Recenze: Uncharted je fajn dobrodružství, láká na novou filmovou sérii

Filmy adaptující oblíbené videohry poprávu nemají zrovna dobrou pověst, ať už jde o devadesátkové taškařice Uweho Bolla nebo i novější pokusy z ranku Assassin’s Creed. Playstationové studio Naughty Dog naopak v posledních patnácti letech posunulo úroveň videoherního vyprávění s depresivním post-apo Last of Us nebo rozpustile dobrodružným Uncharted na takovou úroveň intenzity a imerze, že jim to některé filmy či seriály mohou jen závidět. Zatímco Last of Us vzniká jako minisérie v produkci HBO, Uncharted se po dlouhých letech produkčních nesnází a covidových odkladů konečně dostává na plátna kin a slibuje epické dobrodružství, které prokletí videoherních adaptací navždy zlomí. Daří se mu to?

Ikonická herní dvojka ve filmu (foto: Sony)

Nate a Sully

Herní série Uncharted se zaryla fandům pod kůži honbami za bájnými poklady, adrenalinovými akčními sekvencemi v těch nejexotičtějších lokacích, sympaticky nedokonalým a sarkastickým hlavním hrdinou a fantastickou chemií s ostatními postavami, zejména s bodráckým mentorem Sullym. Když do hlavních rolí byli obsazeni Tom Holland a Mark Wahlberg, hráči se nervózně zavrtěli. Obě postavy nejen že oproti předloze tímto rozhodnutím mládnou o dvacet let, jen těžko si ale hlavně šlo mezi oběma herci představit špičkující, zároveň ale láskyplnou dynamiku, která z nich ve hrách dělá tak ikonické duo.

Tom a Mark

Hráče pochopitelně nostalgicky pohladí hned několik odkazů, zejména některé lokace, citace původních hudebních motivů od Henryho Jackmana nebo cameo dabéra Nolana Northa, který hlavní postavu už roky dabuje, po ztroskotání na pláži. V součtu není důvod, proč by si film neměli užít i diváci neznalí předlohy, kterých by v případě úspěchu filmu měla pochopitelně být většina. Rozhodnutí producentů zasadit děj do počátků jejich dobrodružné kariéry je samozřejmě šalamounské, protože díky tomu si z her mohou vyzobávat jen ty prvky, které se jim hodí a zároveň si k sobě Holland s Wahlbergem mohou hledat cestu nejen v příběhu, ale i herecky.

Holland se na mladého lovce pokladů hodí, i když sledovat jeho machrování a sebevědomou chůzi je vzhledem k jeho zaškatulkování do nesmělého Petera Parkera možná méně uvěřitelné, než by být mělo. Hned několik momentů, jako je nezdařený pokus odkopnout dvakrát vyššího chlápka nebo nadšené rozlousknutí dalšího vodítka k pokladu, je ovšem typicky nathanovských a Hollandovi se v nich daří plně prodat důvody, proč si jeho postavu tolik lidí zamilovalo. Wahlberg se ovšem ze své protivně znuděné a nevhodně obsazené škatulky vymaní až v potitulkové scéně, která konečně vzájemné popichování a cynický komentář nevalných šancí na přežití ústřední dvojice prodává naplno.

nate-sully-hry-vs-film

Nate a Sully v předloze a filmu (foto: Naughty Dog, Sony)

Záporák Antonia Banderase ve filmu dostává menší prostor, než by možná divák čekal, příliš to ale nevadí. Španělský herec nemá moc příležitostí využít své proslulé charisma, v několika svých scénách mu stačí tvářit se hrozivě. Postavy obecně s výjimkou ústředního dua příliš nestojí za zapamatování, byť zrady a úskoky jsou ve filmu podobně častou záležitostí, jako ve třetích Pirátech z Karibiku, kde se nože vrážely do zad co několik minut.

uncharted-banderas

Antonio Banderas jako záporák (foto: Sony)

Videoherní akce

Film tedy dle očekávání není nejzapamatovatelnější díky charakterům, ale spíš dvěma videoherně přepáleným a fyziku znásilňujícím akčních sekvencím; z druhého herního dílu si půjčuje troskotání letadla a přidává vrtulníky odvážející starobylé koráby plné zlata. V obou případech je potřeba samozřejmě vypnout mozek a tolerovat i trochu gumové CGI, z hlediska kaskadérské akce a nefalšované dobrodružné zábavy se ale jedná o velmi fajn podívanou, ve které si Tom Holland viditelně dost mákl. Škoda, že třeba finální šermovačka na palubě jedné z lodí, jedna z mála kontaktně akčních scén filmu, je už jen nepřehledný střihačský chaos. Trošku úsměvně působí i jistý mládeži přístupný podříznutý krk, u kterého se divák sám sebe ptá, jestli při ratingu PG-13 nešlo zvolit vhodnější způsob odpravení jedné z postav.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 65%
  65
 • Kamera - 60%
  60
 • Hudba - 65%
  65
 • Herci - 65%
  65

Uncharted (2022)

Spíš než první Mumie je Uncharted spíš Mumie se vrací; spíš než Dobyvatelé ztracené archy jde o Lovce pokladů. To všechno jsou podobně příjemná, ale trochu zaměnitelná dobrodružství. Uncharted kvůli tomu, že nejatmosferičtěji působí jeho potitulková scéna a tomu, že postavy teprve hledají cestu k sobě samým i sobě navzájem, působí jako nádech před parádním skokem do vody nebo jako pilot seriálu, který vás sice nenadchne, ale dalším jeho dílům dáte šanci rádi. V tuto chvíli se musíme spokojit s milým dobrodružstvím, které sice zvlášť neohromí, úvodem a příslibem zábavné série do budoucna ale bezesporu je.

65 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Sony, Naughty Dog © 2022

Uncharted
dobrodružný, akční
USA, 117 min
Premiéra: 10. února 2022, Falcon
Režie: Ruben Fleischer
Scénář: Joe Carnahan, Rafe Judkins, Art Marcum, Matt Holloway
Kamera: Jung-hoon Jung
Hudba: Ramin Djawadi
Hrají: Tom Holland, Mark Wahlberg, Antonio Banderas, Tati Gabrielle, Sophia Ali, Patricia Meeden, Sarah Petrick
Produkce: Avi Arad, Charles Roven, Alex Gartner
Střih: Chris Lebenzon
Scénografie: Shepherd Frankel, Kata Bartyik
Masky: Allan A. Apone
Kostýmy: Anthony Franco