Total Week #3/22 – Prsteny moci, nový Joker a divná role pro Pottera

Seriálový Pán prstenů konečně odtajnil celý svůj oficiální název, legendární filmař kašle na hollywoodskou obsesi s natáčením pokračování úspěšných filmů, Willem Dafoe spekuluje o svém obsazení do role Jokera, Daniel Radcliffe si zahraje další divnou roli a francouzský film přišel o slibnou mladou tvář. Vítejte u třetího letošního shrnutí filmových novinek.

Pán prstenů dostal podtitul

Pán prstenů od Amazonu je nejen nejdražším, ale dost možná i aktuálně nejočekávanějším seriálovým projektem současnosti a po premiéře se jistě stane obrovsky konkurenčním želízkem v ohni pro streamovací službu Prime. I proto každý nový střípek informací o návratu do Středozemě vyvolává zasloužené haló, a výjimkou není ani nový teaser odhalující konečně oficiální název projektu: The Lord of the Rings: Rings of Power, tedy Pán prstenů: Prsteny moci.

Atmosférický vizuál bez využití CGI ukazuje v detailu kování jednoho z nich v druhém věku Tolkienova světa, kdy se svému mládí těšila nejen Galadriel, Elrond, ale třeba i Sauron. Osmidílná první série by se měla dočkat své premiéry letos na začátku září.

Nelítostný souboj 2

Hollywood má pokračování rád, jak se ovšem přesvědčili producenti nového Matrixu, na některé uspokojivě uzavřené příběhy je občas lepší nesahat a dojnou krávu si pěstovat jinde. Své o tom zřejmě tuší i filmařský veterán Michael Mann, režisér Posledního mohykána, Miami Vice nebo třeba Nelítostného souboje, mistrovské gangsterky, ve které vedle sebe září Robert DeNiro a Al Pacino.

Pokračování téhle klasiky a dle mnohých i jednoho z nejlepších filmů všech dob se skoro třicet let od premiéry filmu skutečně dočkáme; Mann jej nicméně připravuje ve formě románu. Z toho je zjevné, že spíš než tržebně by projekt mohl být motivován skutečně dobrým námětem, který by měl rozvést jak příběhy původních postav, tak se i podívat do jejich životů po skončení závěrečných titulků filmu. Kniha by měla vyjít v létě a my se pomalu můžeme začít sázet, zda se ji někdo pokusí přetavit i ve scénář.

Michael Mann s oběma herci na place filmu Nelítostný souboj 1995

Dafoe a námět na nového Jokera

Willem Dafoe, který ve svých 66 letech znovu ztvárnil Spider-Manova maniakálně šíleného protivníka Green Goblina a dokonce se i sám podílel na většině kaskadérských kousků, je už několik let jedním z internetových favoritů na záporácké roli i u komiksové konkurence. Jokera naposledy ztvárnil před dvěma lety Joaquin Pheonix ve stejnojmenném hereckém koncertu, který nadchl nejen kritiky a diváky, ale evidentně právě i Dafoea.

Ten se totiž v rozhovoru rozpovídal o tom, že by ho lákalo zahrát si pomatence, který by se Pheonixovou postavou nechal inspirovat a začal následně páchat vlastní jokerovské neplechy, přičemž obě postavy by se ideálně v takovém hypotetickém projektu mohly střetnout. Oficiálně nikdo podobný projekt souboje dvou Jokerů zatím nechystá, Dafoeův námět nicméně rozhodně zní zajímavě.

Daniel Radcliffe (foto: archiv)

Divnej Al Radcliffe

Daniel Radcliffe se v Návratu do Bradavic mohl při vzpomínání s kolegy dojímat sebevíc, je ale nezpochybnitelné, že se ze stínu brýlatého čaroděje houževnatě pokouší už několik let vymanit. Po nahém muži zamilovaném do koně v divadelní hře Equus, multifunkční prdící mrtvole ve Švýcaráku nebo rohatém playboyovi v Rozích si tak střihne další doslovna divnou roli.

V životopisném snímku Weird: The Al Yankovic Story ztvární titulní roli zpěváka, který se proslavil zejména parodiemi slavných devadesátkových hitů. Ten film o svém životním příběhu připravuje spolu s autorem seriálu Brooklyn 99, nemělo by mu tedy chybět komediální ladění a jistá porce nadsázky. A jak sám Al k obsazení sebe sama poznamenal, Radcliffe se konečně snad dočká role, díky které si jej budou další generace pamatovat.

Zemřel představitel mladého Hannibala a nová posila MCU

Zatímco fandové se kochali jen pár hodin starým trailerem na marvelovský seriál Moon Knight, který od konce března poběží na Disney+, dorazila z Francie smutná zpráva, že výrazná tvář z obsazení projektu, sedmařicetiletý herec Gaspard Ulliel, zemřel po tragické nehodě na lyžích.

V chystaném seriálu, který se tak patrně stane jeho posledním projektem, se objeví jako komiksový kriminálník a zloděj umění Midnight Man, diváci si ho ale mohou pamatovat především z titulní role hororového thrilleru Hannibal: Zrození o počátcích slavného kanibala, který se částečně natáčel i v Praze. Francouzský film a Marvel tak předčasně přišli o velmi slibného mladého herce, který stihl posbírat hned několik cen.

Gaspard Ulliel (foto: archiv)


Na co se chodilo

Spider-Man: Bez domova již od prosincové premiéry nasbíral 1,6 miliardy a aktuálně je tak osmým nejúspěšnějším filmem historie, odkud pravděpodobně popoleze ještě výš. Vzhledem k stále nejistému uvedení filmu v Číně se však pavoukův potenciál dost možná již pomalinku vyčerpává. V českých kinech se Spider-Man neohroženě roztahuje již šestý víkend v řadě a se svým půlmilionem diváků pomalu ale jistě dotahuje Prvoka, Šampona, Tečku i Karla jakožto nejslibnější tuzemský covidový výsledek.

Nejvýraznější premiéra minulého týdne, nový Vřískot, u nás navzdory slibným recenzím i zahraničnímu výkonu nalákal nějakých 11 tisíc diváků. Mezitím v Americe si ale krvavé řádění magora v masce vedlo o poznání lépe, Spideyho poprvé od premiéry z pozice nejnavštěvovanějšího filmu sesadilo a stihlo vydělat již celkem 50 milionů dolarů.

Filmový tip

Filmového zpracování princezny Diany jsme se nedávno dočkali v netflixovské Koruně, notně by mu ale měl konkurovat snímek Spencer, který je aktuálně k vidění v našich kinech a který patrně zaboduje i na blížících se Oscarech. Začíná prohlášením, že se jedná o fabuli podle skutečné tragédie. Vyplatí se mít toto tvrzení na paměti a přistoupit tak na hru, že sledujete spekulaci o několika dnech v životě princezny. Film lze vnímat jako paralelu skutečné Lady Diany v královské rodině – tak jako ona nezapadá mezi příslušníky panovnického rodu, i Spencer je mezi životopisnými snímky outsiderem.

Snímek se odehrává během pouhých tří dní na Vánoce 1991 a zobrazuje Dianu na pokraji psychického zhroucení, díky kterému odmítá přistupovat na pokryteckou hru plnou přetvářky a pozlátek. Nepřibližuje princeznu pouze skrze externí události, ale zaměřuje se primárně na její vnitřní neklid, jenž popisuje osobitými, až bizarními a ujetými způsoby. Kromě formálních kvalit film stojí a padá zejména na představitelce titulní princezny, k svému skutečnému předobrazu dokonale proměněné Kristen Stewart, která rolí Diany definitivně setřásá stigma bezvýrazové neherečky ze Stmívání.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Amazon, Totalfilm Media, Forum Film, archiv © 2022