Total Week #14/22 – Následky oscarové facky, úlet Ezry Millera a zlom pro Harrisona Forda

Apple TV zabodovalo na Oscarech se svým milým dramatem V rytmu srdce a naplno pokračuje v boji streamovacích válek. Nejen že po několika dekádách přišlo s televizním projektem, který zaujal Harissona Forda, chystá ale i menší avengeří reunion. Komu Oscary naopak příliš nepomohly asi snadno uhodnete. K pohřbení kariéry každopádně není ani potřeba mlátit moderátora; stačí se pořádně ožrat na Havaji a při natáčení nevědět, kde jste a co tam děláte. Užijte si víkend a vítejte u našich pravidelných filmových rychlovek.

Will Smith míří na střídačku

Po všech stránkách absurdní teorie o tom, že oscarová facka byla sehranou scénkou, dostala další ránu. Will Smith totiž kvůli neslavnému incidentu rezignoval na své místo v Akademii, která ceny udílí a organizuje. Utrpí ale i jeho plánované filmové projekty napříč několika studii. Netflix pozastavil svou už tak mnohými předprodukčními problémy poznamenanou kriminálku Fast And Loose, ještě zásadnější je ale pauza ve vývoji čtvrtých Mizerů studiem Sony. Z dalších Smithových projektů ve vzduchu stále visí Applem dotočené drama o otroctví Emancipation a nedávno oznámené warnerovské pokračování Já, legenda. Potrvá nějakou dobu, než špatné PR vyvolané letošními Oscary přejde, minimálně pár měsíců tedy bude ohledně těchto filmů pravděpodobně ticho po pěšině.

will-smith-oscar

Will Smith se svým konečně získaným Oscarem (foto: A.M.P.A.S®)

Ezra Miller míří do blázince

Will Smith není jediným hollywoodským potížistou, a hlavouni z Warner Bros. aktuálně nemají lehké spaní z nebinárního, zato řádně problémového herce Ezry Millera. Ten před pár dny skončil ve vazbě po výtržnickém chování v baru na Havaji, zprávy o jeho pomateném a často násilném chování se ovšem šíří i z filmových placů. Během natáčení několikrát odloženého Flashe dokonce herec údajně mnohdy ani nevěděl, co se děje, a situace má být dokonce tak závažná, že se aktuálně jedná i o Millerově přeobsazení v takřka dokončeném snímku. Možná i kvůli jeho chování byla Millerova dějová linka v aktuálních Fantastických zvířatech jedna z těch, které vyšuměly absolutně do ztracena, v tomto případě ovšem pravděpodobně šlo spíše o jistou scenáristickou bezradnost. Millerovy herecké výkony ani stav obou zmíněných filmových sérií každopádně aktuálně nestojí za moc, takže bude zajímavé sledovat, jak tuto zapeklitost producenti vyřeší.

Ezra Miller jako Flash (foto: Warner Bros.)

Cap a Widow ve vesmíru

Scarlett Johansson a Chris Evans si spolu měli již podesáté za svou kariéru zahrát v applovské romanci Ghosted, v té se ale nakonec kvůli termínovým kolizím objeví Ana de Armas. Apple TV se nicméně svého avengeřího reunionu nevzdává; někdejší Captain America a Black Widow se společně namísto toho objeví ve sci-fi Project Artemis. Oceňovaný režisér Jason Bateman, aktuálně v kurzu hlavně díky seriálu Ozark, by se v ní měl věnovat návratu lidí na Měsíc, nic konkrétního o rolích obou herců, ději ani filmu celkově se nicméně zatím neví.

Captain America: Návrat prvního Avengera (foto: Marvel)

Harrison Ford a Jason Segel jako televizní psychiatři

Apple nelení ani na seriálovém poli. Jason Segel z How I Met Your Mother a překvapivě i Harrison Ford, který nedávno dotočil pátého Indiana Jonese, se objeví v seriálu Shrinking jako dva psychiatři, kterým osobní trable víc a víc komplikují dodržování profesní etiky. Pro Forda je to první televizní role po řadě let, projekt tedy musel vybíravého herce silně zaujmout. Zárukou povedené zábavy se kromě obou herců zdá být i scenáristické duo – Bill Lawrence je podepsaný pod podobně laděnými Doktůrky, spolu s Brettem Goldsteinem hlavně ale pracují na oceňovaném Tedovi Lasso. S psaním jim pomáhá i sám Segel, který má s komediemi rovněž dost zkušeností. Premiéry bychom se měli dočkat příští rok.

Downeyho Sherlock a dva spin-offy

Od posledního Sherlocka Holmese s Robertem Downeym Jr. už uběhlo neskutečných jedenáct let; třetímu dílu je už dlouho upsán Dexter Fletcher, režisér hudebních biopiců Rocketman a Bohemian Rhapsody. Ačkoli se kolem projektu dlouho nic nedělo, tento týden jsme se dočkali potvrzení, že se završením trilogie se stále počítá. Pro HBO Max by totiž v Downeyho produkci měly vzniknout hned dva spin-offy, které na děj připravovaného filmu navážou a rozvedou jej. Zatím se neví, o co přesně by mělo jít, filmu i obou jeho sourozenců bychom se ale měli dočkat zhruba za dva roky.

Robert Downey jr. (foto: archiv)


Na co se chodilo

Komiksy jsou oficiálně nejsilnějším žánrem dneška. Po úspěchu Spider-Mana a Batmana v amerických kinech kraluje i Morbius. Jakkoli tomu silně negativní recenze a reakce nepomáhají, upíří antihrdina v zámoří předběhl Ztracené město i netopýří konkurenci. Čtyřicetimilionový otvírák z Ameriky a osmdesátimilionová suma z celého světa je pro studio Sony i kinaře určitě příjemným překvapením. Zatímco provozovatelům filmových svatostánků dolary po měsících utahování opasků nelze nepřát, autoři tohohle komiksového průšvihu v Sony by si tržební klepnutí přes prsty zasloužili, aby začali svým marvelovským akvizicím na plátně konečně dopřávat trochu péče.

V Česku Morbiuse předběhl pichlavý modrý sprinter Sonic. Rodinná zábava vylákala z pošmurného jarního počasí do kin 90 tisíc diváků, což je tuzemský letošní rekord v návštěvnosti za první víkend. Hodně slušný výsledek 50 tisíc diváků si připsali i Známí neznámí, čímž dokonce stihli skoro dvojnásobně překonat celkovou návštěvnost italského originálu z roku 2016. Neduživý upír se tedy v Česku drží na třetím místě, skoro 40 tisíc je ovšem pro Sony slušný výsledek i v našem regionu.

Tip na víkend

Stínohra je depresivním kriminálním příběhem s fajnšmekrovským vizuálem, silnou režií a působivými hereckými výkony, která mezi žánrovou tuzemskou produkcí rozhodně vyčnívá. Zrnitý vizuál 16mm filmu, na který je Stínohra převážně natočena, nepůsobí jako samoúčelný instagramový filtr; přispívá naopak hutné atmosféře syrovosti, hmatatelnosti a zemitosti. V kombinaci s velmi chytrými střihy je film o ztrátě milované osoby a snaze odpustit sobě i pachateli audiovizuálně silným zážitkem. V příběhu záchranáře Jana, který lační po spravedlnosti a agresi ze sebe musí ventilovat v boxerském ringu, aby se nezbláznil, stíhá postavy nepřízeň za nepřízní, aniž by na dohled bylo jakékoli východisko. Režisérovi Devadesátek, Peteru Bebjakovi, se od prvních momentů daří poutavě zaujmout a držet si laťku po celou dobu, co film pomalu spěje do intenzivního, neveselého finále.

připravil: Martin Mažári, Totalfilm.cz
foto/video: A.M.P.A.S., Marvel, WB, archiv, CinemArt, Falcon © 2022