Total Week #10/22 – Oživení Legendy, nové tváře Duny a už zase další Vetřelec

Starý známý Vetřelec se zase dočká vzkříšení, stejně jako dlouho zapomenutá Já, legenda. Studio Warner posouvá řadu svých filmů na příští rok a pomalu dává dohromady obsazení pro druhou Dunu, zatímco jim Batman sklízí v kinech úspěch. Dokonce takový, že oficiálně zamíří i do televize. Hezký víkend a pěkné počtení. 

Poirot a Já, legenda dostanou pokračování

Uplynulý týden byl tentokrát bohatý na oznámení nových filmových projektů, a to hlavně u zaběhlých velkofilmových značek. Legendární kníratý detektiv Hercule Poirot v podání Kennetha Branagha v kinech řešil svůj druhý případ Smrt na Nilu teprve před několika týdny. Staronové pojetí klasických detektivek se divákům zalíbilo, i když komerčně o velký úspěch nešlo. Ze strany producentů přesto přišlo potvrzení, že třetí vyšetřovací dobrodružství už je v přípravě, byť tentokrát místo do kin zamíří na stream. Scénář je dokončený, děj nás tentokrát zavede do poválečných Benátek a oproti předchozím dílům si má trojku trošku pohrát s žánrovým laděním.

O zmrtvýchvstání se pak pokusí i jeden dlouho odkládaný projekt. Navzdory úspěchu jedničky se nikdy nepovedlo odrazit od země pokračování sci-fi hororu Já, legenda s Willem Smithem. Studio se o něj pokoušelo mnohokrát, Smith a režisér Francis Lawrence ale znova a znova říkali ne. Poprvé od roku 2007 ale podle všeho Smith zaslechl nápad, který ho k návratu přesvědčil. Já, legenda 2 se tedy oficiálně chystá a po bok Smithe se postaví nově obsazený Michael B. Jordan, hvězda z Black Panthera nebo Creed. Režisérský post zatím obsazen není.

Vetřelec právě odpočívá na place – fotka ze zákulisí (1986)

Xenomorph se zase vetře před kameru

Prakticky odnikud se také přihlásil režisér Ridley Scott, který se znova pokusí nakopnout svého klasického Vetřelce. Tato hororová nestvůra se postarala o alespoň jednu probdělou noc snad u každého, na velkém plátně už ale léta škobrtá a poslední pokus z roku 2017 skončil, co se tržeb týče, docela neslavně. Xenomorpha ale ještě přece jen uvidíme, byť ne přímo od Scotta samotného. Ten se totiž chopí jen producentské role a o režii se postará Fede Alvarez, režisér zodpovědný například za horory Smrt ve tmě nebo remake Lesního ducha. Chystaný film má údajně být zcela samostatný a nijak nenavazovat na žádný z dosavadních dílů. Máme také očekávat menší rozpočet a místo sci-fi eposů spíše návrat ke strašidelným kořenům série. Z toho důvodu nejspíš novinka skončí na streamingu. Disney, který nově Vetřelce vlastní, totiž filmy pro dospělé publikum příliš často do kin neposílá.

Další škatulata s filmy od DC

Není žádnou novinkou, že komiksové vydavatelství DC nemá v kinech se svými provázanými filmy ani zdaleka takový úspěch, jako konkurenční Marvel. Z chystaného propleteného vesmíru už zbývá jen několik spíše oddělených snímků, a jak právě vidíme v kinech s Batmanem, některé postavy už se teď dočkávají nových zpracování. Z „propojeného“ DC světa nás ale stále čekají The Flash, druhý Aquaman a Shazam a také Black Adam, které jsme měli čekat ještě letos. Studio Warner ale opět přehazuje premiéry. Black Adam se z léta přesouvá na říjen a Shazam! Fury of the Gods se nově v prosinci utká s Avatarem 2. Aquaman: The Lost Kingdom a The Flash ale rok 2022 opustili úplně a půjdou do kin až v březnu a červnu 2023. Kromě komiksovek se pak na příští rok posouvají také chystaný Wonka a Meg 2: The Trench. U nás se premiéry s největší pravděpodobností velmi brzy přizpůsobí.

Druhá Duna nabírá obsazení

Z Duny se loni v říjnu vyklubal všehovšudy solidní hit a momentálně čekáme, kolik toto ambiciózní sci-fi zvládne posbírat oscarových sošek. Příběh filmu ale ještě není uzavřen a režisér Denis Villeneuve aktivně pracuje na druhé části. Ta by měla dorazit v říjnu roku 2023 a příliš mnoho o ní nevíme. S blížícím se natáčením je ovšem potřeba obsadit nové důležité role a na horizontu se teď poprvé začínají rýsovat potenciální castingy. Jako první hledají filmaři představitelku princezny Irulán, dcery vesmírného císaře a chytré političky, která ve druhé kapitole příběhu zkříží cestu hlavnímu hrdinovi Paulovi. Většina hollywoodských zpravodajů nyní hlásí, že o roli jedná Florence Pugh. Mladá Angličanka se filmovým fandům zapsala do povědomí hlavně rolí potrhlé Yeleny z marvelovky Black Widow a dokonce už v minulosti hrála po boku Timothéeho Chalameta alias Paula v Malých ženách. Obsadit potřebuje také nový záporák Feyd-Rautha, dědic rodu Harkonennů, který byl z první části vynechán. Tady se studio snaží získat Austina Butlera, relativně málo známého herce, který na sebe ale nejspíš velmi brzy upozorní v chystaném životopisném snímku o Elvisovi Presleym. Oba herci zatím o účasti pouze vyjednávají, informovala o nich ale většina hollywoodských zpravodajů. Oba tedy nejspíš mají k rolím blízko.

Zemřel herec Mitchell Ryan

Aktuální Total Week se bohužel neobejde ani bez své smutné zprávy. V pátek 4. března nás totiž ve věku 88 let navždy opustil americký herec Mitchell Ryan. Na první dobrou vám možná jeho jméno příliš neřekne, ke konci kariéry se totiž herec věnoval převážně televizním sitkomům a v posledních letech se již před kamerou neobjevoval. Věřte ale, že jste s jeho prací rozhodně setkali. Mitchell Ryan si střihl roli hlavního záporáka například ve filmu Smrtonosná zbraň a objevil se také v akčních snímcích Operace „Blue Sky“ nebo Soudce Dredd. Rodině přejeme upřímnou soustrast.

Mitchell Ryan

Novinky z televizního světa

Kromě zpráv ohledně velkofilmů nechyběly minulý týden ani žhavé seriálové novinky. Začneme s něčím povědomým, a to zombíky. Živí mrtví běží už dlouhou řadu let, a i když sledovanost a recenze upadají, produkčně se seriál musí stále vyplácet. Stanice AMC totiž dala zelenou již pátému spin-offu s názvem Isle of the Dead (Ostrov mrtvých), v němž se fandové opět shledají s populárními postavami Neganem (Jeffrey Dean Morgan) a Maggie (Lauren Cohan). Šestidílná série by měla dorazit příští rok.

U příležitosti premiéry Batmana navíc HBO Max oficiálně objednalo první řadu seriálu o jedné z vedlejších postav, a to o Tučňákovi. Ve filmu si tohoto obtloustlého gangstera pod tunou make-upu střihl Colin Farrel, který se v seriálu samozřejmě vrátí a ukáže nám Tučňákův vzestup z podřadného kriminálníka na post zločinného krále Gothamu. Režisér aktuálního filmu Matt Reeves v minulosti připravoval také sérii o gothamské policii. V rozhovorech ovšem naznačil, že z původního projektu se v zákulisí stal spíše psychologický horor z prostředí Arkhamského blázince, klasické nemocnice, kde končí většina netopýrových oponentů. Tento seriál ale zatím oficiálně schválen nebyl.


Na co se chodilo?

Jak se předpokládalo, s neustále se opakující trojicí Bambitka, Uncharted a Spider-Man minulý týden zamíchal právě Reevesův Batman. Ten si u nás v premiérovém víkendu ukořistil něco málo přes 74 000 diváků. Výsledek je to samozřejmě solidní, je ale potřeba vzít v potaz, že české diváky temný a vážný hrdina netáhne ani zdaleka tolik, jako konkurenční marvelovky sázející spíše na humor. Kupříkladu nedávný Spider-Man měl oproti svému netopýřímu protějšku za první víkend ještě okolo 100 000 diváků k dobru. Tajemství staré bambitky 2 se čím dál více ukazuje jako pořádná trvalka a připisuje si dalších 30 000 diváků, na druhém místě nečekaně Uncharted s 21 000.

V zahraničí to s Batmanem vypadá podstatně slibněji. Tam si může komiksovka připsat zatím nejlepší otvírák letošního roku a druhý nejlepší otvírák pandemie s krásnými 134 miliony dolarů. Mezinárodně se pak v průběhu týdne stihl přehoupnout přes třístovku. Film sklízí parádní recenze a v Americe ho v následujících týdnech nečeká prakticky žádná konkurence. Pokud tedy diváky neodradí jeho tříhodinová stopáž, má ještě rozhodně potenciál.

Filmový tip

Pokud vás ale v aktuálních nepříjemných časech tvrdé kriminálky příliš nelákají, nabízejí kina tento týden rozhodně solidní obměnu. Studio Pixar představuje svou novinku Proměna. Příběh třináctileté teenagerky, která se v emočně vypjatých chvílích nedobrovolně mění v obří pandu červenou, je pro animačního giganta relativně nečekanou odbočkou. Hlavně díky o něco dospělejší tematice, než jakou v dětských animácích většinou vídáme. Svým výtvarným zpracováním už dnes v animaci oslní máloco, díky sympatického humoru je ale Proměna ideální volbou pro rodiny s dětmi, kterou si užijí nejmenší a zároveň se na ní neunudí ti starší.

připravil: Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Vertical © 2022