FAMU představuje jako první filmová škola vlastní VOD, nabídne kompletní tvorbu svých studentů

Pražská FAMU spustila, jako první filmová škola v Evropě, vlastní VOD platformu nazvanou FAMU Films, kde zpřístupnila veřejnosti filmy svých absolventů a studentů od počátku vzniku po současnost. Stalo se tak u příležitosti 75. výročí od založení školy. V nejvyšší kvalitě a na jednom místě je na adrese www.FamuFilms.cz možné zhlédnout studentské či absolventské snímky tvůrců, jako jsou Věra Chytilová, Jan Němec, Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Helena Třeštíková nebo Jan Prušinovský, ale i nejaktuálnější filmy, jako třeba Oscarem oceněnou Dceru.

Streramovací platforma FAMU FILMS má sloužit nejen jako digitální archiv a otevření bohatých výstupů školy vůči divákům zvenčí, ale i jako učební pomůcka pro studenty, kteří budou moci srovnávat provedení jednotlivých cvičení napříč svými spolužáky i několik let dozadu. Zveřejnění jejich děl namísto uložení do archivů jim zároveň má sloužit jako potenciální motivace. Dostupné práce studentů mají být i ukázkou pro potenciální uchazeče o studium, kteří tak získají lepší představu o tom, co je případně při studiu čeká.

FAMU je jednou z významných institucí v rámci české audiovize, co do počtu jsou její filmy nejvíce zastoupené a oceňované i na mezinárodních festivalech, statisticky je tak nejúspěšnějším filmovým producentem v České republice. Od počátku je FAMU otevřená i studentům ze zahraničí, vystudovali ji například světově proslulí režiséři Agniezska Holland nebo Emir Kusturica. Tři čeští absolventi Miloš Forman, Jiří Menzel a Jan Svěrák získali Oscara. Rozvoj online distribuce, digitalizace a zpřístupňovaní starších snímků, a to například i z 60. až 70. let, je tak logickým trendem ve vývoji této filmové školy, která vstoupila do 75. roku existence.

Dcera

Film Dcera oceněný studentským Oscarem (foto: FAMU)

FAMU Films představuje nejen studentské filmy napříč žánrovým spektrem od hraných filmů přes dokumenty a animaci po experimentální filmy, ale nabízí i videa shrnující principy studia. Již letos platforma nabídne tematické filmové kolekce, a to například k výročím jednotlivých osobností či kurátorské výběry od tuzemských osobností z filmového průmyslu. Nyní je portál přístupný jen divákům v České republice s českým obsahem a s možností zapnutí anglických titulků, v budoucnu bude spuštěna anglická verze. Předplatné lze zvolit buď ve výši 80 korun za měsíc nebo 800 korun za rok, poplatek zahrnuje náklady na digitalizaci a licence k uveřejněným dílům a další náklady spojené s autorskými právy.

famu films screen

Ukázka z bohaté nabídky FAMU FILMS (foto: Totalfilm)

Existenci a rozvoj jedinečného evropského VOD portálu zaměřeného na studentskou tvorbu lze podpořit v rámci donátorství a stát se tak členem klubu I Love FAMU Films. Součástí členství může být předplatné zdarma, čestná vstupenka na FAMU Fest či přehlídku FAMU v kině a další. „Portál FAMU Films je součástí strategie otevřenosti školy vůči kulturní obci i celé společnosti, díky němuž můžeme ukázat veřejnosti tvorbu našich talentovaných studujících a jim zároveň umožnit širší a odlišnou reflexi jejich děl,“ poznamenává děkanka FAMU Andrea Slováková.

FAMU FILMS

-red- 
Foto/Video: Totalfilm Media, FAMU © 2021