V kinech od 3. března (přehled a ukázky)

Z Gothamu přímo na vaše filmové plátno dorazil temný rytíř Batman s tváří Roberta Pattinsona. A nutno říct, že nezklamal. Počáteční hejty skalních fanoušků byly tentokrát zcela mimo mísu. Z úplně jiného soudku je dokudrama Identita ES, který přináší  neuvěřitelný životní příběh jednoho z nejuznávanějších světových imunologů a genetiků Emila Skamene. A nakonec tu máme drama Syn z Bosny a Hercegoviny. Vypráví o inteligentním klukovi, který se těžce vyrovnává s tím, že je adoptovaný a postupně propadá sebedestrukci.

Batman (USA, 2022)

Dva roky slídění po ulicích jako Batman, který nahání strach zločincům, zavedly Bruce Waynea hluboko do stínů Gotham City. Mezi zkorumpovanou sítí městských úředníků a vysoce postavených osobností má osamělý mstitel jen několik důvěryhodných spojenců – Alfreda Pennywortha a poručíka Jamese Gordona – a mezi svými spoluobčany se stal jediným ztělesněním pomsty. Když se vrah sérií sadistických machinací zaměří na gothamskou smetánku, stopa záhadných indicií pošle Největšího detektiva světa na vyšetřování do podsvětí, kde se setká s postavami jako Oswald Cobblepot, Edward Nashton, Carmine Falcone a Selina Kyleová. Jakmile důkazy začnou vést blíže k domovu a začne být jasný rozsah pachatelových plánů, musí Batman navázat nové vztahy a odhalit pachatele, aby se stal symbolem naděje Gotham City.

Batman
Akční / Drama / Krimi
USA, 2022, 176 min
Režie: Matt Reeves
Předloha: Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)
Scénář: Matt Reeves, Peter Craig
Kamera: Greig Fraser
Hudba: Michael Giacchino
Hrají: Robert Pattinson, Zoë Kravitz, Paul Dano, Jeffrey Wright, Colin Farrell, Andy Serkis, Peter Sarsgaard, John Turturro, Barry Keoghan, Jayme Lawson, Alex Ferns, Rupert Penry-Jones, Con O’Neill, Max Carver, Charlie Carver, Mark Killeen, Joseph Balderrama, Amber Sienna, Douglas Bunn, Jimmy Star, Amanda Blake, Angela Yeoh, Jay Lycurgo


Identita ES (Česko, Slovensko, Kanada, 2022)

Režisérka Alena Činčerová natočila celovečerní dokument Identita ES. Předcházela tomu dlouhá etapa předběžného shromažďování archivních materiálů z Kanady a Prahy. Dokument přináší neuvěřitelný životní příběh jednoho z nejuznávanějších světových imunologů a genetiků, Čechokanaďana profesora Emila Skamene. Celý život zasvětil odhalování tajemství genů a přitom sám neznal po desítky let svou vlastní identitu. Jen souhrou náhod objevil, že je někdo úplně jiný. Poté co opustil Československo, žije již léta v Kanadě. A zcela výjimečně nosí na klopě malou zlatou lilii jako rytíř řádu nejvýznamnějších Quebečanů. A nad ním kulatý nenápadný odznáček, vyznamenání od britské královny Alžběty pro Kanaďany, kteří jsou významní pro Britské impérium. Profesor ES se narodil za II. světové války v haličské Bučači asi v srpnu1941. Přesněji to neví. Svou pravou identitu neznal třicet let. Narodil se jako Emil Kleiner, jako dítě židovských rodičů, jako syn významného haličského notáře Benio Kleinera a jeho manželky Gizely. Jeho rodiče zahynuli při pogromu v roce 1943. Krátce před svou smrtí však dokázali zařídit, že osmnáctiměsíční synek byl složitou cestou dopraven do Prahy. Z 16 000 bučačských Židů přežili válku jen čtyři lidé. Za celoživotním snažením profesora Skamene stojí touha dokázat, že záchrana jeho života měla cenu.

Identita ES
Dokumentární
Česko / Slovensko / Kanada, 2022, 81 min
Režie: Alena Činčerová
Scénář: Alena Činčerová
Kamera: David Ployhar
Produkce: Viktor Schwarcz
Střih: Jan Skalský
Zvuk: Michal Janoušek


Syn (Bosna a Hercegovina, 2019)

Armanovi bude brzy 18 let. Jako miminko ho adoptovali Jasna a Senad, kteří nemohli mít vlastní děti. Jasna však po čtyřech letech otěhotní a narodí se jí chlapeček Dado. Arman se po celý život těžce vyrovnává s tím, že je v rodině adoptivním dítětem. Je plný výbušné energie a spolu se svými spolužáky se dostává do jednoho průšvihu za druhým. Přestože je velmi inteligentní, je označován za “problémové dítě”. Při hledání své identity a biologické matky neustále bojuje s démony své minulosti. Zároveň se snaží chránit svého mladšího bratra Dada (14) před všemi nástrahami moderní bosenské společnosti – drogami, zbraněmi, odchodem do válečných zón na Blízkém východě.

Syn
Sin
Drama
Bosna a Hercegovina, 2019, 106 min (Alternativní 102 min)
Režie: Ines Tanović
Scénář: Ines Tanović
Kamera: Mitja Ličen
Hrají: Snežana Bogdanovič, Uliks Fehmiu, Emir Hadžihafizbegovič, Lazar Dragojevic, Ermin Bravo, Jernej Kogovsek, Izudin Bajrovic, Admir Glamocak