56. MFF Karlovy Vary představil vizuál, ocení Bolka Polívku a podpoří ukrajinské filmaře

Letošní festival ve Varech se po dvou covidem omezených ročnících opět odehraje v tradičním červencovém termínu, 1. – 9. července. Program festivalu bude představen v květnu, na první tiskové konferenci nicméně byli poodhaleny alespoň první střípky a představen nový vizuál.

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie získá na 56. ročníku MFF KV herec, dramatik, scenárista a režisér Boleslav Polívka. Festival uvede jako poctu Boleslavu Polívkovi film Zapomenuté světlo.

Polívka v Zapomenutém světle (foto: Bontonfilm)

I letos bude festival ve Varech pokračovat v dlouholeté tradici premiér klasických českých filmů, které byly vybrány pro digitální restaurování. Pro letošní rok je připraveno uvedení dalšího zásadního titulu česko- slovenské nové vlny, filmové adaptace románu Milana Kundery Žert, kterou natočil v roce 1968 režisér Jaromil Jireš.

Žert (foto: NFA)

Novou aktivitou je v letošním roce pilotní ročník projektu KVIFF Talents. Celoroční program má za cíl nacházet talentované tvůrce a podporovat vznik kreativních audi- ovizuálních projektů s vysokou mírou originality a mezinárodní ambicí. V rámci programu budou vybraným tvůrcům poskytnuty finanční prostředky na vývoj, mentoring od odborníků i možnost prezentovat na MFF Karlovy Vary projekt potenciálním producentům, partnerům a investorům.

Karlovarský festival letos podpoří i ukrajinské filmaře a zdejší filmový průmysl jedinečnou spoluprací s Mezinárodním filmovým festivalem v Oděse. Válečná agrese na Ukrajině má za následek také zásadní omezení kulturního života. Karlovarský festival vyjadřuje plnou podporu ukrajinským filmařům a festivalovým organizátorům, a proto bude hostitelem programu Works in Progress 13. ročníku filmového festivalu Oděsa, který se vzhledem k válce na Ukrajině nemůže konat.

Festival v Odese (foto: OIFF)

Odhalen byl dnes i vizuál letošního ročníku festivalu. „Letošní plakát festivalu je nejen černobílou, ale i barevnou ilustrací a oslavou toho, co společně každoročně prožíváme na začátku léta na karlovarské kolonádě mezi hotely Thermal a Pupp. Najděte si svého Wallyho, ale mnoho dalších postav spojených s festivalovou historií,“ říkají autoři Jonatan Kuna a Zuzana Lednická ze Studia Najbrt.

-red-
foto/video: KVIFF, Bontonfilm, OIFF