Vidět Salisbury: Film, který předpověděl Putinovy hrozby (trailer)

Film, který měl poukázat na hrozby plynoucí z politiky Vladimira Putina, se ještě před svým uvedením stal obrazem dnešních dnů. To, co mělo být politickou satirou se rázem stalo skutečností. Je šílené, že vše co autor předpověděl ve své hře, se nyní naplňuje. Film byl natočený podle stejnojmenné divadelní hry Viktora Šenderoviče a vypráví o podivuhodné cestě agentů Čepigy a Miškina k Matce Rusi. 

V roce 2018 byl v britském městě Salisbury spáchán útok bojovou nervově paralitickou látkou novičok, jehož obětí se měli stát bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Britskými úřady bylo oznámeno, že za útokem stojí dva agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Dne 17. dubna 2021 pak oznámila česká vláda, že stejní agenti GRU byli zapojeni také do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích, při kterých zahynuli dva čeští občané…

Viktor Šenderovič byl označen za nepřítele Ruska. V roce 2021 přidaly ruské úřady Viktora Šenderoviče na seznam „zahraničních agentů”.

Vidět Salisbury – Ondřej Veselý, Adam Vacula

Divadlo pod Palmovkou získalo text divadelní hry Viktora Šenderoviče o pozadí atentátu v britském Salisbury a podobách a cílech putinovského Rusko přímo od autora na jaře 2021, tedy bezprostředně po odhalení pozadí teroristických útoků agentů GRU na muniční sklady ve Vrběticích. Ještě v době vrcholící jarní vlny pandemie covidu-19 zahájilo Divadlo pod Palmovkou natáčení s úmyslem umožnit zhlédnutí filmu zdarma na sociálních sítích a dalších on-line platformách. V kontextu on-line aktivit Divadla pod Palmovkou během pandemie covidu-19 se jednalo o programové pokračování snah divadla nabídnout svou práci i jinak než v podobě živých představení – a zároveň rozšířit svou dramaturgii o další tematické, žánrové i druhové okruhy. Na natáčení filmu podle stejnojmenné divadelní hry Viktora Šenderoviče se podíleli téměř všichni zaměstnanci divadla včetně pracovníků umělecko-technického provozu. Natáčení probíhalo několik týdnů, poté probíhal náročný proces střihu, postprodukce, tvorby trikových scén a dalšího technického zpracování. Vzhledem k současnému kontextu války na Ukrajině přitom film nabyl zcela nové naléhavosti…

Vidět Salisbury

Film režíroval Michal Lang a v hlavních rolích se představí Ondřej Veselý, Adam Vacula, Jan Teplý a Ivana Wojtylová. Snímek bude mít premiéru 11. března v pražském Bio Oko. Následně bude volně k přehrání na YouTube Divadla pod Palmovkou.

-red-
zdroj: V. Brouková
foto/video: Divadlo pod Palmovkou © 2022