Režisér Žen v běhu a Srdce na dlani: Chci, aby moje filmy dělaly lidem radost (rozhovor)

Martin Horský vystudoval Pedagogickou fakultu a Vyšší odbornou školu hereckou v Praze. Jako scenárista debutoval filmem Láska je láska, který se stal jedním z divácky nejúspěšnějších filmů roku 2012. Druhý film podle jeho scénáře, Život je život, byl nejnavštěvovanějším českým filmem v domácích kinech v roce 2015. Scenáristicky se podílel i na úspěšné komedii Bezva ženská na krku. Jako režisér debutoval filmovým hitem Ženy v běhu, který v českých kinech vidělo přes 1,5 milionu diváků.

martin-horsky

Martin Horský na place Srdce na Dlani (foto: Totalfilm)

Po Ženách v běhu přicházíte se Srdcem na dlani. Na co se můžou diváci těšit?
Byl bych rád, aby nový film udělal lidem hlavně radost, tak jako ji udělaly Ženy v běhu.

Děláte komedie. Čím vás tento žánr baví?
Humor považuji za důležitou součást našeho života. Baví mě dělat lidem radost. Když vidím v kině smějící se diváky, říkám si, že to, co dělám, má smysl.

Inspirovaly vás při psaní scénáře skutečné osudy nebo příhody, s kterými jste se setkal?
Jedná se o smyšlené příběhy a situace, ze kterých by měl být cítit skutečný život.

Jak se rodilo herecké obsazení? Měl jste jej v hlavě již při psaní scénáře?
Hereckou dvojici Bolek Polívka, Eliška Balzerová jsem si vysnil už během psaní scénáře. Jsem moc rád, že se mi sen splnil a tito skvělí herci role přijali. O obsazení dalších rolí jsem začal přemýšlet až po dopsání scénáře.

V příběhu se do sebe zamilují starší, mladší i nejmladší hrdinové a dokonce i hrdinové psí. K těm starším zamilovaným patří dávní spolužáci z brněnské JAMU Bolek Polívka a Eliška Balzerová. Jak se s těmito legendami spolupracuje a jak to mezi nimi ve filmu jiskří?
S Bolkem Polívkou a Eliškou Balzerovou se spolupracuje skvěle, jsou to úžasní herci a hlavně jsou to úžasní lidé. Svými zkušenostmi a nápady dokáží role obohatit. Já jsem vždycky rád, když herci o roli přemýšlí a snaží se ji vylepšit a obohatit. Bavilo mě poslouchat, když vyprávěli historky ze společných studií na JAMU.

Ve filmu je nebo spíše vzniká několik zamilovaných dvojic. Jaká byla chemie mezi hereckými představiteli?
Vedle páru Bolek Polívka, Eliška Balzerová zde máme ještě Vladimíra Polívku s Kristínou Svarinskou a Janu Pidrmanovou s Matoušem Rumlem. Stejně jako v Ženách v běhu, tak i u Srdce na dlani jsme měli velké štěstí na skvělé a moc šikovné herce. Mezi všemi fungovala chemie výborně, což diváci v kině uvidí.

Ve filmu hrají otce a syna Bolek a Vladimír Polívkovi.
Ano. Poprvé si zde zahráli otce a syna. Bylo báječné pozorovat je, jak si spolupráci užívají.

Stejně jako v Ženách v běhu i zde máte děti a psy.
Na dětské role jsme dělali velký casting a vyplatilo se. Pro roli Honzíka se nám podařilo objevit velmi talentovaného Jendu Čadila, pro kterého to byla první filmová role, a zvládl ji skvěle. Pokud jde o psy, napsal jsem scénář, ve kterém jsou dva basseti Váleček a Šalina. Zpočátku jsme byli od tohoto plemena odrazováni, že je s nimi těžká spolupráce, ale podařilo se nám najít dva šikovné bassety Vincenta (Váleček) a Agátu (Šalina), kteří to odehráli na psího Oscara.

Můžete několika slovy pozvat diváky do kin?
Rád bych diváky pozval na komedii, která jim udělá radost, přinese úsměv na rty a dodá spoustu pozitivní energie.

-red-
foto/video: Infinity, Totalfilm Media, CinemArt © 2022