Total Week #17/22 – Dvojka Avataru, Batmana, novinky ze Cinemaconu a rodina bez hlavy

Od pondělí do čtvrtka v Las Vegas probíhal CinemaCon, nejdůležitější prezentační akce studií, producentů a filmových tvůrců. Novináři a insideři dostali příležitost nakouknout na řadu nových pokračování i zcela nové projekty. Shrneme si ty nejzásadnější a povíme si o tom, jak rychlá a zběsilá rodina přišla o svou hlavu. Přejeme hezký slunečný víkend a pěkné čtení.

Mokrou nohou

Na druhý Avatar už čekáme třináct let, produkci ovšem značně protáhl perfekcionismus režiséra Jamese Camerona a komplikace spojené s natáčením pod vodní hladinou. Ta, jak jsme se tento týden dověděli, se dostala dokonce i do podtitulu snímku Way of Water. Na českou lokalizaci, kterou podle překladatele filmu studio Disney schválilo až po několika desítkách variant, nebudeme muset čekat dlouho. Trailer v kinech diváci uvidí už příští týden před projekcemi Doktora Strange, na internetu pak bude zveřejněn pár dní nato. Samozřejmě vám ho při první příležitosti přineseme na našem YouTubu.

avatar-2-logo

Rodina bez hlavy

Před pár dny se s velkou instagramovou pompou rychlá a zběsilá rodina rozrostla o kapitánku Brie Larson, netrvalo to ovšem dlouho a stavy jsou zase na původních číslech. Svůj odchod od desátého filmu kvůli tradičním „kreativním neshodám“ totiž oznámil duchovní otec a dvorní režisér série Justin Lin, který po dosud čtyřech zrežírovaných dílech dost možná projekt pouští z podobných důvodů, jako nedávno Dwayne Johnson. S egem Vina Diesela bude asi na place dost těžké pořízení. Původní termín premiéry v příštím květnu ovšem zatím zůstává v platnosti a oznámení náhrady můžeme čekat patrně dost brzy.

Napříč pavoučím vesmírem

Na CinemaConu na sebe dost pozornosti přitáhl panel studia Sony, zejména pak jejich komiksové prijekty. Oficiálně oznámena byla trojka Venoma, kterou nejspíš opět zrežíruje Andy Serkis. Pokračování animovaných Paralelních světů se ukázalo v údajně bombastické ukázce a oba připravované filmy se vzdaly hojně kritizovaných dovětků „část 1“ a „část 2,“ namísto kterých se můžeme těšit na Across The Spider-Verse a Beyond The Spider-Verse. Škoda, že premiéra proběhne o pár měsíců později, než se původně plánovalo, dvojky se dočkáme tedy až v červnu 2023. Dost nečekané je oznámení dalšího pavoučího spin-offu, které budí podobné rozpaky, jako kdysi avizovaný a díkybohu zrušený film o tetičce May. Vlastního filmu se dočká v podstatě neznámý Spider-Manův rival El Muerto, wrestler, který se superhrdinou touží poměřit síly. Studio tímto krokem patrně cílí na lukrativní mexické diváctvo, něco nám ale říká, že po tomhle filmu neštěkne ani perro.

Odkaz pokračuje

Jason Reitman vloni dojemně navázal na odkaz nedávno zesnulého otce a jeho tvorby sympatickou feel-good jízdou v podobě pátých Krotitelů duchů. Kasovní výsledky sice nebyly nijak oslnivé, spokojené reakce a otevřený konec filmu slibující návrat staré gardy z původních dvou dílů nicméně studio přesvědčil, že paprskomety se do akce vrátí minimálně ještě jednou. O filmu v tuto chvíli zatím nic nevíme, dá se ale očekávat návrat jak režiséra, tak Paula Rudda, matadorů z původních filmů i sympatických dětských hrdinů.

krotitele-duchu

Novinky u DC

Batman od Matta Reevese to v kinech dotáhl na 760 milionů dolarů, což je vzhledem k supervážnému temnému ladění filmu a brzké premiéře na streamu velmi příjemným výsledkem. Spokojeni jsou evidentně i doma ve Warner Bros., na CinemaConu totiž bylo tento týden oficiálně oznámeno pokračování. V Las Vegas navíc vybraní hosté viděli i nové záběry z druhého Aquamana, Shazama a dokonce i Black Adama a očekávaného Flashe. Materiál údajně vypadá velmi slibně, tak doufejme, že se DC universum konečně vydává tím správným směrem.

Tobey Chaplin

Tobey Maguire se momentálně vyhřívá v paprscích fanouškovské lásky po svém pavoučím návratu ve Spider-Manovi: Bez domova a spekuluje se i o roličce v druhém Doktoru Strangeovi. I mimo svět Marvelu ale herce čekají zajímavé projekty. Jedním z nich je i projekt Babylon oscarového režiséra La La Landu Damiena Chazella, ve kterém si po boku Brada Pitta, Olivie Wilde nebo Margot Robbie střihne samotného Charlieho Chaplina. Snímek skládající poctu éře němého filmu bude příhodně uveden před Vánoci během kulminující oscarové sezony. Hollywood koneckonců má oslavy Hollywoodu velmi v oblibě.

maguire-chaplin


Na co se chodilo

Po čem muži touží? Chodit na Vyšehrad. Ichtylní fotbalista Lavi už druhý víkend po sobě válcuje kina a připisuje si přes sto tisíc dalších diváků, díky čemuž je vysněný milion diváků v tuzemských kinech poprvé od pandemie stále realistický. Naopak Anna Polívková v těle Jiřího Langmajera pravděpodobně nedosáhne ani půlmilionové návštěvnosti prvního dílu komedie Po čem muži touží, ačkoliv otvírací víkend s ciframi okolo 70 tisíc diváků určitě není špatným výsledkem.

Kdo od amerických kin čekal zajímavé výsledky pro famózního Seveřana, bude se asi divit. První místo kasovních žebříčků totiž za oceánem ovládají animovaní Zlouni. Zvířátkovská variace na Dannyho parťáky má potenciál stát se milou jarní trvalkou, sklízí spokojené reakce a za první dny promítání stihla nasbírat 24 milionů dolarů. Vikingská řežba Roberta Eggerse vydělala i kvůli své nepřístupnosti zhruba polovinu této částky, i tak má ale výrazný tvůrce před sebou jistě dlouhou a hezkou kariéru. Více minulý týden vydělávali i houževnatí Sonic s Brumbálem, příští týden ale všem zapne tipec konkurenční kouzelník od Marvelu.

Filmový tip

Být gay či lesba v Irsku v roce 1995, tedy pouhé dva roky po tamní dekriminalizaci homosexuality, rozhodně nebyla procházka růžovou zahradou. Své o tom ví i středoškoláci Eddy a Amber. On je gay. Ona je lesba. Aby se vyhnuli homofobním narážkám spolužáků, začnou spolu na oko randit.

Rande na oko je přesně tím nenásilně vřelým, neúnavně zábavným a neskonale příjemným typem filmů, na které nenarazíte každý den a k nimž se ještě rádi vrátíte jako ke svým oblíbeným. Snímek přináší radost, úlevu a jako bonus veskrze pozitivní filmový zážitek.

Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Disney, Universal, Sony Pictures, Warner Bros., Focus Features, Queer Kino © 2022