Recenze: Štěstí předkládá neostýchavý pohled na lásku mezi prostitutkami

Nevěstinec sice nepatří mezi nejpravděpodobnější místa, kde lze najít lásku, to však nebrání dvěma prostitutkám, aby se tu do sebe zamilovaly. Německý snímek Štěstí o nečekaném milostném vzplanutí mohou diváci znát již z loňských Mezipater. Po včerejší české premiéře v kině Světozor za přítomnosti režisérky filmu Henriky Kull vstoupil snímek do českých kin pod distribuční značkou Queer Kino.

Štěstí (foto: Queer Kino)

Sascha je zkušená prostitutka, pro níž je práce v bordelu už každodenní rutina. S příchodem nové posily do týmu Jessy se ovšem její všední dny začnou měnit, jelikož to mezi oběma prostitutkami začne jiskřit. Je však možné milostné pobláznění přetavit v něco opravdového a trvanlivého v jinak pro lásku nehostinném prostředí?

Skutečný nevěstinec

Režisérka Henrika Kull svůj film natáčela v opravdovém nevěstinci a Štěstí tak skutečně nelze upřít realistický, neostýchavý a především destigmatizační pohled na život sexuálních pracovnic. Snímek se záměrně zdráhá morálních odsudků a zobrazuje prostituci jako prosté povolání, kde si jsou pracovnice rovny nejen mezi sebou, ale do velké míry i se svými zákazníky.

Řeč těla

Štěstí vydatně spoléhá na impresi – vypráví obrazem a dává přednost body language před slovy. Obsahuje nemálo sexuálních scén a nastoluje otázku, co sex vlastně znamená pro prostitutky – a to nejen v pracovní, ale i osobní rovině. Obě hlavní protagonistky ve svém vztahu musí opustit od chladné pracovní rutiny a skutečně si vychutnat sex se všemi emocemi.

Štěstí (foto: Queer Kino)

V průběhu filmu se ovšem ukazuje, že prázdnota se netýká pouze sexuální práce, ale i snímku samotného. Na vině je především scénář, v němž schází hlubší vykreslení motivace postav. Ústřední herečky Katharina Behrens a Adam Hoya (zajímavostí je, že Hoya byl ještě v době natáčení ženou, avšak dnes už se identifikuje jako muž) jsou typově velmi přesné a odvádí velice kvalitní práci. Přes všechnu jejich snahu vytvořit plnohodnotné postavy ovšem dostaneme pouhý náčrt; barvitý, živý, avšak nedotažený, což je poplatné i snímku samotnému.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 60%
  60
 • Herci - 65%
  65
 • Hudba - 65%
  65
 • Kamera - 60%
  60

Štěstí (2021)

Vizuálně podařená sonda do života v nevěstinci se nezdráhá otevřít důležité otázky o nejstarším řemesle a jeho postavení v současné společnosti. Kvůli plochému scénáři sice snímek místy pokulhává, ovšem díky pevně uchopené režii a přesvědčivým výkonům lze ve filmu přeci jen kousek Štěstí najít.

63 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Queer Kino © 2022

Štěstí
Glück
Drama
Německo, 2021, 90 min
Premiéra: 24. 2. 2022 Queer Kino
Režie: Henrika Kull
Scénář: Henrika Kull
Kamera: Carolina Steinbrecher
Hudba: Dascha Dauenhauer
Hrají: Katharina Behrens, Eva Collé, Malik Adan, Jean-Luc Bubert, Ian Hansen, Mike Hoffmann, Ottokar Lehrner, Maria Mägdefrau