Total Week #7/22 – Shrnutí Berlinale, herní adaptace a cena pro Batmana

72. Berlinale za přísných pandemických opatření rozdalo medvědy, Batman získal měsíc před premiérou výjimečné ocenění, do filmového nebe odešel režisér milovaných komedií a studia i televize oznámily celou řadu nových filmů i premiér očekávaných seriálů. Všechny si je shrneme, stejně jako hořkosladkou kinařskou realitu dneška a doporučíme si i nejpitomější film za hodně dlouhou dobu. Přejeme hezký víkend a hezké čtení.

72. Berlinale rozdalo ceny

Tuto neděli skončí 72. ročník festivalu Berlinale. Letošní ročník doprovázela velice přísná hygienická opatření, která trefně popsal na Facebooku filmový kritik Pavel Sladký: “Všechny prostředky v boji proti pandemii fungujou najednou. Rozestupy, poloviční kapacity, respirátory, trojí očkování a každodenní antigenní testování. Tolik QR kódů, ID, akreditací, vstupenek a covidových pásek jsem v Česku nepředložil ke kontrole za celý minulý rok. Většinou se pak na vstupu do kin kontroluje několik položek najednou a vícekrát. Často dokument, ke kterému byl třeba nějaký doklad, a k tomu samotný ten původní doklad. Sicher ist sicAlcarrásher.”

Zlatého medvěda za nejlepší film získalo španělsko-italské drama Alcarrás španělské režisérky Carly Simónové, které na slavnostním ceremoniálu cenu předal předseda sedmičlenné poroty M. Night Shyamalan. Film vypráví o rodině, která se obává ztráty svého broskovoňového sadu v Katalánsku kvůli stavbě elektrárny. Velkou cenu poroty dále převzal i korejský režisér Hong Sang-soo za Soseolgaui Yeonghwa (Romanopiscův film), francouzka Claire Denisová získala medvěda za režii dramatu Avec amour et acharnement (S láskou a odhodláním) a za herecký výkon byla oceněna Meltem Kaptanová za německo-francouzské drama Rabiye Kurnaz gegen George W. Bush (Rabiye Kurnazová proti Georgi W. Bushovi). Česko tentokrát v soutěžích své zástupce nemělo.

Zemřel Ivan Reitman

Ivan Reitman v neděli v noci odešel ve věku 75 let. Československý rodák a legendární režisér Krotitelů duchů a devadesátkových komedií s Arnoldem Schwarzeneggerem, se kterým aktuálně plánoval pokračování Dvojčat, zemřel ve spánku u sebe doma. Jeho posledním filmem se tak stalo několik let staré sportovní drama Velký draft s Kevinem Costnerem.

Zprávu potvrdil jeho syn Jason Reitman, který nedávno citlivě vzkřísil otcovo filmové dědictví v Krotitelích duchů: Odkaz, jehož nostalgický feeling touto smutnou zprávou dostává zcela novou dojemnou rovinu: „Můj otec kvůli koronaviru moc nevychází z domu. Nechal si ale udělat test, nasadil si roušku a dojel do Sony podívat se ve studiu na film. Potom plakal a řekl: ‚Jsem tak hrdý, že jsem tvůj táta.‘ A to byl jeden z nejúžasnějších okamžiků mého života,” vyprávěl nedávno o otcově reakci na film Jason.

Seriálové novinky

Čtvrtá série Stranger Things na Netflixu nevyjde jako obvykle celá najednou, bude rozdělena do dvou polovin. Její epizody jsou podle tvůrců nejdelší a nejambicióznější z jejich dosavadní tvorby, proto první polovinu uvidíme už 27. května, zbytek ale až o pět týdnů později. Čtvrtá série má být zároveň předposlední, příběh Jedenáctky a jejích přátel se vrátí naposledy v sérii páté. Tvůrci Matt a Ross Dufferovi nicméně zároveň chystají řadu spin-offů a prequelů, takže světa demogorgonů se fandové v budoucnu ještě dočkají.

Na konkurenčním HBO mezitím došlo k odkladu herní adaptace Last of Us, která oproti letošnímu podzimu nakonec dorazí až příští rok. Seriál totiž údajně tvůrcům nabobtnal pod rukami a ti tak oproti plánu stále natáčejí v kanadských exteriérech, a můžeme se tak těšit na velmi ambiciózní postapokalyptickou podívanou. Už letos v létě ale HBO nabídne čtvrtou sérii oblíbené sci-fi Westworld a definitivně se dočkáme i prequelu Rod draka ze světa Hry o trůny. O nových sériích televize jedná i v případě detektivky Mare z Easttownu, Temného případu a překvapivě i nepříliš kladně přijímaného Sexu ve městě (A jak to bylo dál…).

Paramount tento týden pak oznámil seriálový spin-off Ježka Sonica o červeném bouchači Knucklesovi dabovaným Idrisem Elbou, druhou sérii videoherní adaptace Halo a dalšího spin-offu se dočká i velkolepý Yellowstone režiséra Tylera Sheridana, který bude vyprávět o americké prohibici v roce 1932.

Filmové novinky

Kromě nových seriálů na akci pro investory Paramount oznámil i řadu nových filmových projektů. Fandy zejména potěší čtvrtý Star Trek, na kterém opět pracuje J. J. Abrams, nová pokračování ale dostane i zmíněný Ježek Sonic, celé nové trilogie se dočkají Transformers a v roce 2025 dorazí i očekávaný třetí díl Tichého místa v režii Johna Krasinskiho.

Slibný filmový projekt mimochodem oznámil i Netflix. Zatímco v kinech se aktuálně prohání Tom Holland v Uncharted, producenti se rozhlíží po další slibné videoherní značce. Streamovací služba si vyhlédla RPG střílečku Bioshock, oceňovanou hráči i herními kritiky. Vypráví o podvodním městě Rapture, které zkraje 60. let objeví jediný přeživší havárie letadla do Atlantického oceánu.

Batman získal výjimečné ocenění

Kurátorská organizace AMC Artisan Films každoročně uděluje známku výjimečné kvality filmům, které zásadním způsobem prohlubují médium a posouvají žánrové hranice. Za studii psychologického stavu své hlavní postavy se prvním komiksovým filmem, který byl takto oceněn, stal tři roky starý Joker režiséra Todda Phillipse.

Nyní se po jeho bok přidává i jeho nemesis, Batman, který se s novým představitelem Robertem Pattinsonem chystá do kin v březnu a soudě podle očekávání diváků i masivní marketingové kampaně má i šanci stát se po Spider-Manovi druhým pandemickým filmem s miliardovými tržbami. Detektivní a hororový nádech filmu je tedy soudě podle čerstvého ocenění skutečně výjimečný a máme se na co těšit.


Na co se chodilo

Po Spider-Manovi máme další potvrzení, že když do kin přijde silný a fanoušky vyhlížený titul, sály se diváky jen hemží. Tajemství staré bambitky 2 z původního zimního termínu trefilo naprosto perfektní načasování, když v den premiéry byla zrušena hygienická opatření, která návštěvy kin silně komplikovala rodinám s dětmi. Byl to asi osud, a příjemná pohádka tak ohromuje výsledkem fantastických 90 tisíc diváků za první víkend, a tak lze čekat, že to loupežník Karaba postupně dotáhne klidně i na půl milionu diváků, zvlášť díky potenciálu stát se trvalkou v letních kinech. Po desetitisících navíc diváci v Česku běhali i na dobrodružné Uncharted, tuzemští kinaři si tak po dlouhé době mohli spokojeně mnout ruce.

U našinců příliš nezabodovala výborná detektivka Smrt na Nilu, což je škoda, ale starší diváci zkrátka kinosály stále příliš nevyhledávají. Přes dva roky odkládaná premiéra zvlášť nebodovala ani doma v Americe. Možná i díky kontroverzím spojeným s hercem Armie Hammerem si film přišel za první víkend jen na nějakých 13 milionů dolarů, což je oproti o pět let starší Vraždě v Orient expresu výsledek o více než polovinu horší. Spolu s nevalnými výsledky z dalších trhů tak hrozí, že jsme se s Poirotem v této podobě setkali naposledy a že Disney mít potřebu pokračovat v sérii podědené po Foxech nebude.

Filmový tip

Tento týden jsme se příliš výrazných premiér nedočkali, pokud jste ale fandy komiksových filmů a picnete se před kinem s kámoši několika panáky, mohli byste si užít francouzskou parodii Super-Blb o herci, který cestou z natáčení v kostýmu superhdiny Badmana nabourá a po probuzení ztratí paměť. Nabude proto dojmu, že musí být skutečným superhrdinou a vydá se zachraňovat nevinné. Řada narážek na filmy od Marvelu a DC dovede slušně pobavit a byť řada cringe momentů by bez váhání zapadla do repertoáru Festivalu otrlého diváka, některé vtipy, jako je únos dítěte zlovolným orlem nebo zdrogovaná návštěva toalety, jsou při své pitomosti výbornou odpočinkovou zábavou.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, Falcon, Netflix, HBO MAX, CinemArt, Vertical Entertainment, Bioscop, Bontonfilm © 2022