Young Stars letošního Zlín Film Festivalu budou Jan Nedbal a Brigita Cmuntová

Brigitu Cmuntovou a Jana Nedbala letos dramaturgové Zlín Film Festivalu pozvali do Zlína jako představitele mladé herecké generace s nadějnou budoucností. S dvojicí českých Young Stars se budou moci návštěvníci setkat nejen při projekci filmů, s nimiž do Zlína přijíždí, ale také při sázení festivalového stromu, na červeném koberci a při dalších příležitostech. Jan Nedbal se v posledních letech etabloval velmi výraznými hereckými výkony bez ohledu na jejich rozsah (Božena, Zpráva, Herec, Poslední závod). Brigita Cmuntová se nedávno představila v koprodukčním historickém filmu Město na řece. Je také známa ze seriálu ČT První republika.

Jan Nedbal v chystaném filmu Vánoční příběh

Smyslem a podstatou speciálního projektu zlínského festivalu je představit mladé herce, kteří mohou oslovit mladé diváky, přinést jim inspiraci a být pro ně vzorem. „Hvězda Jana Nedbala alias Václava Bolemíra Nebeského začala zářit v seriálu Božena. Výrazně jsem jej zaznamenala také v koprodukčním snímku režiséra Petra Bebjaka Zpráva, kde hraje vězně v koncentračním táboře a pak také v nejnovějším filmu Tomáše Hodana Poslední závod,“ zdůvodnila volbu Jana Nedbala umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová a doplnila, že na oba filmy se diváci mohou těšit v rámci letošního ročníku festivalu.

Jan Nedbal přijal roli Young star s humorem. „Příští rok už bych přijet nemohl, to mi bude 32 a vlastně už letos je to trochu na pováženou, jestli budu držet rekord historicky nejstarší young star zlínského festivalu, tak to zrovna nebude ten, se kterým se budu u piva vytahovat, nicméně ale ze srdce děkuji za pozvání. Je příjemné přijít si young a ke všemu ještě star,“ komentoval Jan Nedbal.

Přestože se Brigita Cmuntová sama za hereckou hvězdu nepovažuje, Markétu Pášmovou zaujala už v roli Elišky Toufarové v historickém seriálu První republika. „Byla to pro mě nová, a přitom velmi zajímavá, výrazná tvář. Když jsem pak viděla koprodukční film producentky Julietty Sichel Město na řece, byla jsem si jistá, že vychází nová hvězda. Brigita je navíc velmi talentovaná zpěvačka a textařka, čímž zadání být Young Star plní na 100% a může být pro mladé skvělým vzorem,“ vysvětlila umělecká ředitelka.

Brigita Cmuntová ve filmu Město na řece

Letošní festivalové Young Stars si v pátek 27. května v 9.30 zasadí strom v rozrůstající se festivalové aleji Univerzitního parku. Jan Nedbal a Brigita Cmuntová uvedou ve Zlíně projekce filmů, projdou se také po červeném koberci před Kongresovým centrem Zlín, zúčastní se autogramiády ve Zlatém jablku nebo budou hosty Vladimíra Kroce ve Festival Café na náměstí Míru.

Loni se ve stejných rolích na festivalu jako Young Stars objevili Oskar Hes a Veronika Divišová.

-red-
zdroj: Kateřina Martykánová, ZFF

foto/video: Europeana Production, DNA, 8 Heads Production, Zlín Film Festival © 2022