Zpráva o záchraně mrtvého: Nový film Václava Kadrnky ukázal trailer (video)

Hlavními postavami nového intenzivního rodinného dramatu Zpráva o záchraně mrtvého jsou matka a dospělý syn, které ztvárnili Zuzana Mauréry a Vojtěch Dyk. Film s francouzským kameramanem Raphaëlem O’Byrneem se převážně natáčel ve fakultní nemocnici v Olomouci, ale také v Kroměříži a ve Zlíně. Novinka je třetím celovečerním počinem oceňovaného režiséra a pedagoga Václava Kadrnky, který má na kontě výrazný počin s Karlem Rodenem Křižáček. Podívejte se na čerstvý trailer.

Příběh filmu Zpráva o záchraně mrtvého vychází ze skutečné události, z vlastní zkušenosti režiséra Václava Kadrnky, který ji přibližuje slovy: V létě roku 2016 utrpěl můj otec vážnou mozkovou mrtvici. Přestože to byly dny plné napětí a strachu, zapisoval jsem si všechno, co se kolem mého otce, matky a mě dělo. Snažil jsem se zachytit obrazy, zvuky a emoce, které se odehrávaly kolem nás a uvnitř nás. Ty rozprostřené okamžiky, kdy se čas scvrkával a současně natahoval, jsem nedokázal zkrotit. Neměl jsem je pod kontrolou, a nejhorší bylo, že jsem na sobě cítil neustálý tlak, abych těm splašeným okamžikům přisoudil významy, které by je udělaly snesitelnějšími. Slova ztrácela svůj smysl a kutálela se prostorem. Tomu tlaku nešlo vzdorovat. Tato naléhavá narace gradovala uvnitř mého já v jakémsi tajuplném řádu jako zadání z dávných časů, které jsem si sám určil. A to mě zneklidňovalo, táhlo mě to pořád dál, nutilo mě to k chůzi. Nikoli k útěku, nýbrž k chůzi pro záchranu mrtvého…

Zpráva o záchraně mrtvého (foto: Martin Řepka)

Film Zpráva o záchraně mrtvého měl světovou premiéru v hlavní soutěži karlovarského festivalu koncem srpna 2021. Po té následovala řada zahraničních festivalů, na mnoha z nich film sbíral ocenění. Patří mezi ně International Film Festival of India, kde Václav Kadrnka získal cenu za nejlepší režii. Z kolumbijského festivalu Al Este si snímek odvezl hlavní cenu a byl uveden i na festivalu v Seville v hlavní soutěžní sekci.

Film Zpráva o záchraně mrtvého bude mít premiéru 24. února a do našich kin jej uvede distribuční společnost CinemArt. Producentem filmu je Sirius Film (Václav Kadrnka) a snímek vzniká v koprodukci s Českou televizí, slovenskou společností Silverart.

-red-
zdroj: Petr Slavík
foto/video: CinemArt, Sirius Film © 2022