Peter Dinklage představuje svou verzi Cyrana (video)

Peter Dinklage, známý především jako Tyrion ze Hry o trůny, míří do českých kin ve věhlasné roli Cyrana z Bergeracu. Původně divadelní hra Edmonda Rostanda z roku 1857 je fikcionalizovaným příběhem skutečné osobnosti téhož jména, jejíž étos tvůrci představují v novém videu z placu. 

Zručný šermíř s mnoha talenty a jazykem stejně ostrým, jako jeho meč, slouží ve francouzské armádě a po bojích se věnuje psaní básní. Cyrano však tradičně ve všech adaptacích trpí fyzickou vadou na kráse, ať už jde o škaredě přerostlý nos z původní hry nebo trpasličí vzrůst z aktuální filmové verze.

Proto se trápí domněle neopětovanou láskou ke krásné Roxaně v nevíře, že by obletovaná dívka mohla mít zájem o někoho, jako je on. Cestu k jejímu srdci pomáhá najít svému příteli, který ho poprosí o pomoc.

Notoricky známý námět se dočkal již nespočtu divadelních a muzikálových inscenování po celém světě, aktuální Cyrano režiséra Joea Wrighta je pak již šestou filmovou adaptací. Od září minulého roku se již stihl představit na několika festivalech a posbírat několik nominací a cen, především za výkon hlavního představitele a kostýmy. V Česku ho v kinech můžeme vidět od 31. března.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz 
foto/video: Forum Film © 2022