Total Week #8/22 – Osekaní Oscaři a remake Narušitele systému bez kalhot

S tím Star Trekem, který jsme vám slibovali před týdnem, to nakonec možná až tak horké nebude. Pardon. Povíme si proč, kromě toho se ale zaměříme i na novou režijní posilu předaleké galaxie, překvapivý komiksový hit, upozaděné oscarové kategorie či bývalého striptéra, který si zahraje v remaku německého dramatu.

Oscaři osekávají kategorie

Předávání cen Oscar už několik let bojuje s klesajícím diváckým zájmem, který se snaží obnovit nerůznějšími způsoby. Aby samotný ceremoniál 28. března lépe odsýpal, několik jeho kategorií bude letos tak trochu odsunuto na vedlejší kolej a vyhlášeno ještě před začátkem i tak tři hodiny dlouhého přenosu.

Konkrétně jde o cenu za hudbu, zvuk, výpravu, masky a střih, což je bezpochyby trochu škoda vůči zástupcům těchto nelehkých filmových profesí. Akademie přitom podobný zásah už před lety zkoušela a setkala se s tvrdou kritikou, letos se ale pro pokus s dramaturgií večera definitivně rozhodla. Uvidíme za pár týdnů, jak tento krok sledovanosti pomůže.

Narušitel systému bez kalhot

Channing Tatum je fešák a určitě fajn chlap, o vyloženě oscarový materiál se ale nejedná. Potvrdil to ostatně i jeho nejnovější film, Pes, kde je jeho výkon poněkud zastíněn hereckým rozsahem belgického ovčáka. Přesto se z nějakého důvodu má objevit v americkém remaku uznávaného německého dramatu Narušitel systému.

Původní film světu představil mladinkou talentovanou německou herečku Helenu Zengel v hlavní roli holčičky Beni, která trpí nekontrolovatelnými záchvaty vzteku. Ačkoli originál remake určitě nepotřebuje, studio MGM na něj nedávno zakoupilo práva. Původní režisérka Nora Fingscheidt projekt hlídá z pozice výkonné producentky, obsazení Tatuma do remaku festivalového dramatu nicméně už teď budí menší nedůvěru. Ale třeba mu křivdíme a za pár let zjistíme, že mu producenti svěřili rovnou hlavní roli a že je jako ukřičená blondýnečka je zcela přesvědčivý.

Režisér Spider-Mana míří ke Star Wars

Seriálovým otloukánkem této zimy se tak trochu stal nový přírůstek do předaleké galaxie, Book of Boba Fett. Podivná dramaturgie a péče o kultovní hlavní postavu fanoušky příliš nenadchla, Star Wars ale pochopitelně budou mít hned několik šancí na reparát. Kromě očekávaného třetího Mandaloriana a seriálové Ahsoky Disney+ připravuje i seriál The Acolyte z období Vrcholné republiky, odehrávající se několik tisíc let před událostmi filmů. Tento týden jsme se dozvěděli, že pod palec by jej mohl dostat velmi zajímavý režisér.

Producent Jon Favreau by totiž podle čerstvých zpráv rád místo nabídl marvelovskému kolegovi Johnu Wattsovi, jehož Spider-Man: Bez domova stále válcuje kina po celém světě a který aktuálně chystá reboot Nezvratného osudu a pro Disneyho i novou Fantastickou čtyřku. Watts se tak vzhledem k obrovskému pavoučímu úspěchu definitivně stává hojně žádaným hollywoodským jménem, které si dost možná osahá i druhou nejžhavější disneyovskou značku.

Peacemaker – John Cena (foto: HBO Max)

Krvavé komiksy táhnou

Kdo seriálovým otloukánkem rozhodně není, je komiksový Peacemaker na HBO Max. Zatímco parádní Sebevražedný oddíl vloni v létě v pandemií zkoušených kinech bohužel pohořel, jeho televizní spin-off trhá rekordy a nadchnul řadu fandů, kterých v průběhu vysílání jen přibývalo. Režisér James Gunn jim navíc v poslední epizodě udělal radost jistým nečekaným cameem, které pro seriál dotočil na place Strážců galaxie. Krvavé příběhy tak trochu dementního supervojáka tedy již byly oficiálně obnoveny pro druhou sérii, její termín premiéry zatím ale neznáme. Na seriál s jednou z nejlepších úvodních znělek v historii se tak jako tak už ale můžeme začít těšit.

Bude zajímavé sledovat, jak na dospělejší tvorbu konkurenčních komiksovek zareaguje Disney+, které chystá údajně velmi temného Moon Knighta a konečně do svého portfolia zahrnuje i pár let staré, eRkové, původně netflixovské seriály, jako je Daredevil nebo Punisher.

Investor se nažral, Star Trek zůstává celý

Minulý týden jsme informovali o tom, že Paramount na investorské akci oznámil přípravy čtvrtého Star Treku. Vtip je v tom, že pokud herecké hvězdy předchozích filmů poslouchají nebo čtou Total Weeky, dozvěděli se o tom sami právě od nás. Chris Pine s kolegy a jeijch agenti totiž údajně nemají podepsanou jedinou smlouvu a zpráva pro ně byla naprostou novinkou.

Přípravy pokračování přitom před lety ztroskotaly právě na neshodách o finančním ohodnocení herců. Oznámením čtyřky se studio tak trochu zahnává do vyjednávacího kouta, navíc hodlá-li rozjet kamery už koncem tohoto roku, jak bylo řečeno. Na místě jsou tedy obavy, jestli pompézní oznámení nebylo jen opíjení investorů rohlíkem a jestli fandové reálně mají v tuto chvíli co vyhlížet.

Star Trek: Do temnoty (foto: Cinemart)


Na co se chodilo

Podobně, jako jsme předchozí týdny dokola omílali fantastický kasovní úspěch Spider-Mana, se už potřetí musíme dotknout Tajemství staré bambitky 2 a Uncharted, titulů, které nadále ovládají česká kina. Zatímco výpravná pohádka s Tomášem Klusem už brzy sebevědomě pokoří hranici 200 tisíc diváků, dobrodružství s Tomem Hollandem má už na kontě něco přes polovinu této cifry. Jen velmi průměrně se mezitím vede neslavně přijímané romantické komedii V létě ti řeknu, jak se mám, na kterou nepřišlo ani 50 tisíc diváků. Je to sice podstatně více, než se povedlo nedávné Mimořádné události, ale tvůrci si nepochybně přáli lepší čísla.

Videoherní adaptaci se daří i v zahraničí, a zatímco předchozí Hollandův film, Spider-Man, už v tamním žebříčku pokořil Avatar na třetím místě nejnavštěvovanějšího snímků v amerických kinech, Uncharted dělá šéfům v Sony velkou radost a nová filmová značka je bezpochyby na světě. Přes 300 milionů dolarů z celého světa při zjednodušené tržební matematice znamenají, že film už je skoro zaplacený a následující tržby se pomalu začnou přehupovat do čistého plusu. Hollandovi agenti musí mít radost. Tatumův Pes mezitím během prvního víkendu v Americe stihl vydělat nějakých 18 milionů dolarů, díky čemuž vzhledem ke skromnému rozpočtu již je jasné, že o finanční propadák nepůjde.

Filmový tip

Jestli si tento víkend chcete odfrknout, zmíněná komediální road-movie Pes s Channingem Tatumem se k tomu nabízí. Bývalý mariňák Briggs v něm kývne na úkol odvézt fenku Lulu přes skoro celé Státy na pohřeb bývalého kolegy z armády. Tatum se v hlavní roli snaží popasovat s armádně vycvičenou fenkou, která si cestu k novému člověku hledá jen těžko, zatímco psí slečna svého namachrovaného opatrovníka pomalu učí disciplíně. Pes je film přesně takový, jako jeho název – možná trochu prostý, ale na nic si nehrající a vyvolávající milé asociace. Kdo čeká jednoduše fajn sled scének o člověku a čtyřnohém chlupáči, léčícími si vzájemně zraněné duše a nacházejícími ve svých životech díky tomu nový smysl, bude spokojený.

Total Week si příští dva víkendy budete moci pouze číst v textové podobě tady na webu, než se 18. března vrátíme i s jeho podcastovou podobou.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm Media, A.M.P.A.S., Bontonfilm, CinemArt, HBO MAX © 2022