Oskaři 2022: Nominacím vévodí komorní Síla psa, na druhé příčce epická Duna

Po roční prodlevě a dvanácti měsících filmových novinek se opět blíží udělování Cen Akademie. Jestli si na loňský ročník příliš nepamatujete, nemáte se za co stydět. Celosvětová pandemie s sebou totiž přinesla prázdná kina a tím pádem i celou řadu odkladů a rušení. Filmová nabídka snímků, které se loni mohly o nějakou cenu ucházet, byla tedy podstatně chudší než obvykle. Rok 2021 naštěstí filmový byznys opět nakopl a Oskaři jsou zpátky v plné síle. Co má letos šanci odnést si vůbec největší ocenění světa kinematografie? Slavnostní předávání 94. ročníku Oscarů je momentálně plánované na 27. března.

Nejlepší film a režie

Letošní výběr v hlavní kategorii  je na standardy Akademie poměrně rozmanitý, co se žánrů týče. Nominace se dočkalo celkem deset snímků, což je maximální možný počet. Velké šance se připisují westernu Síla psa, konkurenty mu ale dělají autobiografický film Belfast, dramata V rytmu srdce, Drive My Car a Král Richard: Zrození šampionek a dramedie Lékořicová pizza. Boj o hlavní cenu svedou také muzikál West Side Story, černá komedie K Zemi hleď!, hororové krimi Ulička přízraků a velkolepé sci-fi Duna. Cena za režii se samozřejmě na Nejlepší film úzce váže, tato kategorie je ale omezena jen na pět nominací. Ty si tedy odnesli Kenneth Branagh za Belfast, Steven Spielberg za West Side Story, Jane Campion za Sílu psa a Paul Thomas Anderson a Ryusuke Hamaguchi poté pětici doplnili za svou režii Lékořicové pizzy a Drive My Car, které si u nás teprve odbydou svou premiéru.

Herecké kategorie

Přestože filmu hlavní cena unikla, v hereckých kategoriích hodně zabodovali životopisní Ricardovi. Za ně si nominaci odnesli Javier Bardem a Nicole Kidman v hlavních rolích a J. K. Simmons ve vedlejší. Síla psa je ovšem přemohla s rovnou čtyřmi nominacemi: Benedict Cumberbatch za hlavní roli, dále pak Kirsten Dunst, Jesse Plemons a Kodi Smit-Mcphee za vedlejší. V hlavní mužské kategorii dále nominaci získali Andrew Garfield (tick, tick.. BOOM!), Will Smith (Král Richard: Zrození šampionek) a Denzel Washington (The Tragedy of Macbeth). V hlavní herecké kategorii žen doplnily Nicole Kidman ještě Penelopé Cruz (Paralelní matky), Olivia Colman (Temná dcera), Jessica Chastain (The Eyes of Tammy Faye) a Kristen Stewart (Spencer). Za vedlejší role se kromě výše zmíněných dostalo nominace také Ciaránu Hindsovi a Judi Dench za Belfast, Troy Kotsurovi za V rytmu srdce, Jessie Buckley za Temnou dceru, Arianě Debose za West Side Story a Aunjanue Ellis za Krále Richarda.

Ostatní kategorie

Prakticky se nenajde kategorie, v níž bychom nenašli alespoň jeden film z dvojice Síla psa a Duna. Síla psa si celkově odnesla nominací nejvíce, a to celkem dvanáct. Duna se ovšem na druhém místě nemusí s deseti vůbec stydět. Oba filmy mají šanci na cenu za kameru, hudbu, scénář, střih, výpravu a zvuk. Duna si k tomu všemu může připsat ještě efekty a make-up, oproti Síle psa jí ale scházejí herecké nominace. Po sedmi nominacích si odnesl Belfast West Side Story. Belfast hlavně za herectví, West Side Story zase za technické kategorie. Nečekané čtyři nominace, včetně nejlepšího filmu, se pak povedlo uzmout japonskému dramatu Drive My Car.

připravil Petr Schön, Totalfilm.cz
video: Totalfilm Media
vizuál: ©️ Academy of Motion Picture Arts and Sciences ®️
Upozornění: “Oscar®️,” “Oskaři®️,” “Ceny Akademie®️,” “Academy Award®️,” “A.M.P.A.S. ®️” a “Oskarová noc®️” jsou registrované ochranné známky.