patří tátovi a on do něj raději nebude zasahovat. Přesto se mu v hlavě převaloval nápad na Krotitele duchůdětmi v hlavních rolích. Teprve poté, co ale nadobro odešel Harold Ramis, scenárista jedničky a představitel jedné z hlavních rolí, Egona Spenglera, to Reitmanovi secvaklo. Děti by měly být právě Egonovou rodinou.

krotitele-duchu-odkaz

Noví krotitelé (foto: Falcon)

Od starého k novému

Třetí film se tak konečně začal jakž takž rýsovat. Děj se tentokrát posouvá z ulic New Yorku do opuštěné vesničky uprostřed ničeho, kam se Egonova odcizená dcera společně s jejími dvěma dětmi po otcově smrti přestěhuje. Egon po sobě zanechal starý statek plný techniky a výzkumu. Děti ale brzy zjišťují, že jejich dědeček se od světa distancoval z dobrého důvodu a v opuštěném městečku Summerville se neusadil bezdůvodně. Město se totiž pravidelně otřásá, přestože neleží ani poblíž žádné tektonické oblasti.

Na rozdíl od filmu z roku 2016 tedy Odkaz navazuje přímo na původní dva. Dámský reboot ale Reitmana údajně inspiroval, aby se nebál riskovat a dělat změny. Dostaneme úplně nové herce, příběh, lokaci i duchy, nemáme se ovšem bát, že by novinka ignorovala své počátky. Právě naopak. Podle Reitmana jste „museli být fanouškem, abyste na Odkazu mohli pracovat. “ A s tímto mottem také poskládal své nové obsazení.

Disfunkční rodinka

K filmu se velmi brzy připojil Paul Rudd, jenž si střihl roli maloměstského učitele. Sám prý na Krotitelích vyrostl a při čtení scénáře se v projektu okamžitě zhlédl. „Nejvíce mě zasáhlo, že jsem ve scénáři viděl druh filmu, které se dnes už nenatáčí,“ řekl Rudd. „Je podobný filmům, na jaké jsem se rád díval v mládí, a které měly tu magickou a nadčasovou atmosféru.”

Jako fandové k projektu přistoupili také herci ústřední rodiny. Carrie Coon, představitelka Egonovi dcery Callie, si prý živě vybavuje, jak na první dva filmy zamlada pravidelně koukala v televizi. A přestože dva dětští herci, Mckenna Grace jako dvanáctiletá geniální Phoebe a Finn Wolfhard coby čerstvě dospělý Trevor, nemohli dobu Krotitelů sami zažít, oba na sérii vyrostli a mají ji v lásce. Emočním centrem filmu je pak právě rodina a vztahy mezi jejími členy. Osamocená matka Callie se musí potýkat se vzpomínkami na komplikovaný a nevyřešený vztah se svým odcizeným otcem Egonem, zatímco její děti prochází vlastními problémy. Phoebe je sice velice chytrá a nadaná, má ale problém navázat kontakt s dalšími lidmi. Její starší bratr Trevor je tam podobně. Příliš mnoho kamarádů nemá a většinu času tráví okolo aut, která se snaží opravovat.

krotitele-duchu-ECTO-1

ECTO-1 na teaser plakátu k Odkazu (foto: Falcon)

Děti versus Duchové

Trevorova záliba v autech se mu ale podle Reitmana bude ve filmu hodit. Zatímco ostatní filmy o Krotitelích duchů se příliš nesoustředily na akci, jedna z věcí, kterou si režisér na filmu nejvíce užil, je právě tvorba dynamických akčních scén. Nová zkušenost je to jak pro něj, tak pro sérii. Od Odkazu máme tedy očekávat řadu vzrušujících honiček a bitek s duchy, konkrétně v klasickém krotitelském vozidle ECTO-1. Pro Reitmana bylo ovšem důležité zachovat u filmu autenticitu, u většiny efektů, včetně duchů a monster, se tedy rozhodl před CGI upředsnotnit praktické efekty. Jako emocionální a kreativní podporu se navíc režisér mohl vždy obrátit na svého tátu, který byl coby autor původního filmu na place každý den a synovi při natáčení pomáhal.

Původní krotitelé (foto: Columbia Pictures)

Emoce a nostalgie

Co se návratu starých známých tváří týče, drží zatím všichni zúčastnění jakékoliv detaily v tajnosti. Jak už potvrdily trailery, původní Krotitele v podání Billa Murrayho, Dana Aykroyda a Ernieho Hudsona ve filmu určitě uvidíme, rozsah jejich rolí ovšem neznáme. Pro všechny nováčky bylo samozřejmě nesmírným zážitkem setkat se před kamerami se stejnými Krotiteli duchů, jaké vídali jako malí v kinech. Samotní veteráni si ale natáčení údajně také užili. Emocemi se na place celkově nešetřilo a na výsledném filmu se to prý odráží. Některé diváky by údajně mohlo překvapit, jaké emocionální rozměry Odkaz má, hlavně když vezmeme potaz, že se série proslavila jako komedie. Jak se tedy tvůrcům povedlo značku oživit, se v kinech dozvíme 6. ledna.

připravil: Petr Schön
foto/video: Falcon, Sony Pictures, Columbia Pictures © 2022

krotitele-duchu-odkaz-plakat