Total Week #6/22 – Béčkový Bruce Willis, nová Futurama a Milášek na prodej

Zatímco před několika lety Bruce Willis patřil k těm největším hvězdám, letos to dotáhl na vlastní kategorii na filmových anticenách. V Lucasfilmu mezitím otevírají nové možnosti kinematografie s digitálním omlazováním herců, Futurama se vrátí s novou sérií a Pán prstenů je navzdory blížícímu se seriálu od Amazonu na prodej. Tradičně si i shrneme tržby z uplynulého týdne a doporučíme, na kterou z novinek si zajít do kina. Přejeme hezký víkend a hezké čtení.

Bruce Willis ve filmu G. I. Joe: Odveta (foto: CinemArt)

Cena za nejhorší výkon Bruce Willise a další Maliny 

Tento týden byly kromě Oscarových nominací, kterým vévodí netflixovský antiwestern Síla psa a velkofilmová Duna a jejichž přehled najdete u nás na webu, vyhlášeny i nominace na filmovou anticenu Zlatá malina. Ta se předává recesisticky v předvečer Oscarů již od roku 1981 nejhorším hercům, herečkám i filmům za uplynulý rok. Letos tak má šanci “zabodovat” třeba nový Space Jam i jeho hlavní hvězda LeBron James, rapový remake Olivera Twista, Jared Leto a jeho přízvuk za roli instalatéra Maria Gucciho nebo třeba Tom a Jerry. Obzvlášť velký hejt soudě podle počtu nominací od malinové akademie sklidil i netflixovský muzikál Diana: Muzikál.

Suverénně největší čočku ale oprávněně sklízí Bruce Willis. Ten si totiž na živobytí poslední roky vydělává roličkami v béčkových až céčkových klenotech mizivých kvalit i rozpočtů, ve kterých pravidelně odříkává v průměru pět a půl repliky, aby producenti mohli jeho obličej umístit doprostřed plakátu. Z toho důvodu někdejší herec dostal celou vlastní malinovou kategorii, kde se o sošku za Nejhorší výkon Bruce Willise utká hned osm takových jeho klenotů z posledního roku. Držíme Brucovi palce, aby proměnil alespoň jednu nominaci.

Luke Mandalorian vs Book of Boba Fett

Skywalker žije

Když se před několika měsíci v seriálu Mandalorian objevil mladý Luke Skywalker díky kombinaci hereckého dvojníka a jeho původního představitele Marka Hamilla počítačem omlazeného o čtyřicet let, fandové měli radost. Zážitku ovšem trochu uškodil Lukův strnulý projev a poněkud mrtvolný pohled, záhy se tedy na YouTube objevilo několik virálů, kde se trikaře z Lucasfilmu pokusili trumfnout nadšení samouci. Jeden z nich pod přezdívkou Shamook pomocí deepfake stvořil virál tak zdařilý, že profesionální trikaře z Mandaloriana násobně předčil a přesvědčil i Lucasfilm, aby mu nabídl práci.

Od té doby jsme se dočkali dalšího seriálu z předaleké galaxie, Book of Boba Fett, který skončil tento týden a ve kterém se omlazený mistr Jedi objevil znovu… a vypadal u toho násobně lépe. I díky Shamookovi se tak fandové třicet let od premiéry Návratu Jediů dočkali několika dlouhých scén s mladým Lukem Skywalkerem, který vypadal zcela uvěřitelně a násobně realističtěji, než před rokem. Fandové jsou nadmíru spokojeni, filmové technologie udělaly obrovský krok dopředu a Lucasfilm ukázal, že občas naslouchat ohlasům diváků s sebou nese velkou Sílu. Uvidíme, co na nás chystají v seriálu o Obi-Wanu Kenobim, který se na Disney+ objeví už 25. května, tedy na výročí premiéry Nové naděje.

Futurama is back, baby!

Kultovní animovaný seriál Futurama od Matta Groeninga se dočkal sedmi sérií a čtyř filmů, než v roce 2013 skončil nadobro. Tedy alespoň jsme si to ještě před pár dny mysleli, než streamovací služba Hulu před pár dny oznámila, že patálie Frye, Leely, Zoidberga a permanentně přiožralého robota Bendera v 31. století budou pokračovat ve zbrusu nových dvaceti epizodách, které budou mít premiéru příští rok. Vrátit by se měli všichni původní herci, pouze nejoblíbenější John DiMaggio s návratem k dabingu Bendera a řady vedlejších figurek váhá; dá se ale čekat, že brzy dojde i k jeho potvrzení a finanční dohodě se studiem.

Jestli se čeští fandové dočkají nové Futuramy na jejich dosavadní domovské tuzemské stanici Prima Cool, se zatím neví. Držme seriálu palce, aby tentokrát na obrazovkách vydržel a nedočkal se již několikátého náhlého zrušení.

Futurama

Práva na Pána prstenů poprvé, podruhé…

Zatímco Amazon postupně dávkuje hype okolo seriálových Prstenů moci, práva na hrané filmy a videoherní licence značky Pán prstenů jsou aktuálně na prodej v chystané aukci. Pokud máte ještě ušetřenou vánoční obálku od babičky, vyvolávací cena je stanovena na šest miliard dolarů a kromě kultovní trilogie k ní dostanete i možnost podojit Silmarilion či třeba Nedokončené příběhy.

Mezi potenciálními kupci se skloňuje právě Amazon, který by své prstenovské portfolio mohl chtít lukrativně rozšířit, a případně i filmové studio Warner Bros., které stále drží práva na animované projekty ze Středozemě a chystá kreslený film War of the Rohirrim. Tak či onak se o jednu z nejžhavějších filmových značek historie určitě svede zajímavá přihazovací bitva a diváky v nejbližších letech čeká řada lepších či horších projektů z Tolkienova světa.

Hobit: Šmakova dračí poušť (foto: Warner Bros.)


Na co se chodilo

Nová komedie režiséra Jiřího Havelky, Mimořádná událost, se minulý týden vyhoupla na špici žebříčku tuzemské návštěvnosti, když jen za první víkend přilákala přes 26 tisíc diváků. Jeho předchozí počin, Vlastníci, sice přilákali před dvěma lety skoro dvakrát tolik, vzhledem k situaci se vůbec nejedná o blbý výsledek. Nechceme to zakřiknout, ale ačkoli třeba takový katastrofální Moonfall s 10 tisíci diváky žádnou hitparádu nepředvedl, čeští kinaři konečně mohou pociťovat mírné probouzení trhu a mohou tak cítit mírný optimismus, zvlášť když od tohoto týdne končí restriktivní opatření pro diváky a do kin aktuálně vstupují nové atraktivní tituly, jako dobrodružné Uncharted nebo fanoušky napjatě očekávaná pohádka Tajemství staré bambitky 2, která již slibně odstartovala vyprodanými předpremiérami.

Padajícímu měsíci z dílny Rolanda Emmericha se nedařilo ani ve světě. Nezávislá produkce za 130 milionů dolarů se v Americe horko těžko vydrápe pro 25 milionů. Tamní diváky daleko víc zaujala banda magorů z Jackass, kteří se už pošesté v celovečerní podobě nechávají vystřelovat z děl a celkově hledají nové hranice prahu bolesti a vlastně i života a smrti. Vydělali tím v USA podobné peníze, jako Moonfall, ale s takřka zanedbatelným rozpočtem. Škoda, že po těhle šílencích nesáhl žádný český distributor, abychom jim mohli přisypat i pár těžce vydělaných českých kaček.

Tip na víkend

První Tajemství staré bambitky je jednou z nejoblíbenějších a tím pádem i nejreprízovanějších televizních pohádek posledních let. Nespočet jejích fandů si na pokračování muselo počkat celou dlouhou dekádu, láska k originálu ovšem z druhého dílu je cítit na sto honů. Výsledek je oproti němu povedenější, citelně výpravnější a hlavně skvěle pracuje se svými postavami. Výborně zvolené a nasnímané lokace, kostýmní design a chytlavá hudba z dvojky oblíbené pohádky dělá příjemnou a v rámci žánru a tuzemských podmínek vypiplanou podívanou.

Pokud ale máte chuť spíš na nějakou tu starou dobrou vraždu, po Vraždě v Orient expresu přichází režisér a herec Kenneth Branagh s další adaptací detektivního románu Agathy Christie o věhlasném detektivovi Hercule Poirotovi. Smrt na Nilu je ve své podstatě staromódní kus filmařiny, který se skrývá za zmodernizovanou zástěrkou. Současný look dohání bohatými kostýmy, luxusní výpravou a CGI efekty. Přemrštěná obrazová stránka na sebe sice může strhávat hodně pozornosti, nicméně zaujme i plejáda pestrých a hvězdně obsazených postav a příběhově nelze scenáristovi Michaelu Greenovi upřít, jak zručně přenesl pomalu budované napětí z knižní předlohy na filmové plátno.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm Media, Disney+, Bioscop, archiv © 2022