Total Week #9/22 – Penn na Ukrajině, twitterový boj o Oscara a dvojka Uncharted

Válečný konflikt pomalu prosakuje do filmového světa, ti odvážnější z filmařů se ale místo psaní na sociální sítě vydávají s kamerou přímo doprostřed bojiště. Všem dnům konec ale není. Svět si stále našel čas i na twitterovou hádku ohledně Oscara pro nejpopulárnější film. Hezký víkend a příjemné čtení.

Sean Penn s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskym

Válka na Ukrajině ve filmovém světě

Filmy pro mnohé slouží jako forma úniku před temnějšími stránkami reality, filmařina je ale navzdory našim idylickým představám hlavně byznysem. Ruská invaze na území Ukrajiny se tedy bohužel odrazila i na Hollywoodu. Několik filmových studií se rozhodlo po vzoru světových států uplatnit vůči agresivnímu Rusku „sankce“. Warner Bros., kteří právě nasazují do kin vysoce očekávaného Batmana, ruskou premiéru prozatím zrušili. O krok dál pak zašli vedoucí studia Disney. Ti se na ruském území rozhodli kompletně pozastavit uvádění svých filmů, počínaje nadcházející pixarovkou Proměna. Příkladem, který Disney nastolil, se následně inspirovali v Sony, Paramountu i Universalu. V Rusku se tedy mohou alespoň na nějakou dobu rozloučit například s Marvelovkami, Star Wars, či většinou animáků.

Celým Hollywoodem pak zazněla slova podpory pro Ukrajinu ze všech směrů. Na stranu napadeného státu se postavili například Angelina Jolie, Ryan Reynolds, Ashton Kutcher nebo Mark Ruffalo. O krok dál poté zašel herec a režisér Sean Penn, šedesátiletý hollywoodský veterán a držitel dvou Oscarů. Ihned po začátku invaze se totiž osobně vydal na Ukrajinu a přímo ve válečné zóně právě natáčí dokument. Penn se o konflikt z filmařského hlediska zajímá dlouhodobě, Ukrajinu průběžně navštěvuje už od listopadu a konflikt dokumentuje delší dobu. Jeho angažovanost se setkala s velmi pozitivní odezvou od ukrajinské vlády a prezidenta, kteří Pennovi děkují za jeho odvahu a nesmírně oceňují jeho snahu ukázat světu pravdu. Herec už stihl navštívit jak válečnou frontu, tak polsko-ukrajinskou hranici, kde společně s uprchlíky nachodil dlouhé míle pěšky.

Twitterový boj o Oscara

Svou vlastní menší krizí si už několik let procházejí Ceny Akademie. Sledovanost upadá, nominacím dominují nekomerční snímky a ceremoniál se proto zbavuje veřejnosti neatraktivních cen. Letos ale přichází ještě jedna změna. Filmoví fandové mohou už několik týdnů na Twitteru pomocí hastagu #OscarsFanFavorite hlasovat pro filmy, které by podle jejich úsudku zasloužily nějaké to ocenění, i když se na ně v nominacích opomnělo (nebo je tam Akademie spíše nechtěla). Jaké snímky zatím mají největší šanci, teď zveřejnil oficiální účet Oscarů. V boji o sošku za „oblíbenost“ se momentálně nacházejí například komiksárny Spider-Man: Bez domova a Sebevražedný oddíl, hororové šílenství Zhoubné zlo, nebo streamingové snímky Armáda mrtvých a Příběh popelky. Hlasování ale ještě uzavřeno není, výsledek tedy můžete lehce ovlivnit na Twitteru.

Chris Hemsworth (foto: AMPAS, archiv)

Šílený Thor a Zběsilý Aquaman

Chris Hemsworth, neboli marvelovský bůh hromu Thor, a Jason Momoa, alias podmořský král Aquaman, si v posledních letech založili image hlavně na rolích vtipkujících klaďasů. V průběhu týdne se ale oba pánové upsali k poměrně atypickým rolím. Každý si totiž střihne hlavního záporáka, jenom v rozdílných sériích. Hemsworth se připojil k chystané Furiose, spin-offu Šíleného Maxe z roku 2014, jenž se připravuje už nějakou dobu. Režisér George Miller v něm zdokumentuje mládí odvážné bojovnice, hlavní roli tedy po Charlize Theron převezme mladší Anya Taylor-Joy a nově se postaví právě Hemsworthovi. Jason Momoa se poté rozhodl vyměnit žraloky za auta. Už nějakou dobu kroužil okolo desátých Rychle a zběsile, nově ale potvrdil, že v chystaném předposledním dílu série skutečně bude a namísto dalšího člena „rodiny“ ztvární padoucha.

Steve McQueen ve filmu Bullitův případ

Steven Spielberg oživí další klasiku

Přestože v kinech snímek pohořel, díky muzikálu West Side Story si Steven Spielberg u mnohých po několika slabších letech obnovil status legendárního režiséra. Talent mu samozřejmě nikdo neupře, bohužel si jen nevybíral ty nejlepší náměty. Doufejme tedy, že jeho nejnovější počin bude opět stát za to. Spielberg totiž začal připravovat nový film o postavě policejního poručíka Franka Bullita ze slavné kriminálky Bullitův případ. Původní film z roku 1968, kde si hlavní roli před svým předčasným úmrtím střihl Steve McQueen, měl velký dopad na tehdejší filmovou sféru. Spielberg ovšem neplánuje remake, ale zcela původní příběh. Hlavní postavu si tedy spíše vypůjčí. Kdy přesně na film vlastně dojde, to je zatím ve hvězdách. Režisér totiž ještě letos plánuje uvést film The Fablesman a nedávno koketoval i s námětem na western.

Uncharted postupuje do dalšího levelu

Ve studiu Sony se nejspíš pěkně zapotili, když videoherní adaptace Uncharted v čele s Tomem Hollandem vyrážela do kin. Promarnit lukrativní značku a zároveň pošramotit dobré jméno aktuálního Spider-Mana je to poslední, co by potřebovali. Prolomit prokletí filmů podle slavných her se ale nakonec podařilo, alespoň tržbami určitě. Ohlasy jsou spíše průměrné, za dobré odreagování se ale lidé evidentně nebáli zaplatit. Bylo jen otázkou času, kdy začnou padat slova o sequelech, a nemuseli jsme čekat dlouho. Ředitel studia Tim Rothman totiž v rozhovoru potvrdil, že z Uncharted se stane nová filmová série.


Na co se chodilo

Co se tržeb týče, zůstáváme už třetí týden beze změny. Češi si na své pohádky potrpí a Tajemství staré bambitky 2 tuzemským kinosálům dominuje už třetí týden v řadě s 45 tisíci diváky. Celkově jich ale film v kinech vidělo už téměř 250 tisíc a nějaký dech filmu ještě určitě zbývá. Žádné překvapení nečeká ani na druhé příčce, kterou znova obsazuje výše zmíněné Uncharted s dalšími 30 tisíci diváky. Třetí je pak s polovičními 15 tisíci komedie V létě ti řeknu, jak se mám. Novinkám se bohužel nepodařilo probojovat ani do top pětky, s osmi tisíci diváky si snímek Pes nárokoval šesté místo a oscarový favorit Belfast skončil až čtrnáctý.

V zahraničí bohužel Bambitku nenajdete, tamější diváci se tedy prozatím spokojí alespoň s Uncharted, které si v Americe za víkend připsalo dalších 23 milionů dolarů. Stříbrný a bronzový stupínek v zahraničí následně obsazují Pes a Spider-Man s deseti a pěti miliony. Kasami by naštěstí příští týden měl pořádně zatřást nový Batman. Postava Gothamského rytíře je přes oceán mimořádně populární. Uvidíme tedy, jestli si její věhlas odrazí i u nás.

Filmový tip

Alespoň podle našeho názoru rozhodně stojí za to dát novému Netopýřímu muži šanci. Komiksovek dostáváme každoročně plnou náruč a samotného Batmana jsme viděli s tolika tvářemi, že překvapit originalitou už novinka nejspíš nedovede. Režisér Matt Reeves ovšem filmu vštípil v sérií dosud neviděnou atmosféru a detektivní ladění, které Batmanovi prostě a jednoduše nesmírně padlo. Tříhodinová stopáž uběhne jako voda a místy nedomyšlený příběh více než vynahrazuje kreativní, podmanivá kamera a bombastický soundtrack.

připravil: Petr Schön, Totalfilm.cz
foto/video: archiv, AMPAS, Vertical Entert., Bioscop, Falcon © 2022