Proměna: Nová pixarovka vás překvapí, ale zcela jinak, než čekáte (recenze)

Pixar uvádí příběh třináctileté Mei Leeové, která se jednoho dne při silném výlevu emocí promění v obrovskou, huňatou pandu červenou. Kde by divák seznámený s předchozími kousky studia zodpovědného za Vall-Iho, V hlavě nebo Duši čekal další velké podobenství o tématech, která nás přesahují, tvůrci nečekaně servírují příjemně přízemní příběh o dospívání jedné malé holky v kanadském velkoměstě.

promena-pixar

Navzdory tomu, že obě autorky filmu svou kariéru u Pixaru budují už roky a pracovaly i na několika jeho projektech, Proměna v mnoha ohledech z portfolia studia vybočuje. Vypadá jinak, věnuje se jiným tématům, jinak je prezentuje a spoléhá i na jiný, jaksi méně laskavý způsob humoru, než na jaký jsou diváci Toy Story nebo Příšerek s.r.o. zvyklí.

Netradiční audiovizuál

Byť v tomto případě nejde o nezapomenutelný animační drahokam, jako u některých nedávných kousků z produkce Pixaru, technické stránce samozřejmě nelze nic vytknout. Proměna je po stránce animace postav i prostředí jiná než obvykle, na superrealistické pohyby muzikantů nebo precizně vymodelované textury městských ulic z nedávné Duše zapomeňte.

I vzhledem k asijské tematice Proměna přemrštěnou mimikou a řečí těla svých postaviček připomene mnohdy spíš anime. To by samo o sobě nemuselo sednout všem, přepálenost východních animáků naštěstí nepřesahuje míru. Výrazná a správně uhozená je i hudba, zvlášť při scénách s fiktivním popíkovým boy-bandem 4-Town, jehož členové hlavní hrdince nedávají spát. Dabing je samozřejmě jako vždy špičkový, ať už jde o originální nebo českou verzi.

promena-pixar

Lamači dívčích srdcí, 4-Town (foto: Pixar)

Netradiční tématika

Snaha zavděčit se přísné mamince, neodpouštějícímu kolektivu vrstevníků v kombinaci se sexuálními fantaziemi dospívající dívky a bojem o soužití s proměnami jejího těla pak jsou na Pixarovky, obvykle se zabývající spíš duchovnějšími a abstraktnějšími hodnotami, rovněž poměrně smělými a osvěžujícími tematickými prvky. Proměna není nikdy vyloženě explicitní, připodobnění prvního incidentu s velkou červenou pandou k první menstruaci ale postavy komentují přímo, což diváka relativně překvapí nehledě na to, jestli na metaforu v duchu sám už přišel.

 • Režie - 65%
  65
 • Scénář - 70%
  70
 • Animace - 75%
  75
 • Hudba - 65%
  65
 • Dabing - 80%
  80

Proměna (2022)

Spíš než oslňující výtvarnou stránkou nebo svou komikou nová Pixarovka zaujme svými tématy. Proměna je i díky tomu, jak málo své studiové sourozence připomíná, poměrně výrazným kouskem z pixarovského portfolia, kterou si díky patáliím veliké huňaté pandy užijí i prcci, primárně je ale určena pravděpodobně pro zhruba třináctileté dívky ve věku hlavní hrdinky, pro které film nese nejvíc.

71 %
Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon © 2022

Proměna
Turning Red
Animovaný / Dobrodružný / Komedie
USA, 2022, 100 min
Premiéra: 10. 3. 2022 Falcon
Režie: Domee Shi
Dialogy a režie českého znění: Magda Landsmannová
Scénář: Domee Shi
Hudba: Ludwig Göransson
V českém znění: Linda Křišťálová, Barbora Trnavská, Mariana Franclová, Anna Mercedes Čtvrtníčková, Jan Holík, Eliška Balzerová, Daniel Gabriel, Irena Hrubá, Aneta Krejčíková, Eliška Nezvalová, Martina Hudečková, Dalimil Klapka, Robert Hájek, Jindřich Žampa, Tomáš Poláček, Matěj Havelka, Luboš Ondráček, Jiří Köhler, Olivie Coco Rafajová a další
V originálním znění: Sandra Oh, Rosalie Chiang, James Hong, Sasha Roiz, Maitreyi Ramakrishnan