Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE SI POSLECHLI NÁŠ PODCAST S REŽISÉREM PETEREM BEBJAKEM? MIMO JINÉ O NOVINCE SMRŠŤ NEBO VEDLEJŠÍ PRODUKT? NAJDETE HO ZDE.

Recenze: C’mon C’mon – delikátní polemika s Joaquinem Phoenixem o síle naslouchání

Černobílý snímek C’mon C’mon o rodinných křivdách, nevyřčených i nevyříkaných traumatech, a o síle naslouchání vstupuje 20. ledna do českých kin. Joaquin Phoenix v něm hraje rozhlasového novináře, jenž skrze svůj diktafon poznává nejen lidskou mysl, ale především i duši.

C´mon C´mon (foto: Aerofilms)

Rozhlasový novinář Johnny jezdí napříč Spojenými státy a dělá rozhovory s dětmi a dospívajícími o jejich představách o budoucnosti. Johnnyho ze zpravodajské rutiny vytrhne jeho sestra Viv, když ho požádá, zdali by se dočasně postaral o jejího syna Jesseho. Viv se totiž musí vydat za svým odloučeným manželem, který zápolí s mentálním zdravím. Během času, který spolu strýc se synovcem tráví, se mezi nimi – i přes jejich odlišné povahy – začne vytvářet nesmazatelně silné pouto.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Naslouchání[/pullquote]C’mon C’mon je skrz naskrz filmem o naslouchání; ne o povrchním poslechu jedním uchem, nýbrž o skutečném, soustředěném a hlubokém vnímání. Johnny se upřímně zajímá o náhled teenagerů na budoucnost, tím ovšem proces naslouchání zdaleka nekončí. Jesse pomocí Johnnyho přenosného nahrávacího zařízení vnímá okolní zvuky s intenzitou, jakou doposud nezažil. Vztah Viv a jejího manžela je pak jednou velkou (ne)souhrou o (ne)naslouchání a (ne)pochopení.

C´mon C´mon (foto: Aerofilms)

Prohlubující se pouto mezi Johnnym a jeho synovcem je delikátně podané a plně koresponduje s celkovou atmosférou snímku. C’mon C’mon je krásně nasnímaný film, zabalený do jemného černobílého filtru, který nejrozmanitějším emocím dodává nádech nostalgie. Mike Mills svůj snímek zrežíroval s takovou porcí přirozenosti, až se může zdát, že jen zapomněl vypnout kameru, která mezitím nasnímala ty nejběžnější životní chvilky. I z tohoto důvodu C’mon C’mon vyžaduje trpělivost. Pokud k němu přistoupíte v nesprávném rozložení, může vás svými jemnými nuancemi zcela minout. V opačném případě vás však čeká nadmíru niterný prožitek.

C´mon C´mon (foto: Aerofilms)

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Vynikající herci[/pullquote]Snímek stojí především na třech vynikajících hereckých výkonech – Woody Norman je jako synovec Jesse kouzelně podivínský, u Gaby Hoffmann v roli sestry Viv si nelze nepřát, aby jí film věnoval více prostoru, a nelze samozřejmě nezmínit Joaquina Phoenixe v hlavní roli Johnnyho. Po své oscarové kreaci, barvitém a značně stylizovaném Jokerovi, se tu Phoenix představuje v přirozenějším, avšak o nic méně působivém, světle.

C’mon C’mon působ jako černobílá fotografie, jež nemusí nutně obsahovat šťastnou vzpomínku; ba naopak možná zobrazuje náročné období, kterým jsme si prošli, ale se kterým jsme se zároveň již dokázali vnitřně smířit.

 • 75%
  Režie - 75%
 • 70%
  Scénář - 70%
 • 80%
  Herci - 80%
 • 75%
  Kamera - 75%
 • 70%
  Hudba - 70%
74%

C´mon C´mon (2021)

C’mon C’mon je snímkem o třech výborně napsaných a ještě lépe zahraných postavách, kolem kterých se hlemýždím tempem obtáčí celý příběh. Tak jako se hlemýžď dokáže stočit do své ulity, i postavy tohoto snímku se dokážou během sledování spirálovitě dostat divákům pod kůži. Film samotný lze pak vnímat jako ulitu samotnou – křehkou, obyčejnou a krásnou, avšak v žádném případě prázdnou.

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Aerofilms © 2022

C’mon C’mon
Drama
USA, 2021, 109 min
Premiéra: 20. 1. 2021 Aerofilms
Režie: Mike Mills
Scénář: Mike Mills
Kamera: Robbie Ryan
Hrají: Joaquin Phoenix, Gaby Hoffmann, Woody Norman, Scoot McNairy, Jaboukie Young-White, Kenneth Kynt Bryan, Elaine Kagan, Mary Passeri, Brandon Rush, Callan Farris

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast