Anifilm 2022: Víkendové tipy z festivalového programu

Stejně jako Anifilm, i naše redakční tipy z programu se pomalu blíží ke konci. Užijte si víkendový konec festivalu a třeba i některý z mnoha kousků, co bychom vám s redakcí rádi doporučili. Chybět nebudou ani projekce všech vítězných filmů – na jejich jména si ale ještě musíme počkat.

wallace-gromit

Wallace a Gromit: Prokletí králíkodlaka – sobota, 12:30, Cinema City 1, 85 minut

Městečko, kde Wallace s Gromitem žijí, se připravuje na výstavu obří zeleniny. Snaživé pěstitele ale trápí hlodavci, kteří výstavní kousky ohrožují. Wallace a Gromit se svými vynálezy zeleninu obstojně chrání, ale jen do okamžiku, než v důsledku nehody s jiným vynálezem musí dvojice čelit ještě většímu nebezpečí: králíkodlakovi. Jak to dopadne se zeleninou a odhalí Wallace skutečnou podstatu králíkodlaka? Napínavý, ale zároveň komediální film umě paroduje klasické horory a další filmové žánry a zaujme i dokonalou plastelínovou animací.

saleni

Šálení – sobota, 17:00, TUL Aula G, 76 minut

Výtvarně svébytný, „plymptonovsky“ provokativní film s typicky roztržitou, výmluvnou kresbou je sedmým celovečerním počinem tohoto nezávislého amerického filmaře. Snímek v době uvedení objel filmové festivaly po celém světě a posbíral mnoho cen.

Osudová srážka na autodromu svede dohromady Jakea a Ellu, nejrozkošnější pár v dějinách lásky. Když ale jejich vztah naruší pletichářská „jiná“ žena, nejistota a nenávist vyústí v předčasný konec románku. S pomocí zdiskreditovaného kouzelníka a jeho zakázaného „automatu na duše“ na sebe Ella bere podobu Jakeových četných milenek.

divka-ze-zeme-venku

Dívka ze země Venku – sobota, 18:30, Kino Varšava, 70 minut

Studio WIT na festival přivádí očekávaný celovečerní film, jemuž předcházel desetiminutový snímek z roku 2019. Bylo, nebylo, v předaleké zemi rozdělené na dvě říše… Vnějším světem se potulují teratomorfní bytosti, které uvrhnou kletbu na každého, koho se dotknou. Pro lidi je život bezpečný jen ve Vnitřním světě. Když však jednoho dne ztracená holčička Šiva potká démonického tvora z Vnějšího světa známého jako Učitel a začne s ním poklidně žít v lese, zdá se, že jejich pouto může překonat i jejich nesourodé povahy. Zde začíná příběh dvou vyděděnců, člověka a nelidského stvoření, kteří žijí v mlhavém šeru oddělujícím noc ode dne. Mystický film je temnou, velmi zvláštní pohádkou, která zanechává v divácích hluboký dojem.

mary-a-max

Mary a Max – sobota, 19:00, TUL Aula G, 52 minut

Trpká, ale současně citlivá komedie Mary a Max vypráví o přátelství osmileté holčičky Mary, žijící v Austrálii, a čtyřiačtyřicetiletého Maxe, chlapíka z New Yorku. Mary miluje sladké kondenzované mléko a čokoládu, ale ze všeho nejvíc touží po opravdovém kamarádovi. Max Horowitz trpí Aspergerovým syndromem, má potíže s komunikací a rovněž miluje čokoládu, svou akvarijní rybičku Henryho, papouška a kočku. Prostřednictvím dopisů si sdělují všechny své postřehy, dojmy a průšvihy a diváci sledují postupně sílící vzájemný vztah.

panika-v-mestecku

Panika v městečku – sobota, 21:00, Náměstí Dr. E. Beneše, 75 minut

Oblíbení hrdinové Kovboj, Indián a Kůň se ocitají v úzkých poté, co Kovbojův a Indiánův plán překvapit Koně originálním dárkem k narozeninám končí katastrofou. Trojice přátel prožívá bizarní dobrodružství, která je zavedou mimo jiné do středu Země, zamrzlé tundry a paralelního podvodního světa obývaného prohnanými příšerkami se špičatými hlavami.

indie-menu

Indie menu – neděle, 10:30, Grandhotel Zlatý lev, 90 minut

Nezávislá herní scéna radostně vzkvétá a to nejzajímavější z ní vám letos představí Lukáš Kunce a Jakub Dvorský z českého studia Amanita Design. Je libo krásnou intimní adventuru vyrobenou z papíru, hororový příběh ze švýcarských Alp nebo zatraceně atmosférickou karetní hru? Z Indie Menu si letos vyberou malí i velcí, zkušení pařani i příležitostní hráči.

mnoho-severu

Mnoho severů – neděle, 15:00, Kino Varšava, 65 minut

V neděli diváci mohou zajít na snímek legendy světové animace Kódži Jamamura. Poprvé v něm překročil hranici krátkometrážní tvorby a svůj náročný, vizuálně i animačně fascinující styl využil v celovečerním filmu. Nelehký záměr se mu povedl, aniž by ze svého přístupu v něčem slevil. Rozpohybované ruční kresby svou křehkostí dokonale odrážejí myšlenky, které snímek otevírá. Vedle vizuálně podmanivých obrazů naznačují autorova témata mezititulky. Filmová báseň, obohacená o hudební dílo Willema Breukera, se jinak obejde beze slov.

-red-
foto/video: Anifilm © 2022