Písek v očích: Oceňovaný slovenský režisér Juraj Janiš točí o dospívání

Mezinárodně oceňovaný slovenský režisér Juraj Janiš po dlouholetých zkušenostech na poli reklamní tvorby v současnosti intenzivně připravuje svůj krátkometrážní debut Písek v očích. Snímek představí drsný příběh o složitostech dospívání a hledání vlastní identity v prostředí slovenské periferie. Za sebou má aktuálně úspěšné natáčení na pražských a bratislavských lokacích.

Písek v očích

Juraj Janiš přichází z profesionálního prostředí reklamy, kde se pravidelně věnuje projektům s angažovaným přístupem v oblasti společensky naléhavých témat. V českém reklamním prostředí se podílel např. emotivních spotech pro Českou asociaci pojišťoven v rámci kampaně Agresivita zabíjí. Svoji vášeň pro kinematografii rozvíjel během studia scenáristiky na britské univerzitě DeMonfort University, kde vznikl první scénář filmu Písek v očích.

Producentsky stojí za filmem Barbara Janišová Feglová a společnost Hitchhiker Cinema, která byla doposud zaměřená na produkci dokumentárních filmů. Koproducentkou filmu je Julie Žáčková z Unit and Sofa Praha, která vstoupila do povědomí díky oceňovanému snímku Okupace.

Krátký film Písek v očích je inspirovaný osobními zážitky a vzpomínkami režiséra a scenáristy Juraje Janiše: “Chtěl jsem, aby v příběhu rezonovala současnost, pomohly nám rešerše i rady odborníků, ale neocenitelné byly hlavně návštěvy Nápravnovýchovného ústavu pre mladistvých v Sučanech. Setkání s delikventy jsem neabsolvoval pouze já, ale i herci, a z této zkušenosti jsme čerpali při zkouškách a natáčení.”

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Juraj Janiš (@jurajjanis)

Zobrazením sociální nerovnosti a dopadů chudoby na jednotlivce film navazuje na úspěšná slovenská sociální dramata. Janišova profesionální zkušenost je příslibem uhrančivého filmového zpracování.

Hlavním protagonistou filmu je patnáctiletý Miňo. V jeho světě se téměř všechno rozpadá, od prastaré ledničky v kuchyni, až po toxický vztah s jeho vlastní matkou. Drsné komorní drama s postsocialistickou estetikou zachycuje formativní zlom v jeho životě.

Juraj Janiš na place filmu

Hitchhiker Cinema po zkušenostech v oblasti vysoko-profilové dokumentární tvorby (Diera v hlave, Komúna, Zlatá zem nebo vítězný film posledního ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.Hlava Čiary) odvážně vstupuje na pole hraného filmu. Koprodukčně se na filmu podílejí Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a česká společnost Unit and Sofa Praha, která se snímkem Okupace (2021) získala několik prestižních ocenění, včetně Českých lvů a Cen české filmové kritiky.

Vývoj a produkce filmu byla podpořena Audiovizuálnym fondem na Slovensku a českým Státním fondem kinematografie a Nadácií města Bratislavy.
Dokončení filmu je plánované na podzim a světová premiéra na jaro 2023. Do distribuce následně film uvede slovenská společnost Film Expanded.

-red-
foto/video: Hitchhiker Cinema, Unit and Sofa Praha © 2022