Total Week #13/22 – Disney+ v Česku, nemoc Bruce Willise, upíři v Praze a origin Pennywise

I pokud budeme ignorovat jistou mediálně proslulou facku z noci na pondělí, která nesmyslně zastínila vítězství hřejivého dramatu a neslyšícího herce i skutečné problémy letošních Oscarů, byl tento týden filmovými novinkami všeho druhu skutečně našlapaný. Do Česka se konečně dostane vyhlížená streamovací služba, vrátí se To, do Prahy se chystá další velká produkce, akční legenda končí kariéru. A je toho víc.

Disney+ konečně v Česku

14. června se konečně dočkáme. Disney+ za 199 Kč měsíčně vstoupí na český trh a nabídne bohatý katalog marvelovek, Star Wars, klasických pohádek, kompletní Simpsonovi, Pixar, dokumentární pořady National Geographic ale i službu Star sdružující pod sebou dospěláčtější obsah převážně složený z akvizic studia Fox. V rozhraní si budete moci nastavit až sedm profilů a v případě těch dětských i hlídat přehrávaný obsah, aby si vaši prckové nenačůrali do postele díky utajené projekci Vetřelce. V červnový týden českého uvedení zrovna poběží seriál Miss Marvel, na rozdíl od aktuálně odpremiérovaného Moon Knighta jej tedy konečně čeští diváci nebudou muset pokoutně shánět na internetu.

Logo služby Disney +

Bruce Willis končí kariéru

Bruce Willis v posledních letech střídal jednu roličku v béčkovém akčňáku za druhou, za což si vysloužil vlastní kategorii na Zlatých malinách a spoustu spílání i vtípků na jeho účet. Tento týden jsme se ovšem dozvěděli smutný důvod za těmito diskutabilními kariérními rozhodnutími, o kterých se nějakou dobu zákulisně spekulovalo. Někdejší borec ze Smrtonosných pastí nebo Šestého smyslu totiž trpí onemocněním afázie, která negativně ovlivňuje kognitivní a řečové schopnosti. Bruce se tedy patrně snažil rychle zabezpečit sebe a rodinu, než oficiálně tuto středu ukončil kariéru. Nezbývá než mu popřát co nejvíc zdraví a poděkovat za všechny super role.

Smrtonosná past a Bruce Willis

Vrátí se To

Takové HBO Max se od svého startu potýká s menším rozčarováním uživatelů kvůli chybějícímu obsahu a technickým zádrhelům, doufejme ale, že tyto porodní bolesti rychle odezní. Tak jako tak se můžeme začít těšit na čerstvě oznámený seriálový prequel o klaunovi Pennywisovi z hororů To od Stephena Kinga, který se na streamovací službu má dostat v nejbližších letech. Ve Welcome To Derry se tedy podíváme zpátky do fiktivního městečka a uvidíme, jak ho obluda živící se strachem terorizovala ve svých začátcích. Je pravděpodobné, že se do role alespoň částečně vrátí démonický Bill Skarsgård, režisér obou filmů Andy Muschietti na projekt dohlédne jako producent.

Joker je stále ve formě

Zkraje týdne internet zbořila fenomenální vystřižená scéna s novou verzí Jokera z aktuálního Reevesova Batmana. Pokud vám Berry Keoghan jako zatím nejznetvořenější verze maniakálního klauna nějakým zázrakem utekla, rychle to na YouTubu napravte. Herec známý z poslední doby především díky marvelovským Eternals připomene některými manýry Heatha Ledgera, obstojně si stojí po boku Joaquina Pheonixe a ani kapku nepřipomene Jareda Leta, takže jeho verze Batmanova nejoblíbenějšího protivníka zatím vypadá velmi slibně. Poslední dobou je nicméně na plátnech kvůli komerčnímu potenciálu postavy kapku přejokerováno, doufejme tedy, že tvůrci v nevyhnutelném sequelu sáhnou i po méně okoukaných protivnících.

Nosferatu bude řádit v Praze

Robert Eggers je velmi pozorně sledovaný režisér, který má za sebou atmosferický Maják, strašidelnou Čarodějnici a aktuálně chystá velmi nadějného Seveřana. Hned poté by se měl spolu s Anyou Taylor-Joy pustit do remaku klasického upírského hororu Nosferatu. Tento týden jsme se dozvěděli, že historické kulisy hradu hraběte Orloka a jeho okolí by pak z větší části neměly vyrůst nikde jinde, než v Praze. Po nedávném Vyproštění a Gray Manovi tak jde o další velkou produkci, která do našeho hlavního města zavítá.

Killmonger s Candymanem se vrátí k 11. září

O 11. září i o tom, co tato kolosální tragédie z dlouhodobého hlediska způsobila, se toho již natočilo mnoho. Přesto téma pořád není vyčerpané a na obzoru můžeme vyhlížet nový zajímavý projekt. Michael B. Jordan a Yahoa Abdul-Mateen II se objeví v příběhu agenta FBI, který byl po pádu dvojčat vyslán infiltrovat muslimské komunity a vynášet z nich informace. Film má adaptovat kontroverzní článek New York Times, ve kterém bylo odhaleno rozsáhlé zneužívání pravomocí FBI, a příběh zmíněného agenta Terry ho Alburyho, který následně skončil na čtyři roky ve vězení. Mateen se nejspíš objeví v hlavní roli, oba herci film společně produkují a o distribuci se postará Amazon.

Yahoa Abdul-Mateen II ve filmu Candyman (foto: Forum Film)

Spy Kids lezou z hrobu

Robert Rodriguez po Alitě a pár dílech seriálových Star Wars nenatočil nic, co by stálo za řeč, a zřejmě trochu na jakékoli ambice rezignoval. Natočí totiž pro Netflix reboot dvacet let starých Spy Kids, kteří sice tehdy byli fajn zábavou, přesto asi nikdo, kdo na ně tou dobou koukal, novou verzi nepotřebuje – zvlášť, když jsme se v roce 2011 jednoho otřesného pokusu o oživení příběhu dětských špionů už dočkali. Co přijde příště? Pokračování Dobrodružství Žraločáka a lávovky?

Spy Kids (2001)


Na co se chodilo

Jedničkou českých tržeb se s 25 tisíci diváky po zásluze stalo povedené historické drama Poslední závod, jeho vítězství ovšem trochu hořkne při pohledu na čísla. Navzdory zajímavým premiérám a relativně klidné pandemické situaci návštěvnost našich kin není dvakrát povzbudivá, poslední víkend pak byl dokonce dosud letos nejslabší. Čechy kromě běžkařského neštěstí zajímalo ještě hvězdně obsazené dobrodružství Ztracené město se Sandrou Bullock a Channingem Tatutem, na který si zašlo asi 17 tisíc diváků. Bronz si drží vytrvalec Batman, který pomalu blíží vstříc 200 tisícům.

Ve světě se Ztracenému městu rovněž dařilo lépe, než netopýřímu samozvanci; ten tak byl po dlouhém měsíci konečně sesazen z tržebního trůnu. Podobně jako u nás mu k tomu ale stačilo málo, jen něco okolo 30 milionů dolarů. Úspěch původního scénáře a poctivého dobrodružství ze staré školy nenavázané na žádnou větší sérii je každopádně příjemným překvapením. Uvidíme, jak se příští týden bude dařit potterovským Fantastickým zvířatům.

Filmový tip

Známí neznámí jsou v souladu se svým názvem filmem známým i neznámým – tedy podle toho, zda jste viděli italskou předlohu nebo jeden z dalších rekordních cca dvaceti regionálních remaků. V každém případě ovšem naše verze má svou hodnotu a ukazuje, že mají-li tuzemští filmaři v rukou silnou látku a námět, jsou schopni světových věcí. Jde o věrné a velmi precizní převyprávění geniálního původního scénáře s krásnou kamerou a hravou hudbou, které si díky československým hercům svou cestu k širší veřejnosti zaslouží. Pokud jste Naprosté cizince neviděli, Známí neznámí vás nadchnou; a pokud originál znáte, vůbec se nebojte si jej milým tuzemským remakem připomenout.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: Archiv, Vertical, A24, Forum Film, Bontonfilm, CinemArt © 2022