V Praze startuje devátý ročník sci-fi festivalu Future Gate, hledá stopy mimozemšťanů

Startuje 9. ročník festivalu science fiction filmů a kultury Future Gate, který potrvá v pražském kině Lucerna od 9. do 14. března. Festival se tentokrát věnuje tématu mimozemského života na planetě Zemi a hledání odpovědi na otázku, zda jsme ve vesmíru sami. Festival zahájí singapurský snímek Tiong Bahru Social Club, který osobně představí dvoučlenná delegace. Online hostem bude držitel Oscara a tvůrce filmu Šílený bůh Phil Tippett a režisér japonského filmu Junk Head Takahide Hori. Festival rovněž přivítá řadu českých hostů z řad filmařů, vědců i badatelů, kteří zpestří bohatý doprovodný program. 

Tiong Bahru Social Club

Zahajovací singapurský film Tiong Bahru Social Club režiséra Tan Bee Thiama vypráví o samotě, stáří a síle moderních technologií. Titul je výjimečný svým nadčasovým poselstvím a výtvarným zpracováním v duchu poetiky filmů Wese Andersona. Snímek v Praze osobně uvedou režisér Tam Bee Thiam a kameraman a střihač Lei Yuan Bin. Delegace doprovodí také brněnské promítání 15. března. 

Šílený bůh

Kromě zahajovacího snímku se v hlavní soutěži objeví následující zajímavé tituly: Držitel Oscara a legenda trikové scény Phil Tippett (Hvězdné války, Jurský park, RoboCop) loni dokončil svůj dlouholetý režijní počin Šílený Bůh. Film zavede fanoušky klasické animace do temně fantaskního světa na pokraji apokalypsy. Japonský režisér Takahide Hori pracoval na svém filmu Junk Head celých 7 let. Film je natočen metodou animace stop motion, skládá se ze 140 000 záběrů a byl oceněn na mnoha zahraničních festivalech (např. Festival Fantasia v Montrealu). Afrofuturistický muzikál s kyberpunkovou výpravou a magickou atmosférou Neptune Frost kritizuje kapitalismus i rasismus a řeší aktuální queer témata na pozadí velké lásky dvou mladých lidí. Tento snímek je společným režijním počinem Anisiy Uzeyman a herce a zpěváka Saula Williamse. Soutěžní kolekci doplní velkolepý ruský snímek Sputnik režiséra Jegora Abramenka. Mladá vědkyně kývne na účast v tajném vládním projektu. To ale netuší, že součástí její práce bude pozorovat mimozemského parazita, který každou noc opouští tělo hostitele.

Program festivalu nabídne ale i krátké filmy, legendy žánru, dokumenty a zvláštní uvedení.

Junk Head

Devátý ročník festivalu doprovodí společná výstava výtvarníků Michala Suchánka a Jonáše Ledeckého. Michal Suchánek představí ukázku ze svého legendárního komiksu Děsivé radosti, který zpracoval podle povídek Ondřeje Neffa. Jonáš Ledecký prezentuje komiksové stripy vytvořené s Johnem Rileym – Pussycat Assassins, které pravidelně vycházely v magazínu Playboy v letech 2018–2020. V pasáži Lucerna bude umístěna i druhá festivalová výstava. Studenti Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace pražské Umprum vytvořili redesign časopisu Ikaria XB1, nejstaršího českého sci-fi časopisu. Festival se věnuje i vážným a aktuálním tématům. Válku na Ukrajině rozeberou válečný veterán Otakar Foltýn a novinář Ondřej Soukup.

Pozvání na besedu po skončení legendárního filmu Věc přijal český filmový kritik František Fuka. Po filmu Predátor si s diváky popovídá dramaturg Jiří Flígl. Tématu sekt se bude věnovat po projekci dokumentárního filmu Prorok a mimozemšťané novinář Jiří X. Doležal. Po dokumentárním filmu Život za hranou hledající odpověď na otázku, jestli jsme ve vesmíru sami, bude na otázky diváků odpovídat biofyzik Vladimír Kopecký z matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Vědec a filozof Jan Romportl bude s diváky besedovat po projekci filmu Kyberpunk: Vrchol žánru.

V Galerii Lucerna bude od 7. března rovněž k vidění výstava fotografií z dokumentární série režiséra Petra Vachlera Přísně tajné projekty UFO: Odtajněno. Výstava zavede na místa spatření mimozemských létajících objektů. V sobotu 12. března budou mít diváci možnost zhlédnout zdarma dva díly z této filmové série, která byla původně určená pouze pro Netflix. Ve stejný den a na stejném místě proběhne beseda s názvem O UFO vážně, nevážně s neurobiologem a vědeckým pracovníkem AV ČR Tomášem Petráskem, Ph.D. a publicistou, ufologem a vedoucím projektu Záře Vladimírem Šiškou.

Po skončení hlavní pražské části se program festivalu objeví také v Brně, Košicích, Plzni a Šumperku.

Bližší info na: https://futuregate.cz/

-red-
zdroj: A. Brabcová
foto/video: Future Gate Festival © 2022