Exkluzivně: Rozhovor s tvůrkyněmi nové pixarovky Proměna nejen o dospívání (video)

Nový animák od Disney Pixar Proměna představuje Mei, sebevědomou a trochu nesvou třináctiletou dívku s partou dobrých kamarádů, obdivuhodnými výsledky ve škole a většinou nadprůměrnými vztahy s rodinou. Meilin – pro své kamarády Mei – má veškeré důvody se domnívat, že se jí na střední škole bude velice dobře dařit. Ale podle režisérky Domee Shi to pro většinu třináctiletých dětí nebývá tak docela pravda. „Toužila jsem se zaměřit na konflikty mladé dospívající dívky – na její rozpolcenost mezi tím, aby byla dobrou dcerou, a touhou naplno projevit svou skutečnou, poněkud chaotickou osobnost.“ Podívejte se na video, ve kterém se tvůrkyň z Pixaru ptáme, co je k natočení tohoto snímku, který právě vstoupil do českých kin, vedlo.

Vztah matky a dcery je ve filmu Proměna hlavním tématem, které je režisérce navíc velmi blízké. Shi, která v roce 2018 pro společnost Pixar natočila krátký film Bao, který získal Oscara, říká, že když se jí ptali, proč je malý knedlík v tomto krátkém filmu chlapec, její odpověď byla – jak se ukázalo – prorocká. „Řekla jsem, že na rozebrání vztahů mezi matkou a dcerou bychom museli natočit kompletní celovečerní film,“ říká Shi. „Představovalo to pro mě ve skutečnosti velkou motivaci, když jsem předkládala svůj nápad na natočení filmu Proměna. Nikdy to není černobílé. Na začátku filmu Mei upřímně zbožňuje vztah se svou matkou, ale vnímá touhu vydat se novými směry – jako každý v jejím věku. Jde o období velkých změn.

Ve filmu Proměna je tato fáze dospívání zdůrazněna nečekaným, neutajitelným a fantastickým způsobem: když Mei přemohou emoce, „problikne“ do podoby obrovské červené pandy. „V jednu chvíli je všechno perfektní,“ popisuje Shi. „A pak, stejně jako u nás všech, na nás na každém kroku číhá naprostá hrůza. Mei je mnohem vyšší, hladovější, emotivnější. Promění se v obrovskou červenou pandu a jediným způsobem, jak se znovu proměnit zpátky do lidské podoby, je začít zhluboka dýchat, uklidnit se a ovládnout své emoce. Podobá se to příběhu Neuvěřitelného Hulka, jen v roztomilejší podobě.

Podle producentky Lindsey Collins se děj filmu Proměna odehrává v kanadském Torontu na počátku roku 2000. „Odehrává se v důvěrně známé době a na známém místě, které nás všechny tak nějak zasazuje do reality,“ vysvětluje Collins. „Nejde o magický svět. To je důležité, protože samotný příběh je dost fantastický, setkáváme se v něm s dívkou, která prožívá kouzelnou formu puberty a promění se ve velkou červenou pandu – ale přesto se s ním všichni můžeme ztotožnit.

Jde o příběh o dospívání, o změnách a chvílích proměn,“ pokračuje Collins. „Pojednává o tom období našeho života, kdy se snažíme zjistit, kým jsme.

-red-
video: Totalfilm Media, Disney Pixar, Falon (1, 3), Falcon, Disney Pixar (2) © 2022