Anifilm 2022 vyhlásil vítěze, zazářil krátký film Milý tati a adaptace komiksu o Anně Frankové

Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm proběhl v Liberci ve dnech 10. až 15. května. Letos ho navštívilo 30 000 diváků, kterým se v mezinárodní a národní soutěži představila ta nejlepší a nejnovější tvorba, která v současné světové animaci vzniká. Hlavní část nesoutěžního filmového programu, nazvaná Animace & humor, se tematicky věnovala animovanému humoru, představila řadu slavných tvůrců a jejich filmů z různých období i zemí. V mezinárodních soutěžních sekcích se utkalo 11 celovečerních filmů, 24 krátkých filmů, 33 filmů studentských, 24 videoklipů, 15 abstraktních a nenarativních snímků a 15 VR filmů. V mezinárodním klání soutěžilo také 15 počítačových her.

Cenu v mezinárodní soutěži celovečerních filmů pro dospělé diváky získal film Kde je Anna Franková? izraelského režiséra Ari Folmana, porota jej ocenila slovy „Vítězný celovečerní film pro dospělé ukazuje pozitivní stránky lidského ducha na pozadí obrovské tragédie. Film je ódou na představivost perzekuované dívky, jejíž příběh je nutné stále opakovat. Film tento příběh vypráví neotřelým způsobem a zatraktivňuje ho pro mladé diváky po celém světě.

Cenu pro nejlepší celovečerní film pro děti porota udělila japonskému filmu Belle režiséra Mamoru Hosody, na němž porotci vyzdvihli „silný příběh nabitý emocemi a velmi nápadité, avšak pravdivé, zobrazení smyšlené reality, v níž žije mnoho mladých lidí, kterým je důležité ukázat, jak žít s důvěrou ve vlastní identitu.“

V kategorii krátkých filmů zvítězil anidok polské režisérky Joanny Kożuch Bylo jednou jedno moře…, ve kterém se věnuje osudu a hledání zmizelého Aralského jezera.

Mezi studentskými filmy si porotci vybrali český film Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen, který ocenili slovy „Originální a laskavý film o snaze opravit rozbité rodinné vazby a o tom, jak je těžké usmířit se. Bere nás na osobní pouť skrze krásné a technicky působivé výtvarno.“ Anidok se stal i nejlepším českým studentským filmem, uspěl tedy v národní i mezinárodní soutěži.

Mezi nenarativními a abstraktními animacemi získal hlavní cenu snímek ukrajinského režiséra Mykyty Lyskova Imaginární krajiny a cena za nejlepší videoklip zůstává doma, získalo ji totiž video Gosheven: Until Exhaustion režisérky Magdaleny Hejzlarové. V kategorii VR filmů uspěl film Limbotopie tchajwanského režiséra Wen-Yee Hsieha.

V soutěži počítačových her v kategorii nejlepší počítačová hra pro děti zvítězil projekt studia Darjeeling Labyrinth City: Pierre the Maze Detective a cenu za nejlepší výtvarný počin v počítačové hře si odnáší hra Sable z britského studia Shedworks.

V průběhu festivalu o jedné ceně rozhodli svým hlasováním i diváci. A jimi udělovanou diváckou Cenu Libereckého kraje si osobně převzali režiséři Yutaro Kubo a Satomi Maiya za svůj celovečerní film Dívka ze země Venku, který na ANIFILMu uvedli ve světové premiéře.

anifilm-ceny

Už na slavnostním zahájení Anifilmu byly předány ceny národní soutěže Český obzor, o jejichž vítězích svým hlasováním rozhodovala Rada animovaného filmu. Cenu České televize za nejlepší české animované dílo získal celovečerní film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad. Tentýž snímek získal i Cenu Nadace PPF za nejlepší český krátký a celovečerní film.

Cenu za nejlepší český seriál získal David Súkup se seriálem Jezevec Chrujda a nejlepším českým videoklipem je počin Barbory Halířové Irvin Venyš &  Epoque Quartet: Cimpoiasca. Tatáž autorka zabodovala i v kategorii českých zakázkových děl, a to se spotem Chained.

anifilm

V průběhu dneška vám ještě přineseme rozhovor s jedním z porotců a světoznámým animátorem Billem Plymptonem. Příští ročník Anifilmu proběhne 2. – 7. května 2022.

-red-
zdroj: Petr Slavík, Anifilm
foto/video: Anifilm, Film Europe, 13ka, AČFK, Aerofilms © 2022