Kdo byl otec českého lyžování? Odpoví Poslední závod (video)

Film Poslední závod o tragickém příběhu Hanče, Vrbaty a Ratha, který bude mít v kinech premiéru 24. března, představuje nové video. V něm tvůrci diváky seznamují s postavou Josefa Rösslera-Ořovského, který jel poprvé v Čechách na lyžích, a to v roce 1887. Ve filmu jej hraje Jaroslav Plesl.

„Hraji Josefa Rösslera-Ořovského, což byl významný český sportovec. Kromě toho, že byl lyžař, věnoval se i vodním sportům. Byl to bruslař, člen českého lyžařského svazu a Českého výboru pro Olympijské hry. Jako první sjel Václavské náměstí na lyžích,” tak představuje svoji postavu ve filmu Poslední závod Jaroslav Plesl.

Josef Rössler-Ořovský (1869–1933) inicioval rozvoj hned několika sportovních disciplín v českých zemích, například lyžování, hokeje, tenisu, kanoistiky či ragby, je zakladatelem českého vodního skautingu. Založil mnoho sportovních spolků (včetně lyžařského kroužku při Bruslařském klubu v Praze, prvním svého druhu v Evropě mimo Skandinávii). Zasloužil se také o vznik Českého olympijského výboru v roce 1899. Rössler-Ořovský dokázal spolu s Jiřím Guthem-Jarkovským vyjednat účast českých sportovců na LOH 1912 ve Stockholmu jako reprezentantů samostatné země.

Film Poslední závod v režii Tomáše Hodana vystihuje tehdejší zápal pro sport i turistiku, stejně tak jako dobovou čestnou sportovní morálku.

V hlavní roli Bohumila Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy dramatického příběhu ztvárnili Judit BardosMarek AdamczykOldřich KaiserVladimír Pokorný, Vladimír Javorský, Jan Hájek, Jan Nedbal, Jaroslav Plesl a další známí herci. Film Poslední závod vznikl v produkci Ondřeje Beránka ze společnosti Punk Film v koprodukci s Českou televizí.

Očekávaný snímek vstoupí do českých kin přesně na výročí známé tragické události, 24. března. Do kin film uvede Bontonfilm.

-red-
foto/video: Punk Film © 2021
s využitím: 2media